Özel Arama Motorunu iOS için Chrome'da Varsayılan Olarak Ayarlama

İOS için Chrome, muhtemelen iPhone ve iPad'deki en iyi üçüncü taraf web tarayıcısıdır. Bu, çoğunlukla üstün kullanıcı arayüzü ve masaya getirdiği kesintisiz senkronizasyon yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Ancak bir sorun var – özel arama motorları kurma yeteneğinden yoksun. Ya da en azından yaptım.

Neyse ki, iOS için Chrome artık herhangi bir arama motorunu varsayılan olarak kolayca kolayca eklemenizi ve kurmanızı sağlar. Yani artık Google, Bing veya Yahoo ile sıkışıp kalmadınız. Ama bunu nasıl yapacaksın? Hadi bulalım.

Note: You need to have Chrome version 72 or higher running on your iPhone or iPad to add and set up new search engines as the default. If you find it impossible to follow the instructions below, try updating the browser via the App Store.

Also on Guiding Tech
Chrome vs Firefox for iOS: Which Browser Is the Best

Read More

Arama Motorları Ekleme

Yeni arama motorları ekleme işlevselliğine rağmen, iOS için Chrome bunu yapmak için doğrudan bir yol sağlamaz. Bunun yerine, tarayıcı şimdi bir arama yapmak için kullandığınız tüm arama motorlarını algılar ve ardından bunları otomatik olarak 'son ziyaret edilen' arama motoru olarak ekler. Daha sonra yapmanız gereken tek şey, bunlardan birini varsayılan arama motorunuz yapmak.

Tüm prosedürle ilgili karmaşık bir şey yok ve aşağıdaki adımlar hemen bir şeyleri anlamanıza yardımcı olacaktır.

Adım 1: Eklemek istediğiniz arama motorunun ana sayfasına gidin. Şimdi, devam et ve bir arama yap. Herhangi bir şey hakkında olabilir.

Adım 2: Arama motoru sonuçlarınızı oluşturmayı tamamladığında, Chrome menüsünü açın (üç noktalı simgeye dokunun) ve ardından Ayarlar'a dokunun.

Adım 3: Ayarlar panelinde, Arama Motoru etiketli seçeneğe dokunun.

Adım 4: Şimdilik kullandığınız arama motorunu, üç arama motorunun altında, En Son Ziyaret Edilenler etiketli ayrı bir bölümde listelemeniz gerekir. Chrome'da varsayılan yapmak için üzerine dokunun ve ardından değişiklikleri kaydetmek için Tamam'a dokunun.

Note: It’s best to visit the Search Engine selection screen immediately after performing a search since the browser does tend to remove the listing after a while.

Adım 5: Geri dönün ve yeni bir sekme açtıktan hemen sonra arama motorunu kullanarak arama yapmaya başlayabilirsiniz.

Note: Unlike when having Google set as the default search engine, Chrome for iOS doesn’t feature the logo of custom search engines within new tabs.

Varsayılan olarak başka bir arama motorunu ayarlamak istediğinizde prosedürü tekrarlayın. Ayrıca siteye özgü arama motorları ekleyebilir ve hatta varsayılanları bile yapabilirsiniz. Örneğin, Amazon’un arama motorunu eklemek, büyük bir alışveriş çılgınlığına gitmek istediğinizde delicesine faydalı olacağını kanıtlamalı!

Arama Motorlarını Kaldırma

Varsayılan olarak ayarladığınız özel bir arama motorunu kaldırmak istiyorsanız, önce yerleşik bir arama motoruna (Google, Bing veya Yahoo) geçin ve ardından Chrome otomatik olarak silene kadar belirli bir süre bekleyin. . Alternatif olarak, bunun daha hızlı gerçekleşmesi için tarama verilerinizden kurtulabilirsiniz.

Chrome Ayarları panelinde Gizlilik'e, ardından da Tarama Verilerini Temizle'ye dokunun. Şifrelerinizi ve otomatik doldurma verilerinizi korumak için, tarayıcı önbelleğini temizlemeden önce Kayıtlı Şifreler ve Verileri Otomatik Doldurma seçeneklerinin işaretini kaldırdığınızdan emin olun.

Unutmayın – tarayıcı önbelleğini temizlemek, daha önce giriş yapmış olduğunuz tüm sitelerde tekrar oturum açmanızı gerektirir.

Also on Guiding Tech

.camp-list-518{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/213125/Sync-Iphone-Safari-Bookmarks-With-PC-Featured_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1547481274’);background-size:cover;background-position:center center}

#chrome

Click here to see our chrome articles page

Geçiş Yapacak Üç Arama Motoru

Düzinelerce arama motoru var – bazıları iyi, bazıları kötü. Hangisini ekleyecekseniz, işte dikkate almanız gereken üç harika arama motoru.

1. DuckDuckGo

DuckDuckGo gizlilik odaklı bir arama motorudur ve bu konuda muhtemelen en iyisidir. Aramalarınızı asla izlemez veya kişiselleştirmez ve Google’ın saçma veri toplama uygulamalarına şiddetle aykırıdır. Entegre! Bangs kısayolları hem sitelere anında ulaşmak hem de siteye özgü içeriği doğrudan aramak için düzenli bir uygulamadır. Ve Chrome adres çubuğuyla birleştirildiğinde, varsayılan olarak kullanılması zor bir arama motorudur.

DuckDuckGo'yu Ziyaret Edin

2. Qwant

Qwant, DuckDuckGo kadar karmaşık değil, ancak tarama alışkanlıklarınızla ilgili veri toplamayan başka bir arama motorudur. Göz alıcı renkler, iyi çalışan dahili bir karanlık modu ve başkalarıyla tartışmak için kolayca fotoğraf, video ve metin yükleyebileceğiniz 'Panolar' adlı bir sosyal yer imi özelliği içeren çekici bir arama sonuçları sayfası var. Ve dahili Qwant Music arama motorunu kontrol etmeyi de unutmayın – kullanımı çok kolaydır.

Qwant'ı ziyaret edin

3. Ekosia

Ecosia arama motoru,% 100 yenilenebilir enerji ile çalışan donanım üzerinde çalışan algoritmalara ve yazılıma dayalı aramalar üretir. Ayrıca, ağaç dikmek için reklamlardan elde edilen karları (arama sonuçlarında gösterilir) kullanır. Ve Bing arama algoritmasını kullandığını göz önünde bulundurarak, ürettiği sonuçlar da genel olarak oldukça iyidir.

Ecosia benzersiz bir arama motorudur ve arama sonuçları sayfasındaki sayacı kullanarak bir sonraki ağacı dikilemekten ne kadar uzakta olduğunuzu her zaman takip edebilirsiniz!

Ecosia'yı ziyaret edin

Also on Guiding Tech
Firefox Focus vs DuckDuckGo: Which Is the Best Browser for Privacy

Read More

Kudos, Google!

İOS için Google Chrome zaten çok sayıda özelliği olan zengin bir tarayıcıdır. Şimdi nihayet özel arama motorları ekleme yeteneği rekabette öne geçiyor.

Birçoğu Google aramayı kullanmaya devam etse de, bu üçüncü taraf arama motorları en azından denemeye değer.

Peki, hangi arama motorunu varsayılan olarak ayarlamayı düşünüyorsunuz? Yorumlarda paylaşın.

Sıradaki: Önerilen yeni makaleleri Chrome'un yeni sekmelerinde dikkat dağıtıcı ve sinir bozucu buluyor musunuz? Onlardan nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.