Sahte şarj cihazları tehlikelidir: Dikkat edilmesi gerekenler:

Sahte şarj cihazları ile trifledilmemelidir. Sahte cep telefonu şarj cihazları geçmişte ölümlerden sorumlu olmuştur ve bu, tehlikelerin önemli bir örneği iken, bu vuruntular hala hafif çekilmemelidir. Bu makalede, neye dikkat etmeniz gerektiğini tartışıyoruz.

 • Telefonunuz şarj olmazsa yapmanız gerekenler
 • Düşündüğün cep telefonu efsaneleri

Elektrik çarpması ve patlama riski

Bunlar, bu sahte ürünlerin sahip olduğu en büyük problemler ve bu konuda şaka yapılabilecek bir şey değil. Kalite kontrol süreçleri, düzenleyici kurumlardan güvenlik veya kalite sertifikası ve üretim güvenliği kuralları olmaksızın üretilirler.

Bu lax üretim standartları nedeniyle, patlamalar ve şoklara daha eğilimlidirler. İsim markalarına göre orijinal şarj cihazları hala bu sorunlara sahipler, ancak titiz test ve sertifika süreçlerinden geçtikleri için çok daha küçük rakamlarda.

Yes, something this small can kill you. / © ANDROIDPIT

Aşırı ısınma riski

Yukarıda listelenen nedenlerden dolayı, şarj cihazınız aşırı ısınabilir. Ve yangının kendisini yakalamaması, alevlere girecek veya patlayacak olan başka bir nesneyi kıvılcım ya da ısıtır. Sahte şarj cihazları üreticileri kullanılan malzemelerle ilgili değildir, bu nedenle ısıya dayanabilecek kablo veya plastikler beklemeyin.

Akıllı telefonunuzu mahvetme riski

Alevler, ölüm ve yıkım sizi endişelendirmiyorsa, akıllı telefonunuzdaki hasar nedir? Bu nispeten kolay bir şekilde gerçekleşebilir ve diğer sorunlardan daha olasıdır.

Şarj cihazındaki kalite sorunları, akıllı telefonunuza zarar verebilir. Gerçek şarj cihazları, aşırı yüklenme durumunda ortaya çıkan, akıllı telefonun veya kıvılcımların ve yangınların zarar görmesini önleyen bir sigorta ile birlikte gelir. Telefonunuz hala kızartma yapabileceğinden, temel güvenlik önlemleri olmadan amperaj, voltaj ve akım önemli değildir. Yani, bir şarj alarak bir şarj cihazında para biriktirmeye çalışmak sonunda bir akıllı telefona mal olabilir. Değmez!

If it’s not an original charger and it says it’s fast charging, it’s a lie! / © AndroidPIT

Sahte, orijinalinden daha yavaş olabilir ve batarya hasarına neden olabilir

Sahte bir ürünün, bir kar elde etmek için üretilmesi mümkün olan en düşük miktara mal olması amaçlanmaktadır ve bu nedenle, olması gerektiği gibi çalışmayacak kadar iyi bir şans vardır. Bu, sahte ürünlerin ana özelliğidir. Çalışabilirler, ancak orijinal olarak aynı kalitede veya güçle çalışmaları çok olası değildir.

Hızlı şarj bulmak nadirdir ve sonuçta ortaya çıkan şey, bunlardan birinin akıllı telefonunuzu% 100'e çıkarmak için orijinal şarj cihazından daha uzun sürmesidir. Hem zaman hem de elektrik harcayarak şarj etmek iki kat daha uzun sürebilir.

Eğer işe yaramazsa, şikayet edecek kimse yok

Bu özellikle araba şarj cihazlarıyla ortak bir sorundur. Düşük kaliteye sahip olduklarında, çalışmazlar ya da beklediğinizden çok daha erken çalışmazlar. Garantisiz olarak, satın aldığınız üreticiye veya mağazaya şikayette bulunamazsınız.

Orijinal şarj cihazlarına iyi alternatifler var

There are reputable charger brands from all over the world / © ANDROIDPIT

Okuyucular taş dökmeye başlamadan önce, açıkça söyleyelim. Sahte şarj cihazlarına karşı olmasına rağmen, orjinal olmayan orijinal şarj cihazları var. Ucuz ürünler şüpheli kaliteye sahip, ancak Aukey, Anker, BlitzWold, Ugreen ve Tronsmart gibi harika markalar var. Bunlar orijinallerle aynı standartlara sahip olmayacak olsa da, jenerik nakavt şarj cihazlarından çok daha iyi.

 • Telefonunuzun pilinin daha uzun süre dayanması

Sahte bir şarj cihazını tespit etmek için ipuçları

 • Logo veya basılı kelimeler yanlış görünüyor veya sivilceli
 • Çok hafif hissediyor
 • Beyaz yerine sarımsı renk
 • Pakette ne yazdığını yapmıyor
 • Kötü ambalaj ile geliyor ya da hiç yok
 • Sertifika işareti yok
 • Plastik kötü yapılmış veya bir araya getirilmiş gibi görünüyor
 • Kablo gevşek ve düzgün takılmıyor ya da hiç kablo yok

Şarj aleti ile kötü deneyimleriniz oldu mu? Yorumlarda bize bildirin.