Ortak Moto G4 Sorunları ve Düzeltmeleri

Moto G4, bütçeli bir fiyata satın alabileceğiniz en iyi Android telefonlarından biridir. Telefon geçen yıl başlatıldı ve bazı iyi özellikleri bulunuyor. Bu 2 GB RAM ile 1.5 GHz octa-çekirdekli Qualcomm Snapdragon 617 işlemci ve 128 GB'ye kadar genişletilebilen 16 GB dahili depolama ile güçlendirilmiştir. Akıllı telefon iyi performans gösteriyor ancak kullanıcıların karşılaştığı bazı ortak sorunlar var. İşte bazı yaygın Moto G4 sorunlarının ve düzeltmelerin bir listesi.

Ayrıca Oku – Nasıl Moto G4 Pil Ömrü Sorunları saptamak

Moto G4 Sorunları ve Düzeltmeleri

Moto G4 Ghost Touch Sayı

Şarj ederken – Sorun, telefon aramaları yanıtlamaya çalıştığınızda, ekran otomatik olarak kapandığında ve bildirim gölgesi kendiliğinden düştüğünde, dokunmanıza yanıt vermez. Dokunuşlarda da gecikme raporları var. Bazı düzeltmeleri deneyebilirsiniz:

 • Telefon şarj olurken cihazınızı kullanmaktan kaçının.
 • Cihazınızın, telefonunuz için gerekli olandan daha yüksek bir ücret alabileceği olasılığı vardır. Bir başka olasılık, duvar prizinin genellikle statik ve parazite neden olan topraklanmamış olması olabilir.

Aşırı Isınma Sorunları

Moto G4 kullanıcılarının karşılaştığı diğer bir problem, özellikle video kaydetmek, telefonunuzu şarj etmek veya oyun oynamak için kamerayı kullandığınızda aşırı ısınır. İşte Motorola müşterilerine şunları tavsiye ediyor:

 • Telefon şarj olurken oyun oynamayın veya video yapmayın.
 • Telefonunuz için bir kılıf kullanıyorsanız, onu çıkarmayı deneyin ve ardından telefonu kullanın.
 • İklim çok sıcaksa Turbocharge'ı kullanmaktan kaçının. Telefon Turbo şarj modundayken daha fazla ısı üretme eğilimindedir.
 • Üçüncü taraf uygulamaların cihazınızda aşırı ısınma sorunlarına neden olduğu zamanlar vardır. Gç düğmesine basın ve Gücü Kapat'a basılı tutun ve Yeniden Başlatmak için Güvenli Mod'u gördüğünüzde Tamam'a tıklayın. Cihazınız yeniden başlatılacak ve Güvenli Mod'u sol altta göreceksiniz. Aşırı ısınma sorunu artık mevcut değilse, üçüncü bir taraf bu sorundan sorumludur. Uygulamaları tek tek kaldırmanız ve sorunu kontrol etmeniz gerekir.
 • Telefonunuzda aşırı ısınma sorununa neden olabilecek Önbelleği de deneyebilir ve temizleyebilirsiniz. Ayarlar> Depolama ve USB> Önbelleğe Alınmış Veriler> Tamam'a gidin. Güç Anahtarını 15 saniye basılı tutun ve telefonunuzu yeniden başlatın.

Bu çözümler muhtemelen aşırı ısınma problemini çözecektir.

Ekranda Sarı Ton Ekran Moto G4 Ekran Sorunu

Bu konuda, ekranın beyazları genellikle sarı gibi görünmektedir. Ekranlarında sarı renk tonu sorunu yaşayanlar aşağıdaki çözümü kullanabilirler:

Ayarlar> Ekran> Renk Modu'na gidip yapabileceğiniz renk doygunluğunu değiştirmeyi deneyin.

Ani Uygulama Çöküyor ve Telefon Yeniden Başlıyor

Kullanıcıların karşılaştığı bir diğer problem, Moto G4'lerinin otomatik olarak yeniden başlatılması ve bazı uygulamaların aniden çökmesidir.

Cihazınızı, Güç Kapağını görünceye kadar Güç düğmesine uzun basmanız gereken Güvenli Mod'a açın. Güvenli Modda Yeniden Başlat seçeneğini görene kadar Güç Kapalı düğmesine basmaya devam edin. Güvenli moda geçmek için Tamam'a dokunun. Telefon Güvenli Modda önyüklendiğinde, tüm üçüncü taraf uygulamaları devre dışı bırakılır ve ardından sorunun bir uygulama ile mi yoksa İşletim Sistemi ile mi ilgili olduğunu görebilirsiniz. Yeniden başlatma yoksa, sorun bir üçüncü taraf uygulamasından kaynaklanır. Sorun çözülene kadar uygulamaları tek tek kaldırın veya fabrika verilerine sıfırlama işlemini gerçekleştirin.

Fabrika Ayarları için Ayarlar> Yedekle ve Sıfırla> Otomatik Geri Yüklemeyi Kapat> Fabrika Verileri Sıfırla> Sıfırla'ya gitmeniz gerekir.

Google Play Store'dan Uygulamalar İndirilemiyor

Oyun ve uygulama indiremiyorsanız veya uygulamaları Google Play Store'dan güncelleyemiyorsanız, sorunu düzeltmek için neler yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Önbelleği temizlemeniz size yardımcı olabilir. Ancak önce Ayarlar> Uygulamalar> Google Play Store> Force Stop'a gidin ve ardından Depolama ve Temizle Önbelleği'ne gidin.
 • Sorun aynı zamanda Android Nougat ile de olabilir ve dolaşımda olduğunuzdan ve mobil verileri kullandığınız için indirmeler engellenebilir. Bu sorunu durdurmak için WiFi'ye bağlanmanız gerekecek.

Sinyal Kaybı veya SIM Algılanamıyor

Birçok Moto G4 kullanıcısı ağlarında sorun yaşıyor gibi görünüyor. Bazıları için SIM kart hiç algılamıyorken bazıları için kararsız bir bağlantı var. Bu, veri düşüşüne ve sinyal kaybına yol açar ve aramalar yapılamaz veya ağ üzerinden yapılmaz. Bu problemle karşılaşırsanız yapmanız gereken şey.

 • En kolay çıkış, Güç düğmesini 10 saniye basılı tutarak cihazı yeniden başlatmaktır.
 • Yuvalara sığacak şekilde kesilmiş SIM kartların genellikle ağ problemleriyle karşılaştığı görülmektedir. Muhtemelen problemi çözeceği için yeni bir tane almalısın.
 • Yeni bir SIM kullanan kullanıcılar için SIM'in etkinleştirildiğinden ve yetkilendirildiğinden emin olun.
 • Fabrika Sıfırlama, işleri tekrar yerine yerleştirebilir. Adımlar yukarıda belirtilmiştir – bunları takip edebilir ve sıfırlamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Kameradaki Hata

'Kamera Hatası, Lütfen Kamerayı Yeniden Başlat' veya 'Kamera Durduruldu', bazen alabileceğiniz hata mesajlarıdır. Bu gibi durumlarda aşağıdaki düzeltmeleri kullanabilirsiniz:

 • Ayarlar> Uygulamalar> Kamera uygulamasına gidin ve ardından Durdurun ve ardından Depolama> Önbelleği Temizle'ye gidin. Şimdi Güç düğmesini basılı tutun ve Güç Kapalı'yı seçin ve Güç düğmesini kullanarak bir tane açın. Bu genellikle problemi çözer.
 • Başka bir çözüm de Güvenli Mod'a Yeniden Başlamak olacaktır, yukarıda belirtilen adımları takip edebilirsiniz. Kameranız Güvenli Modda çalışıyorsa, sorun üçüncü tarafa ait bir uygulamayla ilgilidir. Kamerayı kullanan üçüncü taraf uygulamaları kaldırmayı deneyin ve ardından mesajların tekrar görünüp görünmeyeceğini test etmek için telefonunuzu yeniden başlatın.

Kulaklık Vermek Sorun

Kullanıcıların şikâyet ettiği bir diğer sorun ise, Moto G4 cihazına takıldığında kulaklıklarının düzgün çalışmadığı görülüyor. Ses sadece sol kulağa gelir. İşte yapılacaklar:

 • Sorunun giderilip giderilmediğini görmek için Moto G4 cihazınızı yeniden başlatın
 • Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol etmek için kulaklıklarınızı başka bir cihazla test edin. Kullandığınız kulaklık markasıyla ilgili bir sorun olabilir, bu nedenle aynı sorunu alıp almadığınızı kontrol etmek için kulaklıkları değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Cihazın bağlantı noktasındaki sıkışmış parçacıkları kontrol edin ve yavaşça havaya uçurun.
 • Son bir çözüm Güvenli Mod. Artık G4 cihazınızda Güvenli Mod'a nasıl gideceğinizi biliyorsunuz. Başınıza gelin ve Güvenli Mod'da kulaklıklarınızla bir şeyler dinlemeyi deneyin. Sorun yoksa, üçüncü taraf bir uygulama düzgün çalışmayı engelliyor olabilir. Ses bileşenlerine sahip uygulamalara bakın çünkü bunlar cihazınızın sesini engelleyebilecek olanlardır.

Pil Ömrü Sorunları

Moto G4'ün kutunun dışında büyük bir batarya ömrü olduğu biliniyor ve tamamen şarj olduğunda 9 veya 10 saat sürebiliyorsunuz, bu da anormal bir batarya tüketiminin farkına varabileceğiniz zamanlar olabilir. İşte bazı düzeltmeler:

 • Parlak ekranlar pilinizin birazını tüketir, böylece ekranınızın parlaklığını daha iyi kontrol edersiniz. Bildirimleri önizlemek için Moto Actions'ı da devre dışı bırakabilirsiniz – bu, pil ömründe bir fark yaratır.
 • Hangi uygulamanın pilinizde yediği Ayarlar> Pil kontrolü bölümüne gidin ve bunları yalıtmaya çalışın.
 • Pilinizin ömrünü uzatmak için Pil Tasarruf Modunu etkinleştirin.

Ekran Yanması

Önceki uygulamanızın gölgesini, artık farklı bir uygulamaya dönüştürülmüş olsanız bile görüyorsunuz. İşte yapabileceğiniz şey:

 • Ekranınız muhtemelen çok parlak ve ekran zaman aşımı çok uzun. Ayarlar> Ekran> Parlaklık Seviyesi ve Uyku'ya gidin.
 • Fabrika Verileri Sıfırlaması muhtemelen hile yapacaktır.

Yukarıda belirtilen sorunlardan herhangi biri devam ederse ve yukarıdaki çözümlerle bunları düzeltemiyorsanız, bir perakendeci veya operatörünüzü ziyaret etmeniz en iyisidir.

Ayrıca Oku – Nasıl Moto G4 Ve Moto G4 Plus Aşırı Isınma Sorunları saptamak