OxygenOS vs One UI: Samsung nihayet yaptı

Samsung’un Android derileri One UI piyasaya sürülmeden önce berbat bir şey olmadı. Ancak Samsung, arayüzüne One UI ile hak ettiği bir facelift’i vermek için nihayet düzgün bir iş çıkarmış gibi görünüyor. Şirket kilit kaygıları giderir ve birçok kullanışlı özellik ekler.

Oxygen Os Vs One Ui Featured

Öte yandan, OnePlus’tan OxygenOS çoğu zaman en iyi özel UI deneyimlerinden biri olarak övülüyor. Ve her başarılı güncelleme ile daha da iyi olmaya devam ediyor. Peki, ikisi nasıl karşılaştırır?

Tam olarak öğrenmek için buradayız. Anlamadan önce, size bu karşılaştırma için kullanacağım cihazların kısa bir özetini vereyim:

Kırmızı köşede, OnePlus 6T var, Snapdragon 845, 8GB RAM ve Android 9.0 Pie tabanlı OxygenOS v9.0.12 çalıştıran. Mavi köşedeyken, en son Snapdragon 855, 8GB RAM’e sahip ve yakın zamanda piyasaya sürülen One UI 1.1 sürümünü çalıştıran Galaxy S10 Plus’ımız var. Şimdi başlayalım.

dizayn

Samsung Android derileri her zaman hisse senedi Android görünümünden çok uzak olmuştur. Ve bir kullanıcı arayüzü farklı değil. Ancak, gözler için çok daha hoş. Genel tasarım oldukça zarif görünüyor ve Samsung, kullanıcı deneyimini geliştirmek için bazı harika kararlar aldı.

Tek elle kullanımı kolaylaştırmak için tüm elemanlar çene yakın hareket ettirildi. Samsung çoğu simgeyi güncelledi ve genel tasarım dili tam olarak modern bir akıllı telefonda görmeyi beklediğiniz şeydi. Ancak, Samsung’un özelleştirmelerinin bazı yönleri, ilk kez evlat edinenler ve daha basit telefonlardan hareket eden yeni kullanıcılar için biraz zor görünebilir.

Oxygen Os Vs One Ui 1 1 1 1Oxygen Os Vs One Ui 1 2 3

Örneğin ayarlar menüsünü alın. Tabii, Samsung, kullanımını kolaylaştırmak için işleri dolaştırdı, ancak Search’ü kullanmazsanız, belirli bir ayarı bulmakta sorun yaşayabilirsiniz. Buna karşılık, OxygenOS, stok Ayarları menüsüne oldukça yakındır ve çoğu kullanıcı için tanıdık bir alandır. Bu yüzden herhangi bir ayar bulmak o kadar zor olmamalı.

Oxygen Os Vs One Ui 2 1Oxygen Os Vs One Ui 1 1 1

OxygenOS ile, Android’in tenli bir sürümüne baktığınızı ve bunun tamamen kötü bir şey olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Her şey temiz ve az görünüyor. Ve hangi telefondan gelirseniz gelsin, OxygenOS sizi evinizde hissetmenizi sağlayacaktır.

Asmak, Bir Kullanıcı Arabiriminin tuhaflıklarına alışmaktan çok daha kolaydır. En azından bence. Çoğu OnePlus kullanıcısı, minimum estetik ve kullanım kolaylığını takdir eder. Fakat burada biraz yanlı olabilirim. Yani, bir oyun alanı tutmak için, berabere diyeceğim.

OxygenOS: 1

Bir kullanıcı arayüzü: 1

performans

Bazıları Samsung’un tasarım yaklaşımını tercih etse de, OnePlus’ın performans konusunda Kore’nin dev atışı olduğuna eminim. OxygenOS bir bebeğin tabanından daha pürüzsüzdür ve One UI, kıyaslandığında saat 5’te bir gölge gibi hisseder. Geçişler mi, optimizasyonlar mı olduğunu bilmiyorum, OxygenOS ileride ligleri hissediyor.

Uygulamaları başlatmak, çoklu görev yapmak, fotoğraf çekmek veya bu konuda herhangi bir şey yapmak, bir OnePlus cihazında çok daha akışkan bir his veriyor. Eski bir işlemci kullandığı gerçeğini hesaba katarsanız bu oldukça etkileyici. Samsung’un tarihini göz önünde bulundurarak, Galaxy’nin birkaç ay boyunca performansıyla eşleşip eşleşmediğinden emin olamıyorum.

Oxygen Os Vs One Ui 8

Pil optimizasyonu, OnePlus kullanıcıları için bir sorun gibi görünen tek şey. OnePlus cihazlarının mükemmel pil ömrü sağlaması değil. Aksine, batarya optimizasyonu o kadar agresif ki, arkaplan işlemlerini (beyaz listeye dahil olanlar da dahil olmak üzere) biraz göze çarpmadan öldürüyor. Eğer sahipseniz, OnePlus 6’nın pil ömrünü uzatmak için rehberimize bakın.

Birçok kullanıcı, telefonlarını bir süre boşta bıraktıktan sonra önemli bildirimleri kaçırdıklarını belirtti. Soruna adanmış, rahatsız eden üreticilerin tümünü listeleyen bir web sitesi bile var. OnePlus bu listedeki ikinci sırayı alıyor.

Oxygen Os Vs One Ui 11Not: There’s a simple workaround for this issue. Open the multitasking menu and then tap on the three-dot menu in the top right corner of the app that you want to keep in memory. Tap on Lock in the drop-down menu. That will prevent OxygenOS from killing that app.

Bu çok yaygın bir mesele olduğundan, OxygenOS’un performansı pek bir şey ifade etmiyor. Bu yüzden başka bir beraberlik çağırmam gerekecek.

OxygenOS: 2

Bir kullanıcı arayüzü: 2

Özelleştirme ve Ek Özellikler

Şimdi söyleyeceğim şey bazılarınızı tetikleyebilir, ama yine de söyleyeceğim. Bu derilerin her ikisi de hisse senedi Android daha iyidir. Tüm üçüncü taraf derileri hisse senedi Android daha iyidir.

Niye ya? Çünkü telefonunuzu özelleştirmenize ve masaya bazı kullanışlı özellikler getirmenize izin veriyorlar. Bunlardan biri uygulamalardaki işlevlerin çoğunu alabileceğimi iddia edebilir. Peki neden cihazımda bazı temel işlevler elde etmek için bir uygulama indirmem gerekiyor? Bir kullanıcı arabirimi, Piksel’de bulamayacağınız özelleştirmeler ve ek özelliklerle doludur. Arayüzün çeşitli yönlerini değiştirebilir ve cihazınızı gerçekten kendiniz yapabilirsiniz.

Oxygen Os Vs One Ui 5Oxygen Os Vs One Ui 6

Ayrıca, Edge Paneller, yinelenen uygulamalar, tek elle kullanım modu vb. Gibi hayatı daha da kolaylaştıran bir dizi ek özellik daha var. OxygenOS bile bazı harika özelleştirmelere ve özelliklere sahiptir. Ama bildiğiniz gibi, hiçbir şey çok iyi değil. Ve bu, OxygenOS ve One UI’yi farklılaştıran şeydir.

Her ikisi de özellik açısından zengin olsa da, OnePlus, yalnızca faydalı özellikler içerme konusundaki takdirini kullanır – topluluğun istediği olanlar. Bir kullanıcı arayüzünün ikisi arasında daha fazla özellik barındırdığı doğrudur, ancak bunlardan bazıları hoş geldiniz değildir. Örneğin Bixby’yi ele alalım.

Oxygen Os Vs One Ui 1 2 4Oxygen Os Vs One Ui 1 2 2

İnsanlar başka bir ses yardımcısı istemiyorlar. İnternet, Bixby’nin nasıl devre dışı bırakılacağına dair öğreticilerle doludur; Ancak Samsung umursamıyor. Devam edebilir ve bu özellikleri daha fazla listeleyebilirim, ama sen anladın.

Öte yandan, OnePlus topluluğun ne istediğine yakından dikkat ediyor. OxygenOS’un insanların günlük kullandığı özelliklere sahip olmasının nedeni budur. Arama kaydı, hızlı hareketler, uygulama dolabı vb. Gibi kullanışlı şeyler, OxygenOS’u en iyi Android arayüzlerinden biri yapar. Bu kadar basit. OxygenOS açıkça bu turda noktaya değindi.

OxygenOS: 3

Bir kullanıcı arayüzü: 2

Bloatware

Başka bir konuya geçme Samsung, One UI – bloatware’de ele aldı. Samsung, telefonunuzu hala istenmeyen uygulamalarla doldurmak istiyor. Yeni telefonunuzu ayarlarken bunu yapmak için sizden izin ister. Kabul etmezseniz, bir kullanıcı arayüzü nispeten kabarıksız. Microsoft Office paketi de dahil olmak üzere önceden yüklenmiş birkaç uygulama var, ancak bunlar çoğu kullanıcı için kullanışlı oluyor.

Oxygen Os Vs One Ui 10

Benzer şekilde, OxygenOS ayrıca çok fazla şişkinlik içermez. Sadece birkaç e-ticaret ve sosyal uygulamayı kolayca içeriyor.

Ancak, Galaxy S10’un önceden yüklenmiş McAfee ile birlikte geldiğine dikkat etmek önemlidir. Ayarların içine kolayca gizlenir ve kaldıramazsınız. Bunun performansa zarar verip vermeyeceğinden emin değilim, ama kesinlikle hoş bir katkı değil. Bu, ölçeği bir kez daha OxygenOS lehine yönlendiriyor.

OxygenOS: 4

Bir kullanıcı arayüzü: 2

Yazılım güncellemeleri

İşleri güncellemelerle tamamlayalım. Samsung’un yazılım güncellemeleriyle yaptığı rekor oldukça perişan oldu. Bunun üzerine, şirket daha önce güncellemelerle cihaz performansını düşürmekle suçlanıyordu. Bu gerçekten güven uyandırmadı.

Uzun vadeli yazılım güncellemeleri de bir sorun olmuştur, pek çok Samsung cihazı piyasaya sürüldükten bir yıl sonra asla Android yeni sürümleri almamaktadır.

Oxygen Os Vs One Ui 12

OnePlus, diğer taraftan, oyununu gerçekten hızlandırdı. Şirket, güvenlik güncellemelerini oldukça sık sık bastırıyor ve Android’in yeni sürümlerini ilk sunanlardan biri. Daha da iyisi, OnePlus’ın eski cihazlar için de düzenli güncellemeler yapmasıdır. Örneğin, OnePlus 3 ve 3T (2016 amiral gemileri) geçtiğimiz günlerde bir Android Pasta beta sürümü aldı. OxygenOS için bir başka galibiyet.

OxygenOS: 5

Bir kullanıcı arayüzü: 2

Samsung bu sefer doğru anladı mı?

Samsung, One UI ile birçok şeyi doğru yapmış olsa da, korkarım ki hala iyileştirme alanı var. Şirketin nihayet kullanıcı geri bildirimlerine önem vermeye ve sonuçların oldukça iyi olmasına sevindim. Fakat şimdilik, OxygenOS hala daha iyi bir seçenek. Ve OnePlus’ın yazılım deneyimini geliştirmeye devam ettiği oranda, Samsung’un One UI üretimini büyük ölçüde hızlandırması gerekebilir.

Sıradaki: OnePlus ‘OxygenOS burada açık kazanan olsa da, One UI masaya bazı etkileyici gelişmeler getiriyor. Yeni Samsung telefonunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için bu harika One UI ipuçlarına göz atabilirsiniz.