PC'nizi ransomware'den nasıl korursunuz

Fidye yazılımı, dosyalarınızı şifreleyen ve bir ödeme yapana kadar fidye tutan, özellikle kötü bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Bu yazıda, fidye yazılımının ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve hangi yazılımın en iyi şekilde korunmanıza yardımcı olacağını açıklıyoruz.

Ransomware nedir ve neden ona karşı korumalısınız?

Fidye yazılımı, cihazınızdan sizi kilitleyen ya da dosyaları şifreleyen, paranın ödenmesine kadar erişimi engelleyen bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Bu zorlu kötü amaçlı yazılım, bir kullanıcının başka bir dosya olduğunu düşünerek ya da WannaCry örneğinde olduğu gibi herhangi bir kullanıcı eylemi olmadan yayılabileceği Truva atı aracılığıyla teslim edilebilir.

WannaCry çok hızlı yayıldı ve belki de ransomware son örneği en yüksek profil oldu. NSA'nın sızdırdığı Windows'daki bir güvenlik açığından yararlanarak 150'den fazla ülkede 300.000 bilgisayarı etkiledi. Ransomware'in bir başka örneği de sisteminizi Truva atı ile enfekte eden Cerber'dir, daha sonra dosyalarınızı şifreler ve ödemeyi sorar.

Genellikle korsan yazılım veya filmleri indirerek yakalayabilir ve daha sonra sadece hackerlar dosyalarınızı şifresini çözebilir. Ransomware kötü suşlarının diğer örnekleri diğerleri arasında CryptoLocker, Petya, Kötü Tavşan, AES-NI ve Osiris içerir.

The average ransom demanded in 2017 was $1,100. Don’t let it happen to you! / © Shutterstock

Bireyler ve işletmeler, her yıl daha yaygın ve masraflı bir şekilde büyüdüğü için, bu tehdide karşı verilerini anti-fidye yazılımı ile korumalıdır. Bu yıl, fidye yazılımlarının yeni suşlarında% 400 artış oldu. Bu, bilinen tehditlere karşı tek başına koruma anlamına gelmez. Ayrıca ortaya çıkan tehditlere ve sıfır-gün saldırılarına karşı da korunmanız gerekiyor.

2017 yılında talep edilen ortalama fidye 1,100 $ oldu. Zaten bir virüsten koruma yazılımınız olsa bile, bu tür kötü amaçlı yazılım türlerine karşı ekstra bir koruma katmanı oluşturmanıza yardımcı olur, çünkü eğer yapmazsanız, fidye parası veya dosyalarınıza zarar vermeniz için binlerce dolara mal olabilir. ve sistemler. Neyse ki, ransomware saldırılarını önlemek ve verilerinizi güvende tutmak için orada çok uygun fiyatlı ve ücretsiz çözümler var. Bir sonraki bölümde, en sevdiğimiz ve neden en iyisi olduğunu size anlatacağız.

Ransomware karşı korumak için en iyi yazılım nedir?

Ransomware saldırılarına karşı PC'nizi korumak için birçok seçenek var, ancak Acronis Ransomware Protection'ı öneriyoruz. Sadece aktif önleme değil, aynı zamanda yedekleme ve kurtarma da dahil olmak üzere çok çeşitli avantajlara sahip ücretsiz bir uygulamadır.

Sisteminizin davranışını gerçek zamanlı olarak izleyerek, bilinen fidye yazılımlarından (WannaCry, Osiris ve Petya gibi) ve daha önce hiç görülmemiş olan ve aynı zamanda sıfır gün saldırıları olarak bilinen yeni fidye yazılımlarından gelen saldırıları durdurabilir.

İşte nasıl çalışır: Şüpheli bir işlem dosyalarınızı şifrelemeye veya sisteminizi etkilemeye çalışsa, Acronis etkinliği durduracak ve size bildirecektir. Ardından, etkinliği kalıcı olarak engelleme veya şüpheli bir faaliyse şüpheli etkinliğin devam etmesine izin verme seçeneği sunulur; örneğin, kendi dosyalarınızı amaca göre şifreliyor olsaydınız.

Orada durmuyor. Kötü amaçlı yazılım, dosyalarınıza zarar vermeyi veya şifrelemeyi başarabilirse, bilgisayarınızdaki yerel bir önbellekten geri yüklenebilir. Ayrıca, Acronis düzenli olarak güncellenen 5 GB ücretsiz bulut depolama alanı sunar, böylece en kritik dosyalarınızı da bulutta güvenli bir şekilde yedekleyebilirsiniz.

Acronis tercih neden?

Orada fidye yazılımı korumak, orada Bitdefender'ın ücretsiz Anti-Ransomware Aracı, Cybereason tarafından RansomFree, Trend Micro RansomBuster hatta ransomware koruma ve ücretsiz bir antivirüs sunan Avast Free gibi diğer çözümler vardır. Ama Acronis eşsizdir. Aktif önleme ek olarak, Acronis 'çözüm veri koruma ve veri kurtarma üzerinde duruluyor. Verilerinizi bilgisayarınızda yerel olarak bir önbellek ve bulutta bir yedek sunarak, yalnızca fidye yazılımlara karşı değil, verileriniz de dahil olmak üzere diğer tehditlere karşı iki kat daha fazla koruma elde edersiniz.

Eğer dizüstü bilgisayarınızı kazayla bozarsanız, en önemli Dropbox klasörünüzü silin, bir virüs indirin veya başka bir talihsiz olay yaşarsanız, verileriniz Acronis ile hala güvende olur. Bu, veri korumanın gücüdür ve Acronis, kullanıcılarına önemini göstermek için ücretsiz fidye koruma yazılımını sunmaktadır.

Acronis Ransomware Protection antivirüsünüzle rekabet etmiyor, bu yüzden çözümler arasında seçim yapmıyorsunuz, ekstra bir koruma katmanı alıyorsunuz, bu yüzden indirilmemeye gerek yok. Bir antivirüs ile birlikte kullanılması amaçlanmıştır, bu yüzden Windows Defender'ı bilgisayarınızda minimum düzeyde çalıştırmanız ve Bitdefender, ZoneAlarm ya da başka bir antivirüs yazılımı gibi bir şeyden faydalanmanız gerekir. Bu nedenle Acronis, çözümünün tüm ana antivirüs çözümleriyle uyumlu olduğundan emin olmak için dahili testler yapar.

Acronis Ransomware Koruması nasıl ücretsiz alınır?

İşte Acronis 'Ransomware Protection yazılımı indirmek, kurmak ve yapılandırmak için adım adım kılavuzumuz. İlk adım resmi web sitesinden sadece 20 MB olan yükleyiciyi indirmektir. Uygulama, Windows 7 SP1, 8, 8.1 veya 10 çalıştıran PC'lerle uyumludur, bilgisayarınızın performansını yavaşlatmaz ve diğer virüsten koruma veya yedekleme çözümleriyle birlikte sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

  • Acronis Ransomware Korumasını Ücretsiz İndirin

1. İndirdikten sonra, yazılımı yüklemek için programı çalıştırın. Bir hesap oluşturmanız gerekecek, ancak adınız ve e-posta adresinizden daha fazla bilgi vermeniz gerekmeyecek. Yükleme ve bir hesap oluşturduktan sonra, iki bölümden oluşan aşağıdaki ana ekrana geçmeden önce hızlı bir eğitim alacaksınız: Aktif Koruma ve Bulut yedekleme.

The main screen of Acronis Ransomware Protection Free. / © AndroidPIT

2. Aktif Koruma bölümünde, göz önünde bulundurmanız gereken olası tehditleri ve yakından bakmanıza gerek olmayan Güvenli süreçleri izlediğiniz İzlenen süreçleri gösterir. Güvenli süreçler yeşilken, izlenen süreçler sağdaki zaman çizelgesinde mavi olarak görünür. Kırmızı açıkça daha açık bir şekilde kötü niyetli bir sürecin tespit edildiği anlamına gelir. Yönetme işlemlerini tıklamak sizi şüpheli işlemlerin bir listesine götürür ve bunları o ekrandan engellemeyi veya bunlara güvenmeyi seçebilirsiniz.

Here is where you can manage processes and block threats instantly. / © AndroidPIT

3. Bulut yedekleme bölümünde, sürekli olarak 5 GB'lık ücretsiz bulut depolama alanına yedeklenmesini istediğiniz dosya ve klasörleri seçmek için Ayarlar simgesini tıklatabilirsiniz. Bulut yedeklemeyi kullanmak tamamen isteğe bağlıdır. Hizmetin bir hayranıysanız ve tüm ücretsiz 5 GB'yi kullandıysanız, yılda 9,99 ABD doları, en fazla 19,99 ABD doları için 500 GB veya 39,99 ABD doları için 250 GB depolama alanına geçebilirsiniz. Yedeklenen dosyalarınızı görmek için Göz At'ı tıklayın ve Acronis Cloud web sitesine yönlendirileceksiniz.

Sonuç olarak

Fidye yazılımı, antivirüsünüzle birlikte ek bir koruma katmanı ile proaktif olarak PC'nizi kesinlikle korumanız gereken bir şeydir. Maliyet dahil olmak üzere, doğru anti-ransomware yazılımını seçerken aklınızda bulundurmanız gereken çok şey var ve veri yedekleme ve kurtarma seçeneklerini çevrimdışı ve bulutta içerip içermediğine bakılmaksızın. Acronis Ransomware Protection, en kötü durumun ortaya çıkması durumunda ücretsiz olarak 5 GB bulut yedekleme depolama alanı ile birlikte etkin izleme ve önleme sunar.

Yorumlarda PC güvenliği ve fidye yazılımı savunması hakkındaki düşüncelerinizi bize bildirin!

Bu yazı Acronis ile işbirliği içinde yazılmıştır.