Rastgele yeniden başlatmaya devam eden Samsung Galaxy A30 nasıl düzeltilir?

Samsung Galaxy A30’un bazı sahipleri son zamanlarda küçük bir ürün yazılımı güncellemesine sahipler, ancak kısa bir süre sonra, başarıyla yükleyebilenler bazı performans sorunları yaşadıklarını bildirdi. Bunlardan en yaygın olanı, telefonun kendi kendine yeniden açılmaya devam etmesidir.

Bellenim sorunlarını düzeltmek o kadar da zor değil ama oldukça can sıkıcı. Yalnızca bu durumda, telefonunuz yeniden başlatıldığından çağrı aniden düşerse arkadaşlarınız onlarla ilgili sorunlarınız olduğunu düşünebilir. Bu nedenle, sorunun gerçekte ne olduğunu öğrenmek için bazı sorun giderme prosedürlerini uygulamanız önemlidir.

Bu yazıda, rastgele yeniden başlatılan Galaxy A30’unuzda nasıl sorun gidereceğiniz konusunda size rehberlik edeceğim. Sorunun gerçekte ne olduğunu belirleyene ve umarım onu düzeltebilene kadar tüm olasılıkları araştırmaya ve birbiri ardına dışlamaya çalışacağız. Böyle bir sorunu olan sahiplerden biriyseniz, bu makale size yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Sorun gidermemize geçmeden önce, farklı bir soruna bir çözüm arıyorsanız, okuyucularımız tarafından bildirilen en yaygın sorunlardan bazılarını zaten ele aldığımız için sorun giderme sayfamıza göz attığınızdan emin olun. Sizinkine benzer sorunları bulun ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Bundan sonra hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Rastgele yeniden başlatmaya devam eden Galaxy A30’u düzeltme

Rastgele yeniden başlatmalar, performansla ilgili en yaygın sorunlardan biridir ve çok sinir bozucu olsalar da, genellikle düzeltilmesi çok kolaydır. Aşağıdaki prosedürlerden biri problemden kurtulabilir, bu yüzden hangisinin sizin için çalıştığını görmeye çalışın.

İlk çözüm: Telefonunuzu güvenli modda kullanın

Sorunun nedeninin üçüncü taraf bir uygulama olup olmadığını bilmemiz gerekiyor ve bu yüzden önce telefonunuzu güvenli modda çalıştırmanız gerekiyor. Uygulamaların çöktüğü ve sistemde tutarsızlıklara neden olduğu ve yeniden başlatmayı tetiklediği zamanlar vardır. Bu nedenle, güvenli modda rastgele yeniden başlatmaya devam eden Galaxy A30’unuzu yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

    Sesi Kısma düğmesini basılı tutun ve henüz bırakmayın. Ses seviyesi düğmesini basılı tutarken Güç tuşunu da basılı tutun. Her iki tuşu da 15 saniye boyunca veya Galaxy A30 logosu ekranda görünene kadar basılı tutun.

Telefonunuz bu moda başarıyla önyükleme yaptığında, rastgele yeniden başlatmaların hala devam edip etmediğini görmek için onu kullanmaya devam edin. A30’unuz bu ortamdayken iyi çalışıyorsa, sorunun nedeni üçüncü taraf bir uygulama veya hizmettir. Daha sonra yapmanız gerekenler:

    Standart moda önyükleme yapmak için telefonunuzu normal şekilde yeniden başlatın. Telefonun kendi kendine yeniden başlatılmaya başladığı zaman yüklediğiniz uygulamaları hatırlayın. Zaten bir uygulamanız olduğunda, bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üstünden aşağı doğru hızlıca kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Öğesine gidin ve ardından Uygulamalar’a dokunun. Şüpheli uygulamayı bulun ve dokunun. Depolama’ya dokunun. Verileri temizle’ye ve onaylamak için Tamam’a dokunun. Geri tuşuna bir kez dokunun ve ardından Kaldır’a dokunun. Uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak istediğinizi onaylayın.

Ancak, sorun Güvenli modda bile devam ediyorsa, bir sonraki çözümü deneyin.

İLGİLİ POST: Instagram Samsung Galaxy A30’da durmaya devam ederse ne yapmalı

İkinci çözüm: Telefonunuzu şarj ederken kullanın

Bu prosedürün amacı, telefonunuzun kararlı bir güç kaynağına bağlı olsa bile yine de yeniden başlatmaya devam edip etmediğini bilmektir. Bu noktada, sorunun pille ilgili olabileceğini varsaymak doğaldır. Bu nedenle, şarj cihazını çalışan bir duvar prizine takın ve ardından telefonunuzu orijinal kabloyu kullanarak bağlayın.

Şarj olurken, telefonunuzu normalde yeniden başlatmaya devam edip etmediğini görmek için normal şekilde kullanın. Hala devam ediyorsa, bir sonraki çözüme geçin. Değilse, sorunun pil olması mümkündür. Ancak bir mağazaya götürmeden önce, telefonun performansında bir fark olup olmadığını görmek için aşağıdaki prosedürleri yapmayı deneyin.

Üçüncü çözüm: Yeniden başlatmaya devam eden telefonu düzeltmek için önbellek bölümünü silin

Galaxy A30’unuzun ikinci çözümden sonra hala yeniden önyüklemeye devam ettiğini varsayarsak, ürün yazılımı sorunlarını giderme zamanı. Yapmanız gereken ilk ürün yazılımı sorunlarını giderme, eski sistem önbelleğini silmektir. Telefonunuzu kurtarma moduna geçirerek ve önbellek bölümünü oradan silerek bunu yapabilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

    Sesi Yükselt ve Güç tuşlarını basılı tutun Galaxy A30 logosu gösterildiğinde, tuşları serbest bırakın. Galaxy A30’unuz Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. Önbellek bölümünü silmek için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet’i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. Silme önbellek bölümü tamamlandığında, sistemi yeniden başlat vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Bundan sonra telefonunuz hala yeniden önyükleme yapıyorsa, bir sonraki çözüme geçin.

AYRICA OKUYUN: Çok yavaş çalışmaya başlayan Samsung Galaxy A30’unuzu nasıl düzeltebilirsiniz?

Dördüncü çözüm: Telefonunuzun tüm ayarlarını sıfırlayın

Dışarıda bırakmak zorunda olduğumuz bir diğer olasılık, bu sorunun telefonunuzdaki bazı ayarlardan kaynaklanmış olabileceğidir. Bu tür soruna neden olabilecek ayarlar, özellikle Geliştirici Seçenekleri altında olanlar vardır. Ayrıca, telefonunuzu otomatik olarak yeniden başlatabilecek bir uygulama yüklediyseniz, bu prosedür de bunu ele alacaktır. İşte böyle yapılır:

    Bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üst tarafından aşağı doğru hızlıca kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Genel yönetim’e gidin ve dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla düğmesine dokunun. İstenirse, PIN kodunuzu, Parolanızı veya Deseninizi girin. Son olarak Sıfırla’ya dokunun.

Bundan sonra telefonunuz hala yeniden önyükleme yapıyorsa, bir sonraki çözüme geçin.

Beşinci çözüm: Dosyaları yedekleyin ve Ana Sıfırlama yapın

Bazı uygulamaları kaldırdıktan sonra ve rastgele yeniden başlatmaya devam ettikten sonra veya sorun hala güvenli modda ortaya çıkıyorsa, bu yapmanız gereken bir sonraki şeydir. Ana sıfırlama işlemini gerçekleştirerek cihazı varsayılan ayarlarına ve yapılandırmasına geri getirmeniz gerekir. Bu, tüm kişisel bilgilerinizi, ayarlarınızı, uygulamalarınızı, dosyalarınızı ve verilerinizi siler, bu nedenle telefonu gerçekten sıfırlamadan önce bir yedek oluşturduğunuzdan emin olun.

İşleme başlamadan hemen önce, sıfırlama işleminden sonra cihazınızdan kilitlenmemeniz için Google hesabınızı kaldırdığınızdan emin olun. Galaxy A30’unuz için her şey ayarlandıktan ve hazır olduğunda, ana sıfırlamayı yapmak için şu adımları izleyin:

    Sesi Yükselt ve Güç tuşlarını basılı tutun Galaxy A10 logosu gösterildiğinde, tuşları bırakın. Galaxy A10’unuz Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet’ vurgulanana kadar Sesi azaltma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Ana sıfırlama, sorunun yalnızca bellenimde olması olasılığını ortadan kaldırır. Tüm yazılım sorunları sıfırlama ile giderilebilir, ancak bu işlemden sonra sorun devam ederse, sorunun aslında donanımla ilgili olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda, telefonunuzu mağazaya veya herhangi bir Samsung Deneyim merkezine geri götürmek dışında başka seçeneğiniz yoktur.

AYRICA OKUYUN: Samsung Galaxy A30, bir güncellemeden sonra ekran titremesi sorununu yaşamaya başladı

Umarız yeniden başlatılmaya devam eden Galaxy A30’unuzu rastgele düzeltmenize yardımcı olabiliriz. Kelimeyi yaymamıza yardımcı olsaydınız çok memnun oluruz, bu yüzden yararlı bulduysanız lütfen bu yayını paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın. Her hafta faydalı videolar yayınladığımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.