Rastgele donan veya çöken bir Galaxy S9 nasıl düzeltilir [sorun giderme kılavuzu]

# GalaxyS9 cihazınız belirgin bir nedenden ötürü donuyor veya kilitleniyor mu? Bugünün sorun giderme makalesi, sorunu nasıl çözeceğiniz hakkında bir fikir verecektir. Unutmayın, telefonunuzun uygulamaları açarken veya bazı görevleri yaparken bazen geçici olarak donması normaldir. Endişe duyduğunuz şey buysa, o zaman gerçekten bir probleminiz yok. S9’unuz daha iyi bir sistem önbelleği oluştururken sonunda bunun üstesinden gelecektir. Ancak, donma bölümü de çökme ile geliyorsa, yani telefonunuz kendi kendine kapanır veya siz sormadan bir uygulama kapanırsa, S9’unuzun gerçekten donma veya rastgele çökme olduğunu varsayabilirsiniz. Sorunu çözmek için aşağıdaki çözümlerle devam edin.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

S9’unuz neden donuyor veya kilitleniyor olabilir

S9’unuzun net bir desen olmadan donması veya çökmesinin birkaç nedeni vardır. Herhangi bir Android cihaz aynı kadere sahip olabilir, çünkü genellikle aynı temel çalışma prensiplerine sahiptirler. Android cihazlarda sorun giderme yıllarımızda, 5 yaygın nedenle karşılaştık ve bunlar:

  RAM çalışan yeterli değil depolama alanı bozuk sistem önbellek üçüncü taraf appsun bilinen yazılım glitchhardware arıza

Bu kısa sorun giderme makalesinde size olası çözümleri sunuyoruz. Bunlar çoğunlukla yazılım sorunlarıyla başa çıkmanın yollarından biridir, çünkü çoğu zaman, rastgele çökmeler kötü yazılımlardan başka her şeyden daha fazla kaynaklanır. Bizi başlatmak için, sorununuzu çözmek için yapabileceğiniz çözümler.

1. Çözüm: Yeniden başlatın veya yazılımdan sıfırlama yapın

Rastgele yeniden başlatma veya çökme gibi birçok Android sorunu basit ve kolay bir çözümle yeniden başlatılabilir – yeniden başlatma. İster Samsung cihazı ister Samsung olmayan bir cihaz kullanın, bu doğrudur. Telefonunuz gibi elektronik aygıtlar, zaman zaman hatalar geliştirebilecek bir işletim sisteminde çalışır. Android o kadar karmaşık bir yazılım ortamı ki, herhangi bir zamanda milyonlarca olası hata noktası var. Google gibi yazılım yayıncıları sorunları tahmin etmeye çalışırlar, ancak bir işletim sistemi sürümü yayınlanırken bunları hesaba katmak imkansız olan pek çok şey vardır. Bazı hatalar kullanıcı tarafından düzeltilebilir ve bunları ele almanın temel yollarından biri telefonunuzu yeniden başlatmaktır. Bunu S9’unuzda yapmak için Güç düğmesini basılı tutmanız ve ardından yeniden başlat seçeneğine dokunmanız yeterlidir.

S9’unuzu donduğu için normal olarak yeniden başlatamıyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayarak pili dışarı çekmenin sanal eşdeğerini yapabilirsiniz:

  Önce Sesi Kısma düğmesini basılı tutun ve bırakmayın. Tuşunu basılı tutarken Güç tuşunu basılı tutun. Her iki tuşu da 10 saniye veya daha fazla basılı tutun.Telefonun yeniden başlamasını bekleyin.

2. Çözüm: Önbellek bölümünü temizle

Cihazı yeniden başlatmaktan olumlu bir şey çıkmazsa, yapılacak bir sonraki iyi şey önbellek bölümünü temizlemenizi sağlamaktır. Önbellek bölümü, cihazınızın Android’in uygulamaları hızla yüklemesine yardımcı olmak için bir dizi geçici dosya ve klasörü depoladığı yerdir. Sistem önbelleği olarak adlandırılan bu geçici dosya koleksiyonu bazen bozulabilir ve bu da donma ve çökmeler dahil olmak üzere rastgele sorunlara neden olabilir. İdeal olarak, hataları en aza indirmek için önbellek bölümünü birkaç ayda bir temizlemeniz gerekir. Birçok Android kullanıcısı bunu bilmiyor. Herhangi bir Galaxy S9’un hayatında şu anda önbellek bölümünü temizlemenin çok erken olduğunu biliyoruz, ancak bir sorun yaşadığınız için, bu olası sorun kaynağını kapsayacak şekilde de yapabilirsiniz. Bir S9’un önbellek bölümünü temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, üç tuşu da bırakın. ‘Sistem güncellemesini yükleme’ mesajı 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Silme önbellek bölümünü vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet’i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölümü tamamlandı, Sistemi şimdi yeniden başlat vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

3.Çözüm: Depolama alanını boşaltın

S9’un sadece birkaç hafta önce piyasaya sürüldüğünü biliyoruz, ancak neredeyse tüm depolama alanını kullanmayı başardıysanız, biraz yer açmayı düşünebilirsiniz. Donma ve çökmelere bazen yetersiz depolama neden olur. Android, önbellek oluşturmak ve görevleri yürütmek için biraz alana ihtiyaç duyar. İdeal olarak, herhangi bir performans sorunu yaşamamak için her zaman en az 1 GB boş depolama alanınız olmalıdır. Cihazınızda kalan depolama alanını kontrol etmek için şu adımları izleyin:

  Ayarlar uygulamasını açın. Cihaz Bakımı’na dokunun. Depolama’ya dokunun. Bir SD kart takılıysa, bu bölümdeki boş alanını da görmelisiniz.

S9’unuzda yüzlerce yüklü uygulamanız varsa, depolama alanınızın büyük bölümünü kaplayabilirler. Aynı şey tonlarca fotoğraf veya videonuz varsa geçerlidir. Yer açmak için fotoğraf ve video gibi sistem dışı kritik dosyaları başka bir cihaza taşımanızı öneririz.

4.Çözüm: Kötü üçüncü taraf uygulamalarını kontrol edin

Yukarıda belirtildiği gibi, S9’unuzun düzgün çalışmamasının nedenlerinden biri bir uygulamadan kaynaklanmaktadır. Uygulamalar Android’e müdahale edebilir ve bazen bu girişim can sıkıcı hatalara veya sorunlara yol açabilir. Uygulamalarınızdan birinin sorunun altında olup olmadığını görmek için S9’unuzu güvenli moda yeniden başlatmayı deneyin. Bu modda, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamalar çalışır. O zaman yapmanız gereken, S9’unuzun bir süre çalışmasına izin vermek ve bir fark olup olmadığını görmek. Cihaz normal çalışıyorsa ve donmazsa veya çökmezse, uygulamalarınızdan birinin suçlanacağına bahse girebilirsiniz.

S9’unuzu güvenli moda yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

  Cihazı kapatın. Ekranda görünen model adı ekranını geçecek şekilde Güç tuşunu basılı tutun. SAMSUNG ekranda göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod göründüğünde, Sesi kısma tuşunu serbest bırakın. Güvenli moddayken, soruna neden olan uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Çözüm # 5: Tüm Ayarları Sıfırlayın

Galaxy cihazlarındaki bazı donma sorunları, tüm ayarlar sıfırlanarak düzeltildi. Bu prosedürün yapılması kolaydır ve bir sonraki çözüm kadar sert değildir. Cihazınızın tüm ayarlarını sıfırlamak kişisel verileri silmez, böylece hiçbir şey kaybetme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Bu yalnızca ayarları ve özelleştirmeleri temizler. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  Bir Ana ekrandan, uygulamalar ekranına erişmek için ekranın ortasını yukarı veya aşağı kaydırın. Gezinme: Ayarlar Ayarlar simgesi> Yedekle ve sıfırla. Sıfırlama bölümünden Ayarları sıfırla’ya dokunun. Bilgileri gözden geçirin ve ardından AYARLARI SIFIRLA üzerine dokunun. Geçerli PIN, şifre veya kalıbı girin. Onaylamak için bilgileri gözden geçirin ve AYARLARI SIFIRLA üzerine dokunun.

Çözüm # 6: Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

S9’unuz bu noktaya kadar kendi kendine donmaya veya çökmeye devam ederse, fabrika ayarlarına sıfırlama yoluyla silmek dışında başka bir seçeneğiniz yoktur. Bu, yazılım ayarlarını varsayılan değerlerine geri döndürür ve S9’unuzun rastgele çökmesini sağlayan olası işletim sistemi hatalarından kurtulur.

Unutmayın, fabrika ayarlarına sıfırlama tüm kişisel verileri silecektir, bu nedenle fotoğraflarınızı, videolarınızı, belgelerinizi vb. Yedeklediğinizden emin olun.

S9’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

  Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacak. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun ve ardından Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.