OverSposed Sky Fotoğrafını Snapseed Kullanarak Nasıl Düzeltilir

Akıllı telefon kameraları artıklar ve sınırlamalar ile daha iyi hale geliyor. İnanılmaz portre çekimlerinden, düşük ışıklı muhteşem resimlere kadar, iç perde fotoğrafınızı besleyebilirsiniz. Ancak günün sonunda, donanım ve yazılımın en iyisinin bir sınırı vardır.

Pozlamaya dikkat etmeden ışık kaynağına karşı bir resim çekiyorsanız, bu kameralar fazla bir şey yapamaz. Genelde, yıkanmış bir gökyüzünün ayrıntılarını taşıyan, aşırı pozlanmış bir görüntü elde edersiniz.

Fazla pozlanmış bir resim, diyafram açıklığı, deklanşör hızı ve ISO duyarlılığı arasındaki korelasyonun gereğinden fazla ışık toplanmasına neden olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, görüntü yanmış veya solmuş görünmektedir.

Mobil fotoğrafçılar için durum daha kötü çünkü JPEG, RAW görüntülerden daha az görüntü bilgisi sağlıyor.

Neyse ki, Snapseed gibi fotoğraf düzenleme araçları bu tür fotoğrafları düzeltmeye çalışıyor. Bu uygulama hakkında sevdiğim şey, Düzenlemeleri Görüntüle seçeneği sayesinde belirli bir efektin uygulanmasını istediğiniz alanı seçebilmeniz. Efekt yoğunluğunu da ayarlayabilirsiniz.

Bugün iki farklı yönteme bakıyor olacağız. İlk yöntem görüntünün beyaz dengesi ile oynatılırken, ikincisi ikincil bir görüntünün dinamik bir görünüm elde etmek için üst üste binme olasılığını araştırıyor.

Nasıl yapıldığını görelim.

Note: Do keep in mind that Snapseed can’t actually reproduce the actual scenery/landscape, especially in case of stark-white backgrounds. Instead, it modifies the overexposed part so that it doesn’t stick out like a sore thumb.

Also on Guiding Tech
VSCO vs Snapseed: Choosing a Pro Photo Editor

Read More

1. Beyaz Dengesini Tweak

Beyaz dengesiyle oynayarak, bir görüntüye kırmızı, mavi, sarı vb. Gibi çeşitli tonlar verebilirsiniz. Burada, görüntüye genel bir mavi gölge sağlamak için bu aracı kullanacağız. Ardından, Görünüm Düzenlemeleri'nin yardımıyla onu aşırı pozlanan bölüme uygulayacağız.

Bu değişiklikleri yapmadan önce, pozlama kaybını telafi etmek için resmin genel pozlamasını ince ayarlamanız önerilir.

Adım 1: Araçlar> Fırça üzerine dokunun ve alttaki şeritten Pozlama seçeneğini seçin. Şimdi, pozlama yoğunluğunu azaltmak için aşağı oka dokunun.

Bir kez bittiğinde, biraz koyu bir ton vermek için parmaklarınızı resmin üzerinde kaydırın.

Yukarıdaki görüntü için, ağaçlara doğal bir renk tonu vermek için -0,3'lük bir yoğunluk yeterliydi.

Adım 2: Şimdi, araçları açın ve Beyaz Dengesi'ni seçin. Resme yumuşak mavi bir kaplama vermek için kaydırıcıyı sola kaydırın.

Bitti üzerine dokunun.

Adım 3: Şimdi sıkıcı kısmı geliyor. Tamam üzerine dokunduktan sonra, sağ üst köşedeki Geri Al simgesini göreceksiniz. Üzerine dokunun ve Düzenlemeleri Görüntüle'yi seçin. Şimdiye kadar yaptığınız tüm değişiklikleri gösterecektir.

Beyaz Dengesi'ni seçin ve Yığınlar Fırça aracına dokunun.

Aşırı maruz kalmış gökyüzünü kapsayan bir maske tabakası çizerek başlayın. Maske kırmızı ile gösterilecektir. Snapseed'in otomatik bir kenar algılama özelliği olmadığından, kenarı manuel olarak işaretlemeniz gerekir.

İşin püf noktası görüntüyü büyütmek ve sonra anahattı çizmek. Yaptıktan sonra, içini tam olarak mümkün olduğunca doldurun. Şimdi, yapmanız gereken tek şey Bitti üzerine dokunun. Yumuşak mavi tonu bu beyaz gökyüzünün yerini alacak.

Varsayılan ton zevkinize uygun değilse, yoğunluğu da artırabilirsiniz.

Orijinal görüntü yeterince bilgi içermiyorsa, anlık görüntü orijinal sahneyi yeniden oluşturamaz. Bu nedenle, yalnızca gökyüzünün mavisi görüntünün geri kalanını tamamlıyorsa kullanmalısınız. Olmazsa, aşağıdaki yöntemi kontrol edin.

Also on Guiding Tech
How to Get Disintegration (Dispersion) Effect on Snapseed

Read More

2. Çift Pozlama

Çift pozlama sanatında yeniyseniz, onunla çarpıcı görüntüler yaratabileceğinizi söyleyeyim. Güzel bir sonuç elde etmek için birkaç resmin üst üste katmanlarını ekleyebilirsiniz.

Bizim durumumuzda, gökyüzünün ikincil bir görüntüsünü ekleyeceğim ve daha sonra belirli bir alana uygulamak için Düzenlemeleri Görüntüle'yi kullanacağım.

Note: For the second image, it would be great if you can get a photo that matches the overall aesthetic of the current picture to give it a natural look.

Adım 1 : Yukarıdaki yöntem olarak, kontrast ve pozlamayı ayarlayarak başlayın. Tamamlandıktan sonra, Araçlar> Çift Pozlama üzerine dokunun ve ikinci katmanı eklemek için Artı simgesine tıklayın. Aşırı maruz kalan bölgeye dikkatlice yerleştirin.

Mod'a dokunun ve resminize uygun olanı seçin. Benim için, Subtract'ı seçtim. Kaydırıcıyı sola doğru sürükleyerek opaklığı da ayarlayabilirsiniz.

Adım 2: Şimdi Geri Al> Düzenlemeleri Görüntüle'ye dokunun ve Yığınlar Fırçası'nı seçin. Görüntüyü büyütün ve kesin bir taslak çizin. Bu noktada, en iyi seçenek pozlama yoğunluğunu 25 veya 50'de tutmaktır.

Adım 3: Yoğunluğu 100'e çıkardığınızda, kalan alanı doldurun. Bu özelliğin en iyi kısmı, belirli bir düzenlemeyi silmek istediğinizde yoğunluğu 0'a döndürebilmenizdir.

Bitti ve işte dokunun! Elveda, pis beyaz gökyüzü.

Also on Guiding Tech

.camp-list-713{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/202288/T10_Online_Mockups_CP_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1536156122’);background-size:cover;background-position:center center}

#image editing

Click here to see our image editing articles page

Merhaba, Blue Sky!

Yukarıdaki adımlar, gökyüzünün etrafındaki manzaraya oranının daha fazla olduğu resimlerde olağanüstü iyi çalışır. Veya, dağınık yapraklar şeklinde daha az karmaşa olduğu yerlerde.

Doğal olarak, ilk birkaç deneme en iyi sonuçları vermeyecektir. Etki yoğunluğuyla oynamanız ve sonucu Drama veya HDR gibi diğer araçlarla eşleştirmeniz gerekir. Sonuçta, görüntü düzenlemenin kolay olduğunu kim söyledi?

Sıradaki: Resim düzenleme oyununuzu iyileştirmek mi istiyorsunuz? Aşağıdaki kılavuzu okuyun, Snapseed'den en iyi şekilde yararlanın.