Pil, siyah ekran ve yanıp sönen mavi ışığı boşaltan Samsung Galaxy J7 Prime nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu]

Boşalmış bir pil kesinlikle siyah bir ekran verecektir, çünkü bu durumda telefon kapalıdır. Bu, LED bildiriminin yanıp sönmesinin imkansız olacağını söyler, çünkü onu açmak için yeterli pil yoktur. Telefonun şarj edilmesi, tamamen kapalı görünüyorsa yapmanız gereken ilk şey olmalıdır. Bununla birlikte, telefon kapalı gibi görünse bile mavi bir ışığın yanıp söndüğünü görüyorsanız, büyük olasılıkla telefonunuz sadece “sistem çökmesi” dediğimiz şeyi yaşıyor demektir.

Üçüncü taraf uygulamalarının çökmeye başladığı ve ürün yazılımının genel performansını etkilediği durumlar gördük. Sonuç olarak, sahipler cihazlarının artık açılmadığı veya yanıt vermedikleri noktaya kadar çok yavaşladığını fark ettiler. Bellenim güncellemeleri ayrıca bazı dosyalar bozulursa sistem çökmesine neden olabilir. Ardından, bir donanım sorunu nedeniyle, bellenimin siyah bir ekrana yapışması olasılığı da vardır. Söylemeye gerek yok, telefonunuzda sadece siyah bir ekran olan sorunun ne olduğunu belirlemek çok zor olurdu.

Bu yazıda, Samsung Galaxy S7 Prime ile sorun gidermeye konu olan bu sorunu çözeceğim. Sorunun gerçekte ne olduğunu belirleyene ve sorunu düzeltmek için bir çözüm formüle edinceye kadar her olasılığı göz ardı etmeye çalışacağız. Bu nedenle, bu telefonun sahiplerinden biriyseniz ve şu anda aynı sorunu yaşıyorsanız, bu yazı size yardımcı olabileceğinden aşağıda okumaya devam edin.

Yine de, başka bir şey yapmadan önce, cihazınızla ilgili başka sorunlarınız varsa, bu telefonla ilgili bazı genel sorunları ele aldığımız için Galaxy J7 sorun giderme sayfamızı ziyaret edin. Oranlar, problemlerinize halihazırda mevcut çözümlerin mevcut olmasıdır, bu yüzden sadece kendinize benzer sorunları bulmak için zaman ayırın. Birini bulamıyorsanız veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Sorunu gidermemizi kolaylaştırmak için lütfen bize mümkün olduğunca fazla bilgi verin. Bu hizmeti ücretsiz olarak sunduğumuz için endişelenmeyin, bu yüzden yapmanız gereken tek şey bize sorun hakkında yeterli bilgi vermektir.

Galaxy J7 Prime ile siyah ekran sorunlarını giderme, mavi ışık yanıp sönüyor

Sorun: J7 Boşalmış pil, mavi ışık yanıp sönüyor ve şarj olmuyor veya açılmıyor. Çıkarılamaz pil. Bir dizüstü bilgisayar ile şarj etmeyi denedim, ancak tanımayacak.

Sorun giderme: Açılmayan veya şarj edilmeyen bir telefon hakkında yapabileceğimiz pek bir şey yok. Şu anda yapabileceğimiz, sorunu giderebilmemiz için telefonun tekrar açılması için elimizden gelen her şeyi denemektir. İşte yapmanız gerekenler…

Adım 1: Zorunlu yeniden başlatma prosedürünü yapın

Telefonunuzda yanıt vermeyen siyah bir ekran varsa, ancak bildirim ışığının yanıp söndüğünü görebilirsiniz, bu sadece bir çökme olabilir ve bu yapmanız gereken tek şey olabilir. Telefonunuzun belleğini yeniler ve aslında çıkarılabilir pillerle telefon etmek için yaptığımız pil çekme prosedürüne eşdeğerdir. J7 Prime cihazınızda çıkarılabilir bir pil bulunmadığından, pil bağlantısını kesmek için ses seviyesini azaltma ve açma / kapatma tuşlarını basılı tutun. Bunu yaptıktan sonra telefonunuz normal şekilde önyüklenebilir. Ancak telefon açılmayı reddettiğinde bir sonraki adıma geçin.

2. Adım: Telefonunuzu Güvenli modda başlatmayı deneyin

Bu sorun bir üçüncü taraf uygulamasından kaynaklanıyorsa, telefonunuz herhangi bir sorun yaşamadan güvenli modda başlayabilir. Güvenli moddayken, tüm üçüncü taraf uygulamaları geçici olarak devre dışı bırakılır ve telefonu yalnızca bu tür bir ortamda önyüklerken sorunu çözmezseniz, sorunu çözmek hala çok yararlıdır:

    Cihazı kapatın. Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Telefonunuzu bu modda başlaması için başarıyla getirdiyseniz, üçüncü taraf uygulamalarınızın sorunla bir ilgisi olduğu açıktır. Bununla birlikte, bu süre geçip geçmediğini görmek için telefonunuzu normal modda yeniden başlatmayı deneyin, aksi halde soruna neden olan uygulamayı bulun ve kaldırın:

    Ana ekrandan Uygulamalar tepsisine dokunun. Ayarlar> Uygulamalar’a dokunun. Varsayılan listeden istediğiniz uygulamaya dokunun veya önceden yüklenmiş uygulamaları görüntülemek için 3 nokta simgesi> Sistem uygulamalarını göster’e dokunun. İstediğiniz uygulamaya dokunun. onaylamak.

Öte yandan, telefon güvenli modda başarıyla başlatılamazsa, bir sonraki adımı deneyin.

3. Adım: Telefonunuzu Kurtarma modunda başlatmayı deneyin

Android sistem kurtarma, neredeyse tüm Android cihazların arıza güvenliği. Telefonunuzda ciddi bir ürün yazılımı sorunu olsa bile, donanımla ilgili bir sorun yoksa bu modda başlatılabilir.

Telefonunuzun bu modda önyükleme yapmasını sağlayabiliyorsanız, sorunu zaten düzeltmek için zaten yarıdayız, ancak değilse, sorun donanımda olabilir. Ancak telefonun kurtarma modunda başladığını varsayarsak, tüm sistem önbelleklerini silmek için önbellek bölümünü silmeyi deneyebilirsiniz. Önbelleklerin bozulduğu ve performansla ilgili çeşitli sorunlara yol açtığı zamanlar vardır. Önbellek bölümünün silinmesi işe yaramazsa, Ana sıfırlamayı yapmanız gerekir.

J7 Prime’ınızı Kurtarma modunda başlatma ve önbellek bölümünü silme

    Sesi Açma tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca gösterilir, ardından Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Komut yok’). “Önbellek bölümünü sil” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. Önbellek silme bölümü tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Telefonunuzu kurtarma modunda önyükleme ve ana sıfırlama nasıl yapılır

    Sesi Yükselt tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir, Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Komut yok’). “Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ seçeneğine kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Tüm bunları yaptıktan sonra telefon hala açılmayı reddediyor, daha sonra dükkana götürüyor ve teknolojinin sorunun ne olduğunu belirlemek için bazı testler yapmasına izin veriyor.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.