Pixel Launcher ve Microsoft Launcher: Hangi Android Görünümü Daha İyi

Google, Pixel akıllı telefon serisinin tanıtımıyla, özel Pixel başlatıcısını tanıttı. Pixel cihazının her yinelemesinde Google, varsayılan başlatıcıya daha fazla özellik ve işlev ekledi. Microsoft, Ok başlatıcısını Microsoft başlatıcısına yeniden adlandırdı ve şirket bunu Windows kullanıcıları için mükemmel bir yardımcı araç olarak sunuyor.

Ms Launcher

Google basitliğe ve minimalist bir yaklaşıma odaklanırken, Microsoft son kullanıcı verimliliğini artırmak için Android ve Windows 10 arasındaki boşluğu doldurmakla ilgilidir.

Her iki başlatıcı da çeşitli özelleştirme seçenekleri, feed menüsü, arama motoru ve tema desteği sunar. Kullanımınıza ve tercihinize bağlı olarak, birini diğerine göre yararlı bulabilirsiniz.

Bu yazıda, Pixel başlatıcısını Microsoft başlatıcısıyla karşılaştıracağız ve varsayılan Pixel başlatıcısından geçiş yapmanız gerekip gerekmediği sonucuna varacağız.

Kullanıcı arayüzü

Stok Android’i kullandıysanız, Pixel başlatıcısıyla kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Uygulama çekmecesini açmak için yukarı kaydırın, Google özet akışını ziyaret etmek için sola kaydırın, çoklu görev menüsünü ortaya çıkarmak için hızlıca yukarı kaydırın ve basılı tutun.

Pixel HomePixel Drawer

Mevcut kullanıcı arayüzüyle ilgili tek sorunum Google araması. Bu arama çubuğu her yerde. Uygulama çekmecesi, feed menüsü, ana ekran veya çoklu görev menüsü olan Google, arama çubuğunu kullanıcılara zorladı. Ve onu kaldırmanın bir yolu yok.

Microsoft başlatıcısı, yararlı bildirim geçişlerine erişmek için biraz hile ekledi. Aşağıdan yukarıya doğru hızlıca kaydırın ve Wi-Fi, Mobil veri, Bluetooth, Parlaklık kaydırıcısına ve en çok kullanılan uygulamalara erişin.

Microsoft HomeMicrosoft Drawer

Temel gezinme, uygulama çekmecesine ve feed menüsüne erişmek için Pixel başlatıcısıyla aynı kalır.

Özelleştirme Seçenekleri

Pixel başlatıcısı, özelleştirme açısından Nova ve Action başlatıcısı kadar ileri gitmez. Google feed menüsünü gizleme seçeneği, ana ekrana yeni uygulamalar ekleme yeteneği, metin boyutu ve uygulama çekmecesinde uygulama önerileri sunar.

Pixel Customization

Beklendiği gibi, Microsoft başlatıcısı burada ilerliyor. Simge düzenini, boyutunu değiştirebilir, üçüncü taraf simge paketleri uygulayabilir, klasör görünümünü, uygulamaları gizleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Ayrıca sütun sayısı, dock arka planı ve simge boyutu gibi dock ayarları ile de oynatılabilir.

Microsoft CustomizationSearch Options

Google, arama çubuğunu kaldırmanıza veya değiştirmenize izin vermez ve elbette, varsayılan arama motorunu değiştiremezsiniz. Ancak Microsoft başlatıcı, varsayılan arama motorunu Yahoo, Bing veya Google olarak kaldırmanıza, yeniden düzenlemenize ve ayarlamanıza olanak tanır.

Tema Motoru

Android 10 ile Google, tüm cihazlarda karanlık modu kullanmaya başladı. Pixel 4 serisi, bildirim değiştirme ve gezinme düğmesi renklerini değiştirmenizi sağlayan bir Temalar uygulaması ile birlikte gelir. Başka bir cihaza da indirebilirsiniz.

Google Theme

Microsoft, varsayılan temayı koyu, açık veya saydam olarak değiştirmenize olanak tanır. Saydam tema üzerinde bir bulanıklık efekti ile de oynayabilirsiniz. Vurgu rengi seçenekleri mavi, yeşil, turuncu, kırmızı vb.

Microsoft Theme

Haber Entegrasyonu

Hem Google hem de Microsoft gün boyunca haberlere erişmenizi sağlar. Sola hızlıca kaydırın ve Google feed, ilgi alanlarınıza ve tarama alışkanlıklarınıza göre en son haberleri sunmaya hazırdır.

Google NewsGoogle News Options

Google zamanla feed menüsünü kişiselleştirmek için daha fazla yol ekledi. Şimdi, bu tür makalelerin daha fazla veya daha azını görmek için küçük raptiye dokunabilirsiniz. Hatta belirli konuları takip edebilir veya takibi bırakabilir, haber kaynağını kalıcı olarak kaldırabilir ve üç noktalı menüden yayını paylaşabilirsiniz.

Microsoft’un feed menüsü üç bölüme ayrılmıştır. Haberler sekmesi yalnızca web’deki öyküleri gösterir. Ayarlar simgesine dokunabilir, haber pazarını değiştirebilir ve ilgi alanlarını özelleştirebilirsiniz.

Ms NewsMs News Options

Microsoft, feed menüsünden herhangi bir haber önerisini özelleştirmenize izin vermez. Ayarlar menüsünden yoksaymanız veya ilgiyi değiştirmeniz gerekecektir.

Ekstra Hediyeler

Google haberlerinin yanı sıra, feed menüsü başka şeyler de içeriyor. Güncellemeler menüsüne dokunursanız Google Asistan, son park yerini, kısayol önerilerini, hisse senedi fiyatını ve daha fazlasını görüntüler.

Google UpdatesGoogle Stock

Tüm bunları Microsoft başlatıcısında da kullanabilirsiniz, ancak entegrasyon Pixel başlatıcısı ile aynı olmaz. Android 10 hareketleri Pixel başlatıcısı ile kusursuz çalışırken, animasyonlar Microsoft başlatıcısında bir hit ve özledim.

Microsoft başlatıcısı, Windows 10 entegrasyonu ile parlıyor. Bakış menüsünden görevleri, OneNote, Takvim ve Çubuk Notları senkronize edebilirsiniz. Zaman çizelgesi bölümü, aygıtlar arasında en son göz atma ve belge geçmişini gösteren Windows Zaman Çizelgesi’ne doğrudan bağlanır.

Microsoft GlaceWindows Timeline

Deneyimi kişiselleştirmek için ayarlar menüsünden farklı hareketler de kullanılabilir. Çoğunlukla öğeleri aramak için aşağı kaydırın ve ekranı kilitlemek için iki kez hafifçe vururum. Arama çubuğundaki kamera entegrasyonu ile, bir barkodu tarayabilir ve daha fazla ayrıntı bulmak için nesnelerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Not: As I mentioned above, Android 10 gestures don’t play nice with third-party launchers. Google is trying to fix the problem. Until then, I would advise you to opt for a three-button navigation system.

Varsayılan Başlatıcıdan Geçerseniz

Yukarıdaki karşılaştırmadan görebileceğiniz gibi, Pixel başlatıcısı rakibine kıyasla özelliklere yetersiz kalıyor. Ancak genel pürüzsüzlük, animasyonlar ve tutarlı deneyim hala başkaları tarafından eşsizdir. Microsoft başlatıcısı üretken tarafa eğiliyor ve Microsoft ekosisteminde yaşayanlar için varsayılan bir seçim olmalı.

Sıradaki: Microsoft Launcher v5.0, uygulamaya yeni değişiklikler getirdi. Bununla ilgili tüm ayrıntıları bulmak için aşağıdaki yayını okuyun.