RAM ve ROM bellek nedir?

Tüm akıllı telefonlar belli miktarda bellek ile birlikte gelir ve bu, yeni bir telefon satın aldığınızda göz önüne almanız gereken önemli noktalardan biridir. İki tür hafıza vardır: RAM (derhal) ve ROM (dahili). RAM genellikle daha küçük bir kapasiteye sahiptir ve işlemcinin çalışması için hızlı bir şekilde ihtiyaç duyduğu tüm bilgilere sahip olmasına yardımcı olur. ROM veya dahili bellek gibi uzun süreli belleklere benzemektedir ve tüm işletim sisteminin yanı sıra uygulamalar ve dosyalar da kurulabilir. Bunlara derinliklerine bir göz atalım!

  • Android akıllı telefonunuzdaki RAM'i artırma
  • "Yetersiz depolama alanı" hatası nasıl düzeltilir?

İleride atlamak ister misin? Atlamak:

  • RAM nedir?
    • RAM bellek özellikleri
    • RAM Türleri
  • ROM nedir?

RAM nedir?

RAM'in ne olduğunu anlamak için bunun ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir: Random Access Memory. Bunun adı, işlem sırasında beklemek zorunda kalmadan herhangi bir noktada okunabilir ve yazılabilir. ROM veya microSD'den farklı olarak, verilerin depolandığı fiziksel konuma kolayca erişilebildiğinden, bu bilgi aramalarını önemli ölçüde hızlandırır.

Opinion by Luis OrtegaRAM and ROM are one of the first things I look at when buying a new phoneWhat do you think?5050120 participants

RAM bellek özellikleri

RAM, bir aygıtın çalıştırması gereken her şeyin yüklendiği, yani işletim sistemi, kullanılan uygulamalar ve arka planda çalışanlar. RAM, işlemcinin gerekli bilgileri doğrudan aldığı yerdir. Bu nedenle, RAM ve işlemci doğrudan anakarta lehimlenmiş tek bir (bölünmez) modülde bulunur.

Aşağıdaki resimde bir Nexus 5X anakart görebilirsiniz. Bu cihaz 2 GB RAM'a sahiptir ve işlemci kırmızı renkte yanı sıra dahili belleğe de turuncu renkte işaretlenmiştir:

Motherboard of a Nexus 5X / ©
ifixit

Bir akıllı telefondaki RAMiniz ne kadar fazla olursa performans o kadar iyi olur ve telefon daha hızlı olur, ancak bu da bellek türüne ve telefonun yapım kalitesine bağlı olacaktır.

RAM only works when the device is switched on

RAM yalnızca cihaz açıldığında çalışır, yani cihaz kapatıldıktan sonra bu tür bir hafızanın bilgileri saklayamaması demektir. Akıllı telefonunuzu açtığınızda biraz gecikme nedeni budur – telefonun sisteminin RAM'i yüklemesi için geçen süre budur.

  • Android cihazınızı nasıl temizleyebilirim: önbellek, geçmiş, dosyalar ve daha fazlası

RAM Türleri

Birçok farklı RAM türü vardır ve oldukça karmaşık hale gelebilir. Genel olarak ana farklar okuma hızı ve güç tüketimidir. RAM hakkındaki en eski raporlar 1960'lı yıllarda geldi ve o tarihten beri her yeni nesil daha fazla kapasiteye, daha hızlı ve daha az enerji tüketiyor.

Akıllı telefonlarda, az enerji tüketen, çok az ısınan, çok küçük ve tabii ki oldukça pahalı olan, LPDDR adı verilen özel bir RAM türü kullanılır. Şu anda en yaygın RAM'ler LPDDR2, LPDDR3 ve LPDDR4'tür. Bunlar mobil aygıtlar için bu tür belleğin son üç kuşaktır. Her birinin temel farkı her nesil yeni nesle iletim hızının iki katına çıkmasıdır.

Your smartphone needs two memory types to carry out its daily functions / © AndroidPIT

ROM belleği nedir?

RAM okuma-yazma belleği ise, ROM, salt okunur bir bellektir. ROM'da saklanan veriler değiştirilemez veya en azından kolay veya hızlı şekilde değiştirilemez.

EPROM veya Flash EEPROM (flash bellek) gibi daha yeni nesillerde, içerik silinebilir ve birden çok kez yeniden yazılabilir, ancak yine de "salt okunur" kabul edilir. "Salt okunur" olarak adlandırılmasının başlıca nedeni, yeniden programlamanın (silme ve yazma) işleminin genellikle yavaş olması ve yalnızca formatlamayla belirlenen yerlerde yazılabilmesidir.

Akıllı telefonlara yerleştirilen ROM'lar bu günlerde geleneksel bilgisayarın sabit disklerinden çok daha hızlı ve doğrudan anakarta lehimlenmiştir. Bu ROM'da önyükleyici yüklüdür (aygıtı başlatan ve işletim sistemini yükleyen bir programdır) ve işletim sisteminin kendisi ve tüm kullanıcı verileri ve uygulamaları.

  • Bootloader nedir ve nasıl kullanılır?

Genellikle, işletim sisteminin değiştirilmiş sürümleri ROM olarak da adlandırılır. Hızlı bir çevrimiçi arama, varolan bir takım özelleştirilmiş ROM'ların bulunduğunu söyleyecektir. ROM'lar, fabrikada ROM'da kurulu olana benzer bir sistem görüntüsü oldukları için adlandırılmıştır.

Bu makale size yararlı mıydı? Bu konuyla ilgili başka ne bilmek istersin?