Samsung akıllı telefonunuzdaki Touchwiz'i kaldırma

Android, Google'ın kurduğu, paylaştığı ve daha sonra üreticilerin istediği her şeyi yapabileceği anlamına gelen açık kaynaklı bir sistemdir. Bunun bir örneği, Samsung'un kendine özgü UI katmanı TouchWiz (veya Samsung Deneyimi) 'dir ve bu da genellikle ısınmış tartışmaların konusunu bulur; herkes hayranı değil. TouchWiz'i telefonunuzdan kaldırmak istiyorsanız, ortalama bir kullanıcısınız veya ister bir Android uzmanınız olsun, size yardımcı olacak birkaç farklı çözümümüz var.

  • Google Pixel Launcher'ı nasıl elde edersiniz?
  • Android akıllı telefon arabirimlerinin nihai karşılaştırması

TouchWiz nedir?

Tüm Samsung akıllı telefonlar Samsung'un benzersiz bir ev arabirimi olan TouchWiz ile birlikte gelir. Geri çağrılan Galaxy Note 7'den başlayarak, Grace UX adında yeni bir arayüz tasarımı tanıtıldı. Koreli üreticinin Android Nougat cihaz güncellemesi ile bu yeni tasarım genişletildi. Arayüz, adı ile birlikte, TouchWiz'den Samsung Deneyimi'ne, Galaxy S8'de görebildiğimiz gibi biraz değişti.

Bununla birlikte, herkes yeni kullanıcı deneyiminden hoşlanmaz. Bir Samsung akıllı telefonunuz varsa ancak arayüzü hissetmiyorsanız, değiştirerek bir el verebiliriz.

TouchWiz uygulamalarını devre dışı bırak (root olmayan)

Açıkçası, TouchWiz'i Samsung cihazınızdan tamamen silmeyecektir, ancak önceden yüklenmiş uygulamaların (bloatware) sürekli olarak iç hafızanızı isteyeceğini ve sürekli olarak iç hafızasını yiyen rahatsız edici güncellemelerden kurtulacaksınız. Samsung'un önceden yüklediği bildirimlerden ve uygulamalardan kurtulabiliriz.

Kısayolu ve widget'ı kaldırarak başlayabilirsiniz, ancak uygulamayı durdurmak için Ayarlar -> Uygulamalar -> Uygulama yöneticisine gidin, rahatsız edici uygulamayı bulun ve üzerine tıklayın.

Disable annoying apps on your Samsung smartphone / © ANDROIDPIT

Uygulama bilgilerindeyken:

  • 'Bildirimleri göster' seçeneğini kaldırın
  • Önbelleği sil
  • Verileri sil
  • Son olarak, 'Devre dışı bırak'ı tıklayın.

Bu şekilde, uygulama bir tür hazırda bekleme modunda kalacak, güncelleşmeyecek ve sadece başlangıçtaki alanı alacaktır. Tekrar açmak isterseniz, yapmanız gereken tek şey uygulama yöneticisine tekrar gidip 'devre dışı' olarak kapattığınız tüm uygulamaları görürsünüz.

TouchWiz'e bakmanız gerekmeyecek şekilde farklı bir başlatıcı yükleyin

Bu, telefonunuza kök salmadan yapabileceğiniz en ciddi değişikliktir. Touchwiz'in simgeleri veya yüksek kontrastlı arka planı beğeninize göre değilse, görünümünüzü Android deneyiminizi biraz daha katlanılabilir yapmak için değiştirebilirsiniz.

Özelleştirilmiş bir başlatıcıyla masaüstünün ve simgelerin görünümünü değiştirebilirsiniz. Bu, yalnızca Google Play Store'a gitmenizi ve mevcut birçok başlatıcıdan birini indirmenizi gerektirir. En popüler olanlar Nova, Apex ve Google Now. En iyi fırlatıcılardan bir seçim burada bulabilirsiniz.

  • En iyi ramlar kullanılabilir: Androidinizi dönüştürün

Set the new launcher as the default on your Samsung device. / © ANDROIDPIT

Google Play Store'a gidin ve en çok hangisini sevdiğiniz hangisi olursa olsun yükleyin. İlk açışınızda, hangi fırlatıcıyı kullanmak istediğinizi soracaktır. Yüklediğiniz başlatıcıyı seçin ve 'her zaman'ı tıklayın. Herhangi bir nedenle TouchWiz'e geri dönmek istiyorsanız, bunu Ayarlar -> Varsayılan Uygulamalar -> Ana ekranda değiştirebilir, başlatıcıyı seçebilir ve ana ekran düğmesini tıklayabilirsiniz.

Opinion by Luis OrtegaI always customize the launcher when I get a new phoneWhat do you think?5050423 participants

TouchWiz'i silin: kök ve AOSP ROM'u takın

Samsung'un kullanıcı arayüzünü cihazınızdan tamamen kaldırmak istiyorsanız, tek seçeneğiniz cihazınızı TouchWiz'in parçalarına sahip olmayan yeni bir ROM ile flash etmektir. Knox sayacı sıfıra ayarlanacak olmasına rağmen bu, garantinizi geçersiz kılacaktır. Samsung'unuzu flaşlamak için ihtiyacınız olan ilk şey Odin.

Touchwiz'i telefonunuzdan silmek için birkaç şey gerekir: önce, özel bir kurtarma yükleyin ve ardından yeni kurtarma işleminden yeni ROM'u yükleyin. Bazı ROM'lar varsayılan olarak önceden köklü olarak gelir, ancak diğerleri için isteğe bağlıdır.

Modifying the software on a Samsung Galaxy S7 Edge. / © AndroidPIT

Samsung için en yaygın özel kurtarma TWRP'dir. Yüklemek için, telefon modeliniz için tam dosyaya ihtiyacınız olacak. Resmi sayfasından indirebilirsiniz: TWRP tarafından desteklenen cihazlar. Kurtarmayı Odin ile kurmak için .tar uzantılı dosyaya ihtiyacınız olacak.

Özel kurtarma hazır olduğunda, TouchWiz olmadan bir ROM aramaya başlayabilirsiniz. XDA forumunda, denemeniz gereken saf Android (AOSP) temelli ROM'lar bulacaksınız. Göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey güncellemelerin ve kullanıcı yorumlarının sıklığıdır. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, Lineage OS iyi bir yer olabilir.

Size TouchWiz'i beğendiniz mi? Değilse, TouchWiz'i daha katlanılabilir yapmak için ne gibi değişiklikler yaptınız? Aşağıdaki yorumları bize bildirin.