PC’nizdeki akıllı telefonunuzu nasıl kullanabilirsiniz?

Hiç akıllı telefonunuzu kırdınız ve müthiş bir yanıt vermeyen dokunmatik ekran üzerindeki ünlü spiderweb’te umutsuzluğa gittiniz mi? Henüz cihazınıza veda etmek zorunda değilsiniz. İşte akıllı telefonunuzda kalanları kurtarmak için ipuçlarımız.

    Android USB OTG’de kaybolan veriler nasıl kurtarılır: Nedir ve nasıl kullanılır?

Atlamak:

    Önleme: verilerinizin güvende olduğundan emin olun Dosyalarınızı PC ile kurtarın PC cihazınızı tanımıyorsa ne yapmalısınız? Ekranınız arızalıysa ancak ekranı hala görebiliyorsanız Kırık bir ekranın kilidini nasıl açabilirsiniz Ekranınız varsa veri nasıl kurtarılır kapalı AirDroid ile dosyaları kurtarma Vysor ile dosyaları kurtarma

Önleme tedaviden daha iyidir

Akıllı telefonlarımızda daima güvende olmanın akıllıca olduğu çok hassas veriler bulunur. Telefona kötü bir şey gelmeden bu en kolay olanı bize güven. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır: korumak istediğiniz dosyaları gizleyin, erişimi kısıtlamak için uygulamaları engelleyin, konuk modunu kullanın, bulutta yedekleyin veya uygulamalara şifreler koyun.

Akıllı telefonumuzdaki tüm verileri korumanın en iyi yolu onu yedeklemektir. Başka bir deyişle, cihazı kaybettiğimizde bile kurtarabilmemiz için verileri güvenli bir yerde saklayın.

AndroidPIT backup 9981

Google Play’de veri aktaracağımız ve bilgisayarımıza yedekleyebileceğimiz birkaç yedekleme uygulaması var. Birkaç adımda verilerimizi güvende tutabiliriz. Favori bir yedekleme uygulamanız yok mu? Önerilerimize göz atın.

PC kullanarak bir Android’den dosya kurtarma

Hasar görmüş akıllı telefonunuzdaki verileri kurtarmak için bilgisayarınızın yardımına güvenebilirsiniz. Başlamadan önce, akıllı telefonun PC tarafından tanınmasını sağlamak için Android cihaz yapılandırmasında USB hata ayıklamayı etkinleştirmeliyiz.

AndroidPIT use with broken display

Görüntülerin ve müziğin kurtarılması oldukça basittir. Akıllı telefonunuzu PC’nize bağlayın, ayarlar menüsünden Debug’u etkinleştirin ve cihazınıza kaydedilen farklı klasörlere erişmek için fareyi kullanın. Örneğin, WhatsApp klasörüne erişerek, sohbette alınan tüm görüntüleri teslim edebilirsiniz.

Ancak, PC’niz akıllı telefonunuzu tanıdığı halde, üzerinde kayıtlı dosyaları göremiyor olabilirsiniz. Endişelenmeyin, çünkü her zaman olduğu gibi, Android’de her şeyin bir çözümü var.

USB hata ayıklama modu etkin değil veya PC cihazınızı tanımıyor

Bu nedenle, zayıf çalışan veya kullanım dışı bir ekranınız, USB modunun etkin olmadığı veya akıllı telefonunuzu tanımayan bir bilgisayarınız var. Bunlar, cep telefonunuz bozulduğunda karşılaşabileceğiniz en yaygın sorunlardır ve verilerinizi almanız gerekir.

Elinizde bir Samsung cihazı bulunanlar için, Güney Kore markasının resmi web sitesinde, sadece akıllı telefonunuzu kaybettiğinizde değil aynı zamanda cihazınızın kilidini açtığınızda da kullanabileceğim Cep Telefonu Bul adlı bir bölüm bulabileceğinizi unutmayın. Fonksiyonu ile ekranımın kilidini aç. Bu işleve erişerek, PC cihazınızı tanıyacak ve daha sonra verilerinizi aktarmak için iyi bilinen Kies programını kullanabilirsiniz.

Başka bir markadan bir cihazınız varsa veya bu çözüm çalışmıyorsa, Kurtarma moduna girebilir ve Fastboot’u kullanabilirsiniz (USB Hata Ayıklama etkin değil). Daha sonra Fastboot ile bir Özel Kurtarma başlatmanız ve dosyaları çıkartmak için kabuk komutlarını kullanmanız gerekir.

Bu tam olarak basit bir çözüm değildir ve Android ile çalışmaya biraz aşinalık gerektirir, ancak karşılaşılan sorunları çözmenize ve kırık akıllı telefonunuzdaki verilerinizin kurtarılmasına devam etmenize olanak sağlar.

Fastboot’u ve Android’inizi kontrol etmek için nasıl kullanacağınızı öğrenmek için özel rehberimize göz atın:

    ADB ve Fastboot: kurulum ve başlangıç

Ekranınız bozulursa veriler nasıl kurtarılır ancak ekranı hala görebilirsiniz

Dokunmatik ekranınızı kırdıysanız ancak ekran hala çalışıyorsa (görebilirsiniz), bir USB OTG (On The Go) ve cihazınıza bağlı bir fare kullanarak bunu düzeltebilirsiniz. Bir USB OTG mobil cihazları diğer cihazlara bağlar. Temel olarak, Android cihazınızın bir mini USB bağlantı noktası vardır ve bunu bir USB bağlantı noktası olan bir fareye bağlamanız gerekir. USB OTG bu ikisini birbirine bağlar.

    USB OTG: Nedir ve nasıl kullanılır?

Fareyi bağladıktan sonra, örüntü, PIN veya şifreniz olup olmadığına bakılmaksızın cihazınızın kilidini açabilirsiniz. Yine de şifreleri kullanmanızı öneririz, çünkü bunlar oldukça güvenlidir.

Artık telefonunuzun kilidi açıldığında, bilgisayarınıza bağlayabilir ve ihtiyacınız olan verileri microSD belleğinize aktarabilir veya doğrudan PC’nize bağlayabilir ve dosyaları oraya aktarabilirsiniz.

Ekran bozulduğunda ekranın kilidini açma

Neyse ki, kendinizi bu pozisyonda bulduğunuzda mevcut birkaç seçenek var. Bununla birlikte, bunların geçici tedbirler olduğuna dikkat etmek önemlidir; Cihazınızı kullanmaya devam edebilmenizi sağlamak için nihayetinde ekranı onarmanız gerekecektir.

En basit yöntem PC’nizi kullanmaktır. “Android Aygıt Yöneticisi” web sitesine gidin ve Google hesabınızla oturum açın. Cihazınızda GPS etkinse, web aracı tarafından algılanabilir. Çoğu durumda, akıllı telefonunuz zaten kayıtlı, ancak yapmadıysanız, telefonunuzu Google hesabınızla her zaman eşleştirebilirsiniz. “Kilitle” üzerine tıklayın ve “Kilit aç” ı seçin. Bozuk bir ekran olsa bile, cihazınıza erişebileceksiniz. Akıllı telefonunuzu PC’ye bağladıktan sonra akıllı telefonunuzdaki verileri aktarabilir ve yedekleyebilirsiniz.

Tarafından görüşCory SchmidtAkıllı telefonunuza zarar verirken verilerinizi daima yedeklemelisiniz.What do you think?50501463 katılımcı

Ekranınız kapalıysa veriler nasıl kurtarılır

Ekranınızı göremiyorsanız, bir VNC programı almanız gerekebilir. Piyasada bunlardan çok var ama güvenli ve ücretsiz bir tane seçtiğinizden emin olun. Bu programlar Android arayüzünü PC’nize taşır, böylece onu kontrol edebilirsiniz.

Bu programları kullanabilmek için programı PC’nize indirmeniz ve ayrıca Android cihazınıza indirmeniz gerekir. Bu, bir başka önleme durumu, eğer ekran zaten ölmüşse, Android’inize yüklemek için mücadele edeceksiniz. Orada da bazı ücretli programlar var ancak bunlar genellikle saf VNC işlevselliğinden daha fazla özellik içeriyor. Yani daha kapsamlı bir araç arıyorsanız, bunun yerine bunlardan birini kapabilirsiniz.

AirDroid ile dosyaları kurtarma

AirDroid, akıllı telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayan bir yazılımdır. Bir web arayüzünden veya bilgisayarınızdaki bir uygulamadan kullanabilirsiniz. Bilgisayarınıza ve Android cihazınıza yüklemeniz yeterli.

Hesabınız üzerinden her iki cihaza da bağlanabilmelisiniz. Akıllı telefonunuzda, dosya aktarma veya uygulama kaldırma gibi özelliklere erişmenizi sağlayan çeşitli simgeler göreceksiniz. Farklı seçeneklere bir göz atabilirsiniz, ancak aradığımız şey Yedekleme.

Aynı giriş bilgilerini kullandığınızdan emin olun ve telefonunuza gidin ve kaydet düğmesine basın. Uygulamayı da inceleyebilirsiniz: sol menüdeki cihazınızın adını tıklayın ve üstteki üç sekmede bulunan Yedekleme menüsünü tıklayın. Verileriniz daha sonra bilgisayara kaydedilecektir.

airdroid1

Artı: AirDroid ayrıca bildirimlerinizi bilgisayarda görmenizi sağlar.


AirDroid: Uzaktan erişim ve Dosya

Vysor ile dosyaları kurtarma

Vysor ayrıca Android telefonunuzu bir masaüstü bilgisayardan kullanmanızı sağlar. Açık bir avantajı olan Chrome için bir uzantı üzerinden çalışır: Vysor’u Windows, Mac ve Linux’ta kullanabilirsiniz. Basit bir USB kablosu telefonla masaüstünü birbirine bağlar.

Vysor’un temel fonksiyonlarını ücretsiz versiyonuyla kullanabilirsiniz. Bununla beraber, örneğin, Android’den ekran görüntüsü almak için cihazları bağlayabilirsiniz. Ücretli sürümde ekran kalitesi daha iyi, tam ekran görüntü elde edilebilir ve kablo bağlantısı olmadan hepsini sürükleyip bırakarak veri aktarımı yapılabilir.

Uygulama kurulumu basittir. Zaman zaman yavaş olduğunu gördük ve yukarıda da belirtildiği gibi, görüntü kalitesi ücretsiz sürümde en uygun değil.


Vysor – PC’de Android kontrolü

AirDroid, PC’nizden akıllı telefonunuzu kullanmanın en iyi yoludur çünkü Vysor’dan daha fazlasını sunar. Belki TeamViewer da bu listedeki bir yeri hak ediyor ancak maalesef pek çok Android cihazla çalışmıyor.

Hala verilerinizi alamıyorsanız

Verilerinizi telefonunuzdan çıkarmak için başka bir çözüm, onu düzeltebilecek bir mağazaya götürmektir. Evet, bu seçenek paraya mal olur, ancak yalnızca verilerinize sahip değil, sabit bir telefonunuz olur.

Saygın bir tamirhane için sorduğunuzdan emin olun. Telefon tamir edildikten sonra verilerinizi kolayca çalabilir. Büyük bayilerden birine giderseniz, muhtemelen daha fazla ödeyeceksiniz, ancak paramparça olma ihtimaliniz de daha düşük.

Kırık bir akıllı telefondan veri kurtardınız mı? Yorumlarda nasıl olduğunu bize bildirin.