Rastgele yeniden başlatmayı sağlayan HTC U12 / U12 + nasıl düzeltilir (kolay adımlar)

Yeni HTC U12 / U12 Plus’ı satın alan okuyucularımızdan bazıları, cihazlarının rastgele yeniden başlamaya başladığını bildirdi. Yeniden başlatmalar günde birkaç kez ortaya çıkabilir, ancak sorun, cihazınızın ne zaman kapanacağını bilmediğiniz için çok sinir bozucu olmasıdır. Bir metin veya e-posta oluşturuyorsanız ve cihazınız yeniden başlatılırsa, mesajınızı tekrar oluşturmanız gerekebilir. Bir telefon görüşmesi yapıyorsanız, bağlantı kesilecek ve yalnızca premium ve yepyeni bir telefonun bu soruna sahip olması kabul edilemez.

Yani, bu yazıda, kendi başınıza yeniden başlatmaya devam eden telefonunuzda sorun gidermede size yol göstereceğim. Sorunun gerçekte ne olduğunu belirleyene kadar her olasılığı araştırmaya ve bunları tek tek ortadan kaldırmaya çalışacağız. Bu cihazın sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorunla karşılaşıyorsanız, bu gönderi size bir şekilde yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Şimdi, her şeyden önce, telefonunuzla ilgili başka sorunlarınız varsa, okuyucularımız tarafından bildirilen yüzlerce soruna zaten çözümler sunduğumuz için sorun giderme sayfamıza göz attığınızdan emin olun. Oranlar, şu anda sahip olduğunuz soruna zaten bir çözüm sağlamış olabiliriz, bu yüzden o sayfada sizinkiyle benzer sorunları bulmaya çalışın ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaktan çekinmeyin. Çalışmazlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Kendi kendine rastgele yeniden başlatılan HTC U12 / U12 + nasıl düzeltilir?

Rastgele bir yeniden başlatmanın bir ürün yazılımı veya donanım sorununun işareti olabileceğini bilmelisiniz. İlk olasılığı göz ardı etmeye çalışabiliriz ve bir sonuca varırsak veya her şey bir donanım sorunu olasılığına işaret ederse, teknisyenin sorunu halletmesine izin vermeniz gerekir.

Yapmanız gereken ilk şey, telefonunuzda fiziksel ve / veya sıvı hasar belirtisi olmadığından emin olmaktır, çünkü varsa, sorun gidermenin bir anlamı yoktur. Yani, cihazınızın suya düşürülmediği veya suya batmadığı varsayılarak, bu sorun başladı, işte yapmanız gerekenler…

İlk çözüm: Telefonunuzu güvenli modda kullanın

Sorunun üçüncü taraf bir uygulamadan kaynaklanma olasılığını hemen ortadan kaldırmaya çalışmalısınız çünkü eğer öyleyse, düzeltmesi oldukça kolaydır. Bunu yapmak için, tüm üçüncü taraf uygulamalarını geçici olarak devre dışı bırakmak için HTC U12’nizi güvenli modda çalıştırmanız gerekir. Aygıt bu moddayken sorun oluşmazsa, bu noktada nedenin üçüncü taraf olduğu açıktır. Hangi uygulamanın soruna neden olduğunu bulun ve kaldırın, ardından kendi başınıza yeniden başlatılıp başlatılmayacağı konusunda endişelenmeden telefonunuzu kullanmaya devam edebilmeniz gerekir.

Telefonunuzu güvenli modda nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Açma / kapatma tuşunu basılı tutun. Ekranda ‘Telefon Seçenekleri’ altındaki Kapat düğmesine dokunun ve basılı tutun. ‘Güvenli moda yeniden başlat’ mesajı göründüğünde, GERİ BAŞLAT üzerine dokunun.

Şimdi, uygulamaları kaldırmak için şu basit adımları uygulamanız gerekir:

    Herhangi bir Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun. Ayarlar seçeneğine dokunun. ‘TELEFON’ seçeneğine gidin ve Uygulamalar seçeneğine dokunun. Gerekirse ‘İNDİRİLDİ’ sekmesine gidin. İstediğiniz uygulamaya dokunun.

Öte yandan, telefonunuz güvenli modda bile kendi kendine yeniden başlamaya devam ederse, ürün yazılımı ile ilgili bir sorun olabilir.

İkinci çözüm: Önbellek bölümünü silin

Rastgele yeniden başlatma sorununun en yaygın nedenlerinden biri, bellenim tarafından kullanılan bozuk sistem önbelleği olmasıdır. Bunun gerçekten böyle olup olmadığını hemen bilemezsiniz, bu yüzden yapmanız gereken bir sonraki şey önbellek bölümünü silmek, böylece tüm önbelleklerin silinmesi ve değiştirilmesi. Sorun onunla giderilirse, bu şüphemizi doğrular. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Telefonun kapalı olduğundan emin olun. Sesi Kısma tuşunu basılı tutun. Telefon titreşene kadar Güç tuşuna basarak telefonu açın, ardından Gücü bırakın. Sesi Kısma tuşunu basılı tutmaya devam edin. kırmızı ve mavi metin satırları görünür. Bootloader’a yeniden başlatma vurgulanana kadar Sesi Kısma tuşuna art arda basın.Güç tuşuna basın. Cihaz renkli metin içeren beyaz bir ekran görüntüleyecektir. .Güç tuşuna basın. Ekran HTC yanıp söner, bir sonraki ekranı bekleyin. Önbellek bölümünü silmek için Sesi Kısma tuşuna basın. Güç tuşuna basın. ‘Önbelleği sil?’ Seçeneğinde Evet’i vurgulamak için Sesi Kısma tuşuna basın. Güç tuşuna basın. Tamamlandığında, Sistemi şimdi yeniden başlat seçeneğini seçmek için Güç tuşuna tekrar basın.

Sorun bundan sonra bile devam ediyorsa, yapmanız gereken bir sonraki şey sıfırlamadır.

Üçüncü çözüm: Önemli dosyaları yedekleyin ve telefonunuzu sıfırlayın

Bu, yapmanız gereken son adımdır ve sorun çözülmediyse, bir teknisyenin sizin için kontrol edebilmesi için telefonunuzu mağazaya getirmelisiniz. Sıfırlamadan önce, tüm dosyalarınızı ve verilerinizi, özellikle telefonunuzun dahili deposuna kaydedilenler silinebileceğinden yedeklediğinizden emin olun.

    Sesi Kısma tuşunu basılı tutun Telefon titreşene kadar Güç tuşuna basarak telefonu açın, ardından Gücü bırakın. Sesi Kısma tuşunu basılı tutmaya devam edin. önyükleyiciye yeniden önyükleme vurgulanana kadar Sesi Kısma düğmesine art arda basın, ardından Güç düğmesiyle seçin. Aygıt renkli metin içeren beyaz bir ekran görüntüleyecektir. MODE vurgulanır, ardından Güç düğmesiyle seçin. Ekranda beyaz HTC ekranı görüntülenecek ve ardından siyaha dönecektir. Birkaç saniye sonra, sarı ve mavi metin içeren başka bir siyah ekran görünecektir. Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla seçeneği vurgulanana kadar Sesi Kısma düğmesine art arda basın, ardından Güç düğmesiyle seçin. Evet’e kadar Sesi Kısma düğmesine basın – tüm kullanıcıyı silin Veriler vurgulanır, ardından Güç düğmesiyle seçin. Veri silme işlemi tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlat seçeneğinin seçili olduğundan emin olun ve Güç düğmesine basın.

Umarım bu sorun giderme kılavuzu bir şekilde size yardımcı olmuştur. Bizimle paylaşmak istediğiniz başka sorunlarınız varsa, istediğiniz zaman bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin veya aşağıda bir yorum bırakın.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.

Yararlı bulabileceğiniz diğer yayınlar:

    HTC U12 / U12 Plus cihazınızı açmayacak şekilde nasıl düzeltebilirsiniz (kolay adımlar) Şarj etmeyen veya şarj etmeyen ancak çok yavaş olan bir HTC U12 / U12 Plus akıllı telefon nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu / Şarj İpuçları] HTC U12 / U12 Plus Windows PC’niz tarafından tanınmıyor mu? [Sorun Giderme Kılavuzu] SIM kartı algılayamayan HTC U12 / U12 Plus nasıl düzeltilir, SIM kart hatası yok [Sorun Giderme Kılavuzu] Yüklenmeyen Facebook nasıl düzeltilir, HTC U12 / U12 Plus’ta kilitleniyor [Sorun Giderme Kılavuzu]