Rastgele yeniden başlatmaya devam eden Samsung Galaxy S9 nasıl düzeltilir (kolay adımlar)

Sıklıkla ve rastgele yeniden başlatmalara, elbette donanımla ilgili bir sorun olmadığı sürece, ürün yazılımı ile ilgili bazı sorunlar neden olur. Ancak Samsung Galaxy S9 gibi yeni bir telefon için, yeniden başlatma sorunlarına yol açabilecek donanımla ilgili sorunların olması neredeyse imkansız. Ne de olsa Samsung, Galaxy Note 7 ile dersini çoktan öğrendi.

Bu yazıda, açık bir şekilde yeniden başlatmaya devam eden telefonları düzeltmek için her zaman kullandığımız çözümü sizinle paylaşacağım. Bu konuya ilk kez değinmedik, aslında, mevcut amiral gemisinden çok farklı olan Galaxy S8 ile oldukça fazla benzer şikayet aldık. Yani, bu harika telefona sahipseniz ve şu anda rastgele yeniden başlatmalar yaşıyorsanız, bu yazı size bir şekilde yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Daha ileri gitmeden önce, sorununuza bir çözüm bulmaya çalıştığınız için bu yayını bulduysanız, telefonla sıkça bildirilen sorunların çoğuna zaten değindiğimiz için Galaxy S9 sorun giderme sayfamızı ziyaret etmeyi deneyin. Okuyucularımız tarafından bildirilen bazı sorunlara zaten çözümler sunduk, bu nedenle sizinkine benzer sorunları bulmaya ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaya çalışın. Sizin için işe yaramıyorlarsa ve daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve gönder’i tıklayın.

Rasgele yeniden başlatılan Galaxy S9 nasıl düzeltilir?

Yeni bir telefonun bu şekilde davranması için, sorun küçüktür ve kolayca düzeltilebilir veya bir üretim sorunu olabilir. Birincisini ekarte etmeliyiz, böylece hepiniz değiştirilmesi için nedeniniz var. Bu sorunu düzeltmeyi denemek için aşağıdaki prosedürleri uygulayın …

İlk çözüm: Galaxy S9’unuzu yeniden başlatmaya zorlayın

Küçük sorunlar için, yeniden başlatmak genellikle bunları düzeltmek için yeterlidir, ancak telefonunuzun kendi başına rastgele yeniden başlamasının nedenini bilmediğimizden, daha etkili bir çözüme başvurmak en iyisidir – Zorunlu Yeniden Başlatma.

Pil çekme prosedürüne aşina iseniz, genellikle çıkarılabilir pili olan telefonlara yaparız, o zaman bunun karşılığıdır ve bunu yalnızca S9 gibi çıkarılabilir pili olmayan telefonlarda kullanabiliriz.

Sesi kısma ve açma / kapatma tuşlarını aynı anda 10 saniye veya daha uzun süre basılı tutun. Sorun geçiciyse, telefonunuz bundan sonra kendi kendine yeniden başlamamalıdır, ancak yine de devam ediyorsa, bir sonraki prosedüre geçin.

İkinci çözüm: Telefonu güvenli modda çalıştırın ve sorunlu uygulamaları kaldırın

Telefonu güvenli modda yeniden başlatmak sorunu çözmez, ancak sorunun üçüncü taraf uygulamasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilirsiniz. Örneğin, Galaxy S9’unuz sorunsuz modda sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa, Play Store’dan yüklediğiniz bu soruna neden olan bir veya iki uygulama olduğu anlamına gelir. Bu uygulamayı bulup kaldırmanız gerekiyor.

Telefonunuzu güvenli modda şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

    Cihazı kapatın. Ekranda görünen model adı ekranını geçecek şekilde Güç tuşunu basılı tutun. SAMSUNG ekranda göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod görüntülendiğinde, Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Bir uygulamayı telefonunuzdan bu şekilde kaldırırsınız…

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Ayarlar> Uygulamalar seçeneğine dokunun. Varsayılan listeden istediğiniz uygulamaya dokunun. Önceden yüklenmiş uygulamaları görüntülemek için Menü> Sistem uygulamalarını göster seçeneğine dokunun. KALDIR> Tamam seçeneğine dokunun.

Ancak, telefon hala güvenli moddayken yeniden başlatılırsa, sorundan sonra olduğu gibi bellenimden sonra yapmamız gerekir.

Üçüncü çözüm: Önbellek bölümünü silin

Bu, Galaxy S9’unuz tarafından oluşturulan sistem önbelleklerini siler. Bunu yapmanız gerekir, çünkü bazıları bir nedenden dolayı bozulmuş olabilir. Bozuk önbellekler her zaman bunun gibi performans sorunlarına yol açacaktır. Telefonunuzun önbellek bölümünü nasıl sileceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Endişelenmeyin, dosyalarınızın ve verilerinizin hiçbiri silinmeyecek:

    Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, üç tuşu da bırakın. ‘Sistem güncellemesini yükleme’ mesajı 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Silme önbellek bölümünü vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet’i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölümü tamamlandı, Sistemi şimdi yeniden başlat vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Bundan sonra ve sorun devam ederse, bir sonraki yapmanız gereken bir sıfırlamadır.

Son çare: Ana Sıfırlamayı Gerçekleştir

Bu noktada, bir sıfırlama zaten gereklidir. Hemen hemen tüm bellenim sorunlarını ve bazı küçük donanım sorunlarını düzeltir, bu yüzden buna değer. Bunun yanı sıra, tüm kişisel dosyalarınızı, verilerinizi ve bilgilerinizi sildiğinden telefonunuzu mağazaya olası bir yolculuğa hazırlar. Kaybetmek istemediğiniz şeylerin bir yedeğini alın ve ardından google hesabınızı telefonunuzdan kaldırarak Fabrika Sıfırlama Korumasını devre dışı bırakın. Her şey ayarlandıktan ve hazır olduktan sonra cihazınızı sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir ‘Veri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarım bu sorun giderme kılavuzu, kendi başınıza yeniden başlatmaya devam eden Galaxy S9’unuzu düzeltmenize yardımcı olabilir. Bizimle paylaşmak istediğiniz başka endişeleriniz varsa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin veya aşağıya yorum bırakın.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.

Kontrol etmek isteyebileceğiniz gönderiler:

    Samsung Galaxy S9’unuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlama veya Master Sıfırlama Samsung Galaxy S9’unuzu sıfırlama (kolay adımlar) Açılmayacak yeni Samsung Galaxy S9’unuzu düzeltme (kolay adımlar) Samsung Galaxy S9’daki önbellek bölümünü nasıl silerim ve faydaları nelerdir? Samsung Galaxy S9’u ekran titremesi sorunu ile düzeltme (kolay adımlar) Samsung Galaxy S9’u Siyah Ekran Ölüm sorunu ile düzeltme (kolay adımlar) Samsung Galaxy S9’unuzu Güvenli modda yeniden başlatma ve sorunlu uygulamaları kaldırma (kolay adımlar)