RAM, ROM ve dahili hafıza: aradaki farkın anahtar olduğunu anlamak

Akıllı telefonlar hakkında konuştuğumuzda, genellikle bellek hakkında konuşuruz: kaç GB’a ihtiyacınız var? Bazen RAM’i, başka bir zaman ROM’u veya dahili belleği gösteririz. Fakat fark nedir? Akıllı telefon dünyasında bu terimlerin anlamı nedir?

    WikiPIT: sorularınızı cevapladı Veri planınızı anlamaya mı çalışıyorsunuz? Bayt ve bit açıkladı

Atlamak:

    RAM ROM Dahili hafıza Farklar önemlidir

Veri deposu

RAM, Rasgele Erişim Belleği anlamına gelir. RAM geçicidir, yani hafıza kartı gibi bilgileri saklamaz, geçicidir ve gücü kapattığınızda içindeki tüm bilgiler kaybolur.

RAM terimi son yıllarda daha yaygın hale gelmiştir ve birincil bellek olarak kullanılan fiziksel modüllere atıfta bulunmak için kullanılmaktadır. Normalde RAM’de, telefonunuzun başlatılması sırasında RAM’inize yüklenen işletim sistemi veya açık uygulamalar (arka planda bile) gibi belirli bir zamanda ihtiyaç duyduğunuz geçici bilgiler RAM’de saklanır. RAM, bir cihazda ne kadar çok görev yapabileceğinizi etkiler. RAM ne kadar çok olursa, telefonunuzdaki geçici hafıza verileri o kadar fazla oynatmak zorunda kalır.

Chip ram

ROM

ROM özel bir RAM türüdür. Kısaltma, Salt Okunur Hafızanın kısaltmasıdır. Bu bir tür geçici olmayan hafızadır, yani veriler elektrik kesintisi durumunda bile kalır. Tüm bellek hücrelerine erişim aynı zaman alır (sabit sürücülerden farklı olarak), bu nedenle işletim sistemi verilerinin hızlı bir önyükleme sağlamak ve kullanıcıların değişikliklerini önlemek için genellikle ROM belleklerinde saklanır. Bununla birlikte, özel durumlarda ROM içeriği değiştirilebilir.

DVD’ler veya CD’ler, güncellenemeyen bir ROM belleği örneğidir; konsolda ise güncellenebilecek bir ROM belleği vardır.

Eski akıllı telefonlardaki ROM, kullanıcıların içindeki dosyaları silmelerini veya düzenlemelerini önlemek için Android’in sistem bölümlerini (örneğin, satıcılar) içerirdi. Özel ROM’ların adını aldığı yer, çünkü akıllı telefonların salt okunur belleğine yüklendiler.

Bugün bile, teknik olarak, bu bölümlerin bulunduğu hafızanın ROM tipi olmadığı gerçeğine rağmen, hala bir akıllı telefonun sistem bölümlerini bu adla çağırma eğilimi vardır.

ROM’un tanımı bu nedenle akıllı telefon pazarındaki kullanımdan farklıdır.

AndroidPIT rom pac rom 1373a

Dahili bellek

Bir akıllı telefonun dahili hafızası eMMC (dahili MultiMediaController) veya UFS (Universal Flash Storage) olabilir. Bazı durumlarda microSD ile genişletilebilir ve fotoğraflar, videolar, müzik, belgeler ve uygulama verileri gibi kullanıcı verilerini içerir. Kalıcı bir hafıza köpüğüdür ve cihazınızı kapattığınızda kaybolmaz.

Akıllı telefonlarda, ROM kullanımı, yazılım aracılığıyla salt okunur moda ayarlanmış dahili bellekteki (eMMC veya UFS) ayrılmış bölümlerle değiştirildi.

Darth Vader micro SD ANDROIDPIT

Hafızanızı karıştırmamaya dikkat edin

Bazen, kolaylık olması için “X” GB RAM ve “YY” GB ROM gibi terimlerle bir akıllı telefonun hafızasından bahsediyoruz. Teorik olarak, bu yanlış. “X” GB RAM ve sistem için bazı GB’lerin ayrılmış olduğu “YY” GB dahili belleğini söylemelisiniz. Bu durumda ROM terimi yanlış çünkü Android sistem bölümleri dahili eMC ile aynı eMMC veya UFS çipinde (serbestçe okunabilir veya yazılabilir) yer alır, ancak eski yazılım salt okunur olarak ayarlandı. Özetlemek için:

    RAM, akıllı telefonunuzun işletim sistemini ve kullandığınız tüm programları ve uygulamaları, çoklu görev ve uygulama değiştirme hızını artırmak için kullanması yararlıdır. Akıllı telefonlar alanında, ROM, bazı sistem bölümleri için salt okunur moda ayarlanmış depolama alanını gösterir. dahili hafıza, tüm kişisel içeriğinizi saklayabileceğiniz hafızadır, akıllı telefonunuzda tutabileceğiniz daha fazla fotoğraf, video ve uygulama vardır.

Umarım makale, akıllı telefonunuzdaki hafızaya ilişkin şüphelerinizi gidermiştir. Herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin, biz de cevaplamak için elimizden geleni yapacağız!