Otomatik Olarak Kapatılan Android Erişilebilirlik Ayarlarını Düzeltme

Geçen gün telefonumun tarayıcısından bir web sitesine giriş yapmak zorunda kaldım. Çoğu insanın tipik olarak, şifre yöneticimden kullanıcı adı ve şifreyi girme işini yapmasını beklerdim. Bekledim ama istemi hiç görmedim. Olduğum gibi hayal kırıklığına uğradım, devam ettim ve manuel olarak giriş yaptım.

Biraz daha derine inerek Dashlane'un tercih ettiğim şifre yöneticisinin Erişilebilirlik ayarlarında kapatıldığını gördüm. Onu tekrar açmak zorunda kaldım. Bu yüzden beni düşündürdü. Neden oldu Yanlış giden ne olabilirdi?

Android Erişilebilirlik sorununu çözmenin birçok yolu var gibi görünüyor. Fakat bunu düzeltmenin yollarına girmeden önce, bunun neden gerçekleştiğini anlamalısınız.

Erişilebilirlik Hizmetleri Nedir?

Android Erişilebilirlik Hizmeti, standart telefon işlemlerini kolaylaştırmak için engelli kullanıcılara yöneliktir. Örneğin, yerleşik TalkBack özelliği, ekran içeriğini yüksek sesle okumak için kullanılabilir. Tek yapmanız gereken ekrana dokunmak.

Bu hizmet, uygulamaların önceden yüklenmiş uygulamaların ve servislerin davranışını değiştirmesine izin verdiğinden, Dashlane gibi uygulamalar, otomatik doldurma, uygulamaları kilitleme, diğer uygulamalara göre içerik görüntüleme veya ekrandan içerik okuma gibi farklı durumları keşfetmek için bu servise başvurdu. Oldukça doğal olarak Dashlane, LastPass, Universal Copy gibi uygulamalar işlerini yapmak için yerleşik erişilebilirlik servislerine erişime ihtiyaç duyuyor.

Ancak, bu hizmet her zaman amaçlandığı gibi çalışmaz. Çoğu zaman, sadece kapanır, böylece ortada asılı. Hizmetlerin kapanmasına neden olan bir Android ayarından veya cihaz üreticiniz tarafından ayarlanan güvenlik protokollerinden kaynaklanabilir.

Also on Guiding Tech
GT Explains: Understanding Android App Permissions

Read More

Android Erişilebilirlik Ayarları Nasıl Onarılır

Telefon ayarları, üreticiye veya cihaza bağlı olarak cihaza göre değişebilir. Seçeneği doğrudan bulamıyorsanız, sadece Ayarlar'dan arayın. Söz konusu seçenek neredeyse anında gösterilmelidir.

1. Akü Optimizasyonunu Kontrol Edin

Uygulamalar gün geçtikçe açlık kazanıyor ve Android sistemi olması gerekenden daha fazla güç tüketen herhangi bir uygulamayı kapatıyor. Bu yüzden, ilk düzeltmelerden biri batarya optimizasyon menüsüne bakmak. Çoğu cihaz için, seçenek Batarya veya Güç altında mevcuttur. Tüm yapmanız gereken, Pil optimizasyonu üzerine dokunun, uygulamaları seçin ve En iyi duruma getirme düğmesine dokunun.

Alternatif olarak, Uygulama Yöneticisi'ne gidebilir, uygulamayı seçebilir ve ardından oradan batarya seçeneklerine gidebilirsiniz. Çoğu durumda, bu ayar genellikle ana suçludur ve yukarıdaki değişiklikleri yapmak önlenmesine yardımcı olabilir.

2. Pil Tasarrufunu Devre Dışı Bırak

Bu senaryo değilse, telefonunuzun pil koruyucusunun açık olup olmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Telefonların çoğunda, pil tasarrufu seçeneği erişilebilirlik servislerini devre dışı bırakır ve böylece uygulamaları işe yaramaz hale getirir.

Yukarıdakiler gibi, devre dışı bırakma seçeneği pil ayarları altında bulunur. Veya Samsung kullanıcısıysanız, Hızlı Ayarlar menüsünden erişebilirsiniz.

Also on Guiding Tech
Here’s How You Can Customize the Android Quick Settings Menu

Read More

3. Uygulamaları Kilitle

Batarya tasarrufunun ve batarya optimizasyon ayarlarının asıl suçlu olmadığını farz edersek, bir sonraki şey görev yöneticisidir. Görev yöneticisi, söz konusu uygulamaları öldürüyor olabilir.

Yani, işleri doğru yapmak için uygulamayı görev yöneticisinden kilitleyin. Telefonunuz Android 9.0 Pie kullanıyorsa, Genel Bakış'ı etkinleştirmek ve uygulamayı görene kadar yatay olarak kaydırmak için ekranın altından yukarı kaydırabilirsiniz. Şimdi, üç nokta menüsünde simgesine dokunun ve Kilitle tuşuna basın.

Android 8.0 Oreo'da, uygulamayı kilitlemek için Genel Bakış menüsünden uygulamaya uzun süre basabilirsiniz. Kelimenin ima ettiği bu özellik, uygulamanızı kilitler ve sistem tarafından öldürülmesini önler ve siz kilidini açmayı seçinceye kadar Genel Bakış bölümünde kalır.

4. Aygıt Yönetimini Etkinleştir

Bunu yaptıktan sonra, şimdi Cihaz Yönetimi menüsüne bir göz atmanın zamanı geldi. Cihaz yönetimi ayrıcalıklarına sahip uygulamalar hafızada kalır ve Erişilebilirlik ayarlarında nadiren kapatılır.

Öncelikle, uygulamanızın cihaz yönetimi ayrıcalıklarına sahip olup olmadığını kontrol edin. Dashlane ve LastPass gibi uygulamaların bu izne ihtiyacı yoktur. Eğer bu ikisiyle sorun yaşıyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz.

Değilse, telefonunuzdaki güvenlik ayarlarına gidin ve Aygıt Yönetimi'ni arayın. Bulunduğunuzda, desteklenen uygulamaların listesini görmek için üzerine dokunun. Uygulamayı gördüğünüzde, düğmeyi açık konuma getirin.

Note: An app with device administration privileges can’t be uninstalled directly. So, make sure to disable the said permission from the security settings before uninstalling the app.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1278{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/Organised/Cover-Images/1277/how-to-category-guiding-tech-1_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1526653628’);background-size:cover;background-position:center center}

#How-to/Guides

Click here to see our How-to/Guides articles page

5. Samsung KNOX

Yukarıdaki tüm ayarları deneyebilirsiniz, ancak ne yazık ki Samsung kullanıcıları için, Samsung KNOX adlı gerekli kötü bir özellik var. Bununla birlikte, yonga düzeyinde şifreleme sağlamasına rağmen, bu güvenlik servisinin erişilebilirlik servislerini kapatıp açtığı bilinmektedir.

Telefonunuzdan En İyi şekilde yararlanın

Ben bu sorunu çözmek için pil optimizasyonu hile ve uygulama kilidi hile ikilisi denedim ve neyse ki benim için harika çalıştı. Dashlane şimdiye kadar normale döndü ve beklendiği gibi çalışıyor ve özelliği manuel olarak açmak zorunda değildim. Bu püf noktaları sizin için de işi yapmalı.

Yukarıdakilerin dışında herhangi bir numara sizin için işe yaradı mı? Evet ise, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.