Pro gibi kullanmak için en iyi 15 katı Explorer ipuçları

Bazı Android telefonlar yerli dosya gezgini ile gelirken, diğerleri değil. Dosya gezgini, cihaz içeriğinizi klasör bazında taramanıza izin veren kullanışlı bir araçtır. İyi bir dosya gezgini, dosya ve klasörler arasında gezinerek sakin bir deneyim yaşatmak için birçok özellik ile birlikte gelir.

Ancak, yerel dosya gezginleri pek çok özelliği desteklemiyor. Bu yüzden kullanıcılar Solid Explorer, ES Dosya Gezgini, Amaze gibi üçüncü taraf gezginlere geçiyorlar. Bazı kullanıcılar ES File Explorer'ı kullanmayı tercih ederken, Solid Explorer'ı kişisel olarak şişirmediğimden daha çok seviyorum.

Bunun dışında, ilginç özelliklerle dolu. Bazıları gömülü iken diğerleri gömülüdür. Ancak, onları kazma gibi kirli işleri yaptığımız için endişelenmenize gerek yok.

Bu yayında, kullanabileceğiniz en iyi 15 Solid Explorer ipucunu ve püf noktalarını keşfedeceğiz.

1. Görünüm Modunu Değiştir

Dosyalarınızı liste görünümünde veya ızgara görünümünde görüntülemek ister misiniz? Ne severseniz, uygulama her ikisini de sunar. Bu ikisine ek olarak, Galeri ve Kompakt modda dosyaları da görüntüleyebilirsiniz.

Düzen modunu değiştirmek için, Solid Explorer'ın herhangi bir ekranında sağ üst köşedeki üç noktalı simgeye dokunun ve Görünüm seçenekleri menüsüne basın.

Ardından mevcut dört moddan Görünüm modunu seçin. İlginç bir şekilde, belirli bir klasör için Görünüm modunu ayarlayabilirsiniz. Anlamı, mod sadece geçerli klasöre uygulanacaktır.

2. Düzeni Yeniden Boyutlandır

Görüntüleme modunun boyutundan memnun değilseniz, dosyaları veya klasörleri yeniden boyutlandırabilirsiniz. Bu, yakınlaştırma hareketiyle yapılabilir. Sadece listenin boyutunu azaltmak veya artırmak için ekranın içine ve dışına sıkıştırın.

3. Birden Fazla Dosya Seç

Birden fazla dosya seçmek için, genellikle ilk dosya veya klasör ve daha sonra diğer dosyalara dokunur. Ancak, ilk dosyayı tutmak yerine, onları seçmek için dosya veya klasörlerin simgelerine dokunmanız yeterlidir.

Note: This feature works in List and Compact view mode only.

Ayrıca, ilk dosyayı seçtikten sonra tüm dosyaları seçmek için sağ üst köşedeki Tümünü seç simgesine dokunun. Dosyaların seçimini kaldırmak için Tümünü Seç'in yanında bulunan Tümünün seçimini kaldırın simgesine dokunun.

4. Alfabetik Kaydırma'yı Etkinleştir

Rehberde alfabetik kaydırmayı kullanarak doğrudan bir alfabeye nasıl gidebileceğinizi biliyorsunuz. Aynı özellik, dosyalar ve klasörler için Solid Explorer'da mevcuttur. Ancak, varsayılan olarak devre dışıdır.

Etkinleştirmek için sağ üst köşedeki üç noktalı simgeye dokunun ve Klasör seçenekleri'ni seçin. Ardından, menüden Göster bölümlerini kontrol edin.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1153{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/193907/microsoft-launcher-tips-and-tricks_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1523456090’);background-size:cover;background-position:center center}

#Tips & Tricks

Click here to see our Tips & Tricks articles page

5. Dizini Hızla Değiştirin

Solid Explorer'da içeriğe göz atarken, genellikle bir önceki klasörlere gitmek için geri düğmesine basar. Çok sayıda klasör varsa ve ilk klasöre gitmek istiyorsanız, arka tuşa dokunmak sıkıcı bir iş olacaktır.

Tarama işlemini basitleştirmek için, üst kısımdaki klasör adlarına dokunabilirsiniz. Klasör adına dokunduğunuzda, doğrudan bu belirli klasöre yönlendirilirsiniz.

6. Pano İçeriğini Görüntüle

Dosyaları kopyalarken veya taşırken, doğru verileri kopyaladığınızdan emin olmak için Solid Explorer pano içeriğinizi görüntülemenizi sağlar.

Bunu yapmak için önce dosyayı kopyalayın veya kesin ve alttaki pano simgesine dokunun. Bu, kopyalanan tüm içeriği gösterir.

7. Sıkıştır ve Arşiv Dosyaları

Solid Explorer, dosyaları sıkıştırmak ve bir arşiv oluşturmak için yerleşik bir yetenekle birlikte gelir. Özellik doğrudan görülemez, ancak yalnızca bir dosya seçtiğinizde kullanılabilir. Bir ZIP dosyası oluşturabilir ve buna göre sıkıştırma kalitesini seçebilirsiniz.

Bir arşiv oluşturmak için, dosyaları veya klasörleri seçin ve sağ alt köşedeki üç noktalı simgeye dokunun. Ardından, menüden Arşivle seçeneğini seçin.

Dosyayı adlandırmanız ve sıkıştırma modunu ve kalitesini seçmeniz istenecektir. Dosyanızı bir şifre ile bile koruyabilirsiniz.

8. Ana Ekrana Kısayol Ekle

Sık kullandığımız bazı dosya ve klasörler var. Solid Explorer'ı açmak yerine, daha hızlı erişim için cihazımızın ana ekranındaki kısayollarını oluşturabiliriz.

Herhangi bir dosya veya klasörün kısayolunu oluşturmak için, öğeyi seçin ve sağ alt köşedeki üç noktalı simgeye basın. Ardından menüden Kısayol oluştur seçeneğine dokunun.

Also on Guiding Tech
4 Alternatives to ES File Explorer

Read More

9. Klasör Özelliklerini Görüntüle

Bu kaşif, her klasör hakkında çok sayıda yararlı bilgi sağlar. Her klasörde bulunan dosya türlerini, maksimum depolama alanı olan en büyük 20 öğeyi, dosya sayısını vb. Kontrol edebilirsiniz.

Bunu yapmak için, klasörü seçin ve sağ alt köşedeki üç noktalı menüye basın. Menüden Özellikler'i seçin.

10. Temayı Değiştir ve Simge Ayarla

Her insanın farklı bir tadı vardır. Bazıları karanlık temaları tercih ederken, diğerleri benim gibi, hafif temalar için kazarlar. Uygulama pek çok seçenek sunduğu için Solid Explorer'daki temalar hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Beyaz, açık, koyu veya siyah bir tema ayarlayabilirsiniz. Otomatik ışık + Koyu ve Otomatik Işık + Siyah temasını bile ayarlayabilirsiniz.

Temalara ek olarak, genel renk düzenini özelleştirmeyi seçebilirsiniz. Ayrıca, uygulama ayrıca simge setleri seçmenizi sağlar. Sağlanan seçeneklerden memnun değilseniz, Play Store'dan yeni simge setleri indirebilirsiniz.

Temayı ve simge grubunu değiştirmek için Solid Explorer gezinme çekmecesini açın ve Ayarlar simgesine dokunun.

11. Dosyaları ve Klasörleri Gizle

Fırlatıcılara benzer şekilde, Solid Explorer dosya ve klasörleri gizleme yeteneği ile birlikte gelir. Bir dosyayı veya klasörü gizlediğinizde, bunlar kaşifte görünmeyecektir. Bu dosyalar mevcut değil gibi görünüyor.

Ancak, navigasyon çekmecesinde 'Gizli klasörler' olarak adlandırılan ayrı bölümün altında bulunacaklar. Bir dosyayı gizlemek için dosyayı seçin ve sağ alt köşedeki üç noktalı menüden Gizle seçeneğini belirleyin.

Bir dosyayı göstermek için gezinti çekmecesini açın ve Gizli klasörler'e gidin. Ardından dosyayı seçin ve en üstteki Geri Al simgesine dokunun.

12. Çift Panel Modu

Büyük ekranlı bir tablet veya cihaz kullanıyorsanız, Solid Explorer'ı seveceksiniz. Ekran alanı israfından kaçınmak için Solid Explorer, Çift Panel Gezinme ile birlikte gelir. Ve bu nedir? Okumaya devam etmek.

Yatay modda, Solid Explorer, her bir paneldeki içeriğe aynı anda göz atabileceğiniz ve görüntüleyebileceğiniz iki bağımsız gezgin panelini gösterir. Merak ediyorsanız, evet, bu iki panel arasında dosyaları sürükleyip bırakabilirsiniz.

Bu özellik varsayılan olarak etkinleştirilse de (ve Ayarlar'da kapatılabilir), cihazınızı görüntülemek için döndürmeniz gerekir.

Pro Tip: In the portrait mode, swipe the screen to view the second explorer panel.

13. Kablo olmadan Android ve PC Arasında Dosyaları Görüntüle ve Aktar

Solid Explorer, Android'den PC'ye dosya aktarımı yapabileceğiniz ve bunun tersini de yapabileceğiniz iki ilginç özellik ile birlikte gelir. Birincisi, FTP bağlantısının yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Solid Explorer'da FTP sunucusunu etkinleştirmek için ayrı bir eklenti indirmeniz gerekecektir.

Android dosyalarınızı PC'de görüntülemek için Ekle simgesine dokunun ve Yeni Bulut bağlantısı'nı seçin. FTP'yi seçin ve uygulamadaki bağlantıdan FTP eklentisini indirin. Sonra bir FTP sunucusu kurmak için ekrandaki talimatları izleyin.

Benzer şekilde, LAN / SMB bağlantısı yardımıyla Android cihazınızdaki PC'nizdeki paylaşılan dosya ve klasörlere erişebilirsiniz.

Also on Guiding Tech
ES File Explorer Pro vs Solid Explorer: The Duel for the Best Android File Manager

Read More

14. Bulut Depolamalarına Erişim

PC dosyalarından ayrı olarak doğrudan Solid Explorer'daki diğer bulut depolarından da dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede, özel uygulamalarını indirmeniz gerekmez.

Google Drive, Dropbox vb. Hizmetlere bağlanabilirsiniz. Bunu yapmak için Ekle simgesine dokunun ve Yeni bulut bağlantısı oluşturun. Ardından, bağlanmak istediğiniz servisi seçin.

15. Uygulamadan çık

Uygulamadan çıkmak için arka tuşa birden çok kez dokunmak yerine, Katı Explorer aynı şeyi elde etmek için net bir kısayol sağlar. Tek yapmanız gereken, uygulamadan anında çıkmak için herhangi bir ekranda geri düğmesini tutmaktır.

Sarmalamak

Bunlar, deneyiminizi geliştirecek ilginç Solid Explorer ipuçları ve püf noktalarıydı. Önemli olanı kaçırmamız durumunda bizi haberdar edin.