PC ile iPhone Yer İmlerini Senkronize Etme

İPhone’da, Safari, iOS ile sıkı entegrasyonundan dolayı birinci sınıf bir tarama deneyimi sunar. Yalnızca Apple ürünlerini kullanıyorsanız, tarama etkinliğinizin cihazlar arasında sorunsuz bir şekilde senkronize edilmesini sağlar. Buna yer imleri de dahildir. Peki ya bunun yerine bir Windows PC kullanıyorsanız? Safari artık bu platformu desteklemiyor. Bu bir sorun teşkil ediyor.

Neyse ki, PC’nizdeki ile eşleşmesi için iPhone’unuzdaki tarayıcıları değiştirmeniz gerekmez. Yine de Safari’yi kullanabilir ve yer imlerinizi Google Chrome veya Mozilla Firefox’a (üzgünüm, Microsoft Edge hayranları) veya tam tersi olarak senkronize etmeye devam edebilirsiniz. Apple, bu işlevselliği resmen desteklediği için üçüncü taraf uygulamalar veya hizmetler kullanmanız gerekmez.

Windows

İPhone’unuzdaki yer imlerini bilgisayarınızla senkronize etmeye başlamak için, iCloud for Windows uygulaması yüklü olmalıdır. Ancak endişelenmeyin – yalnızca yer imlerinize erişmek istiyorsanız iCloud Drive’ınızı veya Fotoğraflarınızı PC ile senkronize etmeyi atlayabilirsiniz. İCloud’u kurduğunuzda, yalnızca Chrome veya Firefox için iCloud Bookmarks uzantısını indirmeniz yeterlidir ve kullanıma hazırsınız.

İPhone yer işaretlerini bilgisayarınızla senkronize etmeye başlamak için, iCloud for Windows uygulaması yüklü olmalıdır.

Hem iPhone’unuzda hem de PC’nizde çok sayıda yer imi varsa, birleştirmeden sonra oluşabilecek sorunları önlemek için yer işaretlerinizin yedeğini almanız en iyisidir. Silahı atlamak yerine, PC’de iCloud’u kurarak başlayalım ve sonra eşitleme yapmadan önce yer imlerini yedeklemeye bakalım.

İCloud’u Kurma

PC’nizde iCloud’u kurmak sadece bir dakikanızı alır. Yükleme sırasında ‘Eksik Ortam Özellikleri’ hatasıyla karşılaşırsanız, sorunu çözmek için sorun giderme kılavuzumuza bakın.

Adım 1: Windows için iCloud’u indirin ve yükleyin. Yüklemeden sonra istendiğinde PC’nizi yeniden başlatın.

Windows için iCloud’u indirin

Adım 2: Apple ID’nizi kullanarak iCloud’da oturum açın. İki faktörlü kimlik doğrulaması ayarladıysanız, devam etmek için iPhone’unuzda gösterilen kodu ekleyin.

Adım 3: Görünen iCloud uygulamasında, iCloud Drive’ınızı ve Fotoğraflarınızı Windows ile senkronize etmek isteyip istemediğinizi belirtin.

Varsayılan olarak, Internet Explorer’ın otomatik olarak seçili olduğu işaretlenmiş Yer İşaretleri kutusunu görmelisiniz. Daha sonra yer imlerinizi yedekleyeceğiniz için dokunmadan bırakın.

Alternatif olarak, yer imlerinizi hemen senkronize etmek istiyorsanız, ilerideki ‘Yer İşaretlerinizi Senkronize Etme’ bölümüne geçin.

Yer İmlerinizi Yedekleme

İPhone’unuzdaki Chrome veya Firefox gibi tarayıcılarda yer imlerini yedekleme, birleşme sonrasında herhangi bir sorunun ortadan kalkması durumunda iyi bir fikirdir. Aşağıdaki talimatlarda Safari, Chrome ve Firefox’ta bunun nasıl yapılacağı gösterilmektedir.

Safari

Windows için iCloud, yer imlerinin Safari’den Chrome ve Firefox’a senkronize edilmesini destekler. Ayrıca, Microsoft Edge’in bir süredir piyasaya sürülmediğini düşünen garip olan Internet Explorer tarayıcısını da destekliyor.

Internet Explorer’ı kullanma şansınız oldukça zayıf olduğundan (ve gerçekten yapmamalısınız – bir güvenlik ve performans açısından), Safari yer işaretlerinizi mevcut yer işaretleriyle karıştırmadan senkronize etmek için mükemmel bir fırsat sunar. Gerekirse onları kolayca yedekleyebilirsiniz.

Adım 1: iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın, profilinize dokunun ve sonra iCloud’a dokunun. İCloud’u Kullanan Uygulamalar bölümünde, Safari’nin yanındaki açmanın açık olduğundan emin olun.

Adım 2: Windows’ta iCloud uygulamasını açın ve Yer İmlerinin yanındaki kutunun işaretlendiğinden emin olun. Şimdi yanında listelenen Seçenekler düğmesini tıklayın ve ardından yalnızca Internet Explorer’ın etkin olduğundan emin olun.

Adım 3: Başlat menüsüne Internet Explorer yazın ve Internet Explorer’ı açmak için Enter tuşuna basın. Yıldız şeklindeki Sık Kullanılanlar simgesini tıkladığınızda, Safari yer imlerinizin senkronize edilmesini sağlamalısınız.

Adım 4: Sık Kullanılanlara Ekle’nin yanındaki oka tıklayın ve Al ve Ver’e tıklayın. Yer imlerinin bir yedeğini bir HTML dosyasına almak için ekrandaki açılır pencereleri izleyin.

Chrome

Mevcut yer işaretlerinizi Chrome’da yedeklemek için, tarayıcının Yer İmleri yönetim panelini getirmek için Ctrl + ÜstKrkt + O klavye kısayolunu kullanın. Ardından, pencerenin sağ üst köşesindeki üç nokta simgesini ve ardından Yer İşaretlerini Dışa Aktar’ı tıklayın.

Yer imlerinizi bir HTML dosyasına kaydetmek için ekrandaki talimatları izleyin.

Firefox

Firefox’ta Kitaplığı açmak için Ctrl + ÜstKrkt + B klavye kısayolunu kullanın. Şimdi İçe Aktar ve Yedekle seçeneğini tıklatın ve ardından yer imlerinizin bir yedeğini oluşturmak için Yer İşaretlerini bir HTML’ye Aktar seçeneğini tıklatın.

Yer İşaretlerinizi Senkronize Etme

Artık iPhone’da ve PC’de tercih ettiğiniz tarayıcınızdaki yer imlerinizi yedeklediniz. Şimdi onları iki cihaz arasında senkronize etmenin gerçek sürecine geçme zamanı.

Adım 1: Windows 10’daki iCloud uygulamasında, Yer İmlerinin yanındaki Seçenekler düğmesine tıklayın. Internet Explorer’ın işaretini kaldırın ve ardından yer imlerinizi senkronize etmek istediğiniz tarayıcıyı (Chrome veya Firefox) seçin. Tamam’ı ve sonra değişikliklerinizi kaydetmek için Uygula’yı tıklatın.

Adım 2: iCloud Bookmarks uzantısını indirip yüklemek için açılan penceredeki İndir düğmesini kullanın.

Alternatif olarak, uzantıyı Chrome Web Mağazası veya Firefox Eklentileri’nden yüklemek için aşağıdaki İndir düğmelerini kullanın.

Chrome için iCloud Bookmark’larını indirin

Firefox için iCloud Bookmarks’ı İndirin

İCloud Bookmarks uzantısını yüklemek yalnızca birkaç saniye sürer ve geçmeniz gereken başka bir yapılandırma yoktur.

Adım 3: Chrome’daki Yer İmleri yöneticisini veya Firefox’ta Kitaplığı açın. İPhone yer imlerinizi, yer imlerinizle senkronize ve birleştirilmiş olarak bulmalısınız.

Chrome’da veya Firefox’ta bulunan yer imlerinin iPhone’unuzdaki Safari’de de bulunması gerekir.

Chrome veya Firefox’u kullanırken ekleyeceğiniz herhangi bir yer imi, iPhone’unuzdaki Safari’ye tam olarak eşitlenebilir ve bunun tam tersi de geçerlidir. Harika değil mi?

Yer İşaretlerini Yedekten Geri Yükleme

İPhone’unuzda veya PC’nizde herhangi bir senkronizasyon sorunuyla karşılaşırsanız ve bunları önceki hallerine geri yüklemek istiyorsanız, daha önce oluşturduğunuz yedeklemeler kullanışlı olacaktır. Ancak, cihazlar arasında senkronizasyonu devre dışı bırakmanız gerekir – bunu yapmak için iCloud Bookmarks uzantısını Chrome’dan veya Firefox’tan kaldırın veya kapatın.

Yer imlerinizi geri yüklemek için devam edebilirsiniz. PC’de, tarayıcınızdaki mevcut tüm yer imlerini silin ve daha önce oluşturduğunuz yedekleri kullanarak önceki yer imlerinizi almak için Yer İmlerini İçe Aktar (Chrome) veya Yer İmlerini HTML’ye Aktar (Firefox) işlevlerini kullanın.

İPhone’da, Safari’deki mevcut tüm yer imlerini silin. Ardından, Internet Explorer ile senkronizasyonu etkinleştirmek için PC’deki iCloud uygulamasını kullanın. Daha önce Internet Explorer ile senkronize ettiğiniz yer imlerini kaldırmış olsanız bile, yedekleme dosyasını tekrar almak için kullanabilirsiniz. Bu, yer işaretlerinizi doğrudan Safari ile eşitlemelidir. Daha sonra, Internet Explorer ile senkronizasyonu kapatın.

Kudos, Elma!

Apple, iPhone’unuzun yer işaretlerini PC’nizdeki favori tarayıcınızla senkronize etmek için işlevselliği özenle uyguladı. Apple’ın bu kadar düşünceli olduğunu kim bilebilirdi? Ama sarılmadan önce, işte bir ipucu.

Yer imlerini Safari’den Chrome’a veya iOS’ta Firefox uygulamalarına aktarmanın bir yolu yoktur. Bunun yerine, yer işaretlerinizi önce PC’deki Chrome veya Safari ile senkronize etmek ve ardından Google veya Firefox hesaplarınızda oturum açarak bunları iPhone’unuzdaki ilgili uygulamalarıyla senkronize etmek için bu tekniği geçici çözüm olarak kullanmaya başvurabilirsiniz. Bu harika!