Parola Yöneticisini Enpass Etme: Eksiksiz Bir Rehber

Bu dijitalleşme çağında, ilk kez daha fazla insan çevrimiçi oluyor. Farklı çevrimiçi hizmetleri araştırdıklarında, her bir giriş bilgisini hatırlamadaki baş ağrısı, onları zayıf ve tekrarlanan şifreler seçmeye açık hale getirir. En yaygın uygulamalar arasında cep telefonu numarası, doğum tarihi veya bunların doğum tarihiyle birlikte kullanılması ve bunun tersi vardır.

Büyüyen cybertheft ve cihaz güvenlik açığı ile birlikte, KeePass ve LastPass gibi şifre yöneticilerine yatırım yapılması gerekiyor. Doğru seçeneği seçmek, sürecin çok önemli bir yönüdür. O zaman en iyilerden biri ve go-to-password şifre yöneticim hakkında konuşalım: Enpass.

Her Platformda Çalışır

Şifreyi Parola Yöneticisi, tüm büyük platformlarda kullanılabilir. Enpass Android, iOS, Mac, Windows (Hem Masaüstü ve Windows 10 evrensel uygulaması), Linux, Android Wear ve Chrome OS’de yerel uygulama desteğine sahiptir. Tarayıcı uzantıları, Chrome, Edge, Opera, Firefox ve Safari gibi tüm popüler seçenekleri destekler.

Bu kılavuzda, mobil uygulamalarda, masaüstü uygulamalarında ve uzantı işlevlerinin bir PC tarayıcısında nasıl kullanılacağı konusunda tüm Enpass kurulumunda size rehberlik edeceğiz.

Mobil uygulamalar

Enpass, yerel UI ve biyometrik güvenlik seçenekleriyle Android ve iOS’u destekler.

Kurmak

Öncelikle Android uygulamasını indirmeniz gerekir. Enpass, sizden hiçbir koşulda unutmamanız gereken 10 basamaklı bir ana şifre eklemenizi ister (Unutursanız, kurtarmanın yolu yoktur). Herhangi bir platformda Enpass uygulamasına giriş yapmanız için anahtar olacaktır.

Android için Enpass’i indirin

Aşağıdaki ekran parmak izi doğrulamasını açmanıza izin verecek ve size Google Drive’daki verileri senkronize etme seçeneği sunacaktır. Bundan sonra, hepiniz ana ekranda yeni öğeler eklemeye hazırsınız.

Yeni öğe ekle

Enpass’in kullanıcı arayüzünü anlamak oldukça basittir. ‘+’ Simgesine tıkladığınızda size şifreler ve diğer hassas bilgiler eklemek için şablonlar verilir. Boşlukları doldurun ve gitmeye hazırsınız. Uygulamaya daha fazla şifre ekledikçe, Enpass hizmet listesini alfabetik sıraya göre ayarlar.

Hamburger menüsünde ayarlar menüsü, Parola Denetimi, otomatik olarak oluşturulmuş şifreler, varsayılan bulut servis sağlayıcısı ve şifreyi eklediğiniz bölümler gösterilir. En sık kullanılan web sitelerini favori olarak kullanabilir veya e-ticaret web siteleri veya kredi ve banka kartları için bir klasör oluşturabilirsiniz.

Enpass ayrıca sizin için karmaşık şifreleri de otomatik olarak oluşturabilir. Şifre alanındaki küçük ikona tıkladığınızda uygulama şifre alanını dolduracaktır. Uzunluğu, hane sayısı, sembol ve durumu da özelleştirebilirsiniz.

Otomatik doldurma

Android 8.0 Oreo ile Google, giriş bilgilerini Google veya herhangi bir üçüncü taraf Şifre Yöneticisi üzerinden otomatik olarak doldurmak için şık bir özellik sundu. Google, varsayılan olarak otomatik doldurma işini işler. Enpass için açmak için Ayarlar-> Otomatik doldurma seçeneğine gidin, Enpass için Otomatik doldurma servisini seçin.

Şu andan itibaren, herhangi bir uygulamaya giriş yapmaya çalıştığınızda, Enpass bildirimi açılır. Üzerine dokunmanız ve Enpass’ta uygulama adını aramanız gerekir. Şifre yöneticisi doğrudan ilgili giriş bilgilerini ekleyecektir.

Şifre Denetimi ve TOTP

Enpass’ta daha fazla şifre ekledikçe, servis denetimlerini otomatik olarak yapar. Farklı web sitelerinde zayıf ve tekrarlanan şifreleri tanımlar ve kullanıcıyı aynı hakkında uyarır. Aynı zamanda eski şifreleri gösterir ve bir tarih ile son revizyonun detaylarını sunar.

V6.0 güncellemesiyle Enpass, TOTP (Time-One-Time Password) desteği ekledi. Bir hizmeti etkinleştirmek için uygulamadaki bölümüne gidin, TOTP seçeneğine gidin ve QR kodunu tarayın. TOTP bölümünde gösterilecektir ve hamburger menüsünden de erişebilirsiniz.

Birden Çok Kasa

Farklı detaylar için ayrı bir şifre kasası yapmak ister misiniz? Telaşa gerek yok. Enpass v6.0, Çoklu Kasalar için destek içeriyor. İşle ilgili bilgileri başka bir çalışma alanında istediğinizi varsayalım. En son eklenen ürünle kolayca özel bir kasa oluşturabilirsiniz.

Bir kasa eklemek için, Ayarlar> Kasa bölümüne gidin ve yeni bir kasa ekleyin. Bir isim ve benzersiz bir şifre verin ve başkalarıyla paylaşın. Uygulamayı her açışınızda varsayılan olarak da ayarlayabilirsiniz.

Güvenlik ve Yedekleme

Artık bir şifre yöneticisine sizinle ilgili her türlü bilgiyi eklediğinize göre, uygulama sunucuları tehlikeye girerse ne olur? Popüler şifre yöneticilerinden biri olan LastPass, birkaç yıl önce aynı senaryoda yaşadı. Neyse ki, Enpass ile durum böyle olmayacak.

Rakiplerinin aksine Enpass, uygulama bilgilerini sunucularına kaydetmiyor. Bunun yerine, AES 256 bit şifreli yedekleme dosyasını cihazda yedeklemenizi sağlar veya verileri senkronize etmek için seçtiğiniz bulut depolamayı kullanır. Tavsiyem, mobil ve masaüstü uygulamaları arasındaki senkronizasyon sürecini daha yumuşak ve sorunsuz bir hale getirdiği için bir bulut seçeneğini seçmektir.

Çevrimdışı kullanım için dosyayı el ile oluşturmak üzere Ayarlar> Yedekleme’ye dalın. Bulut senkronizasyonu için, Senk seçeneğini seçin ve yedekleme için tercih edilen bulut sağlayıcısını kullanın.

Güvenlik söz konusu olduğunda, Enpass’ın tek eksikliği 2FA ve TOTP eksikliğidir.

Tarayıcı Uzantısını Enpass Et

Yukarıda belirtildiği gibi, Enpass eklentisi tüm büyük tarayıcıları destekler. Chrome için web mağazasına gidin ve Enpass uygulamasını oradan yükleyin.

Google Chrome için Enpass uzantısını indirin

Şimdi herhangi bir web sitesinin oturum açma sayfasına gidin. Enpass uzantısına tıklayın, ana şifrenizi girin ve iletişim kutusunda web sitesi adını arayın. Sonuçlarda göründüğünde, doğrudan giriş bilgilerini eklemek için üzerine iki kez dokunun. İşlem sırasında giriş sayfasını açık tutmanız gerekeceğini unutmayın. Ayrıca, tarayıcı uzantısından yeni öğeler eklenemez.

Masaüstü uygulamaları

Mac, Windows veya Linux tabanlı bir sistemi mi kullanıyorsunuz? Endişelenme. Enpass, üç platformun tümünü de kapsar.

Kurmak

Enpass’ta aralarından seçim yapabileceğiniz iki Windows uygulaması vardır. Evrensel Windows 10 mağaza uygulaması yerel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir ve 20’den fazla öğe eklemeniz gerekirse 10 dolar tutarındadır (Pro sürümü hakkında biraz konuşacağım). Ancak, herhangi bir platform (Android / iOS) uygulaması için daha önce ödeme yaptıysanız, masaüstü uygulaması ücretsiz gelir.

Resmi uygulamayı indirdikten sonra, kurulum işlemi sizi her zamanki şartlar ve koşullar üzerinden alacaktır. Ardından uygulama sizden, yedekleme dosyasından telefonunuzdan veya seçtiğiniz bulut hizmetinden yapabileceğiniz eski verileri geri yüklemenizi ister. İşlem sırasında, Enpass’ta bir hesap yapmak için ilk önce kullandığınız ana şifreyi girmeniz gerekecektir.

Windows için Enpass’i indirin

Yeni öğe ekle

Artık verileri mobil uygulamadan masaüstüne taşıdığınızdan, Enpass masaüstü uygulamasından da şifreler ekleyebilirsiniz. Sol üst köşedeki ‘+’ simgesine dokunun ve boşlukları doldurun. Bulut yedekleme seçeneğini kullanıyorsanız, veriler cihazlarınız arasında senkronize edilir. Bir de Windows uygulamasından karmaşık şifreleri otomatik olarak oluşturabilirsiniz.

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma, Enpass’ın rakiplerinin üzerinde parladığı yerdir. LastPass, 1Password ve Dashlane gibi diğer Parola yöneticileri aylık ve yıllık abonelik seçenekleri sunarken Enpass ömür boyu lisans için bir kez ödeme yapmanızı sağlar. Bu yaklaşım uzun vadede daha uygun ve ucuzdur.

Varsayılan olarak, uygulama ücretsiz 20 öğe saklamanızı sağlar. Bundan sonra, Pro sürümü için bir 10 $ ödemek gerekiyor. Unutmayın, Pro lisansı bir platformla sınırlıdır. Platformu değiştirirseniz (Android iOS veya tersi), ek işlevler için bir kez daha ödemeniz gerekecektir. Bununla, Windows / Mac uygulamasını ücretsiz olarak da alabilirsiniz.

Etkili Bir Şifre Yöneticisi

Şu anda piyasada aynı temel işlevleri olan pek çok harika şifre yöneticisi var. Ancak, Enpass’ın baş ve omuzların diğerlerinin üstünde yürüdüğü kilit alanlar platformlar arası kullanılabilirlik, güvenlik ve en önemlisi de fiyatlandırma modelidir.

Peki ne bekliyorsun? Şifre Parolası Yöneticisini kapın, kılavuzu izleyin ve güvenli ve güvenli bir dijital yaşam sürün.