Samsung Apps vs Google Apps: Geçmeli

Android üreticileri akıllı telefon tekliflerini üçüncü taraf uygulamalarla paketlemeyi seviyor. Herkes Google’dan daha iyisini yapabileceğini düşünüyor. Bazı yönlerde doğru olsa da, çoğu kullanıcı Google’ın varsayılan uygulamalarını tercih ediyor ve buna bağlı kalıyor.

Samsung Galaxy S10 Plus 4

Google, kullanıcı arayüzü tasarımını herkesten daha iyi anlıyor ve Telefon, Rehber, Saat vb. Gibi uygulamalar Google Play Store’un bir parçası olduğu için sık sık daha fazla eklentiyle güncelleniyorlar.

Samsung yakın zamanda tüm uygun Galaxy telefonlarını One UI özellikli Android Pie ile güncelledi. Hakemler, görünüşünü, işlevselliğini ve düşünceli tasarımını, alt navigasyonu geliştirmeye net bir odaklanarak övdü.

Birçok kullanıcı, Samsung uygulamaları ve Google’lar arasında sık sık karıştı. Bu yazıda, doğru kararı vermenize yardımcı olmak için onları karşılaştıracağız. Telefon uygulamasıyla başlayalım.

Telefon Uygulaması

Google yakın zamanda Material Design 2’yi tanıttı. Ve şimdi tüm uygulamalar yeni tasarım kurallarına uyuyor. Çekirdek tema, tüm beyaz ve alt gezinti menülerine sahip tüm uygulamalarda aynı kalır.

Google RecentGoogle Phone

Sık kullanılanlara kolayca ulaşabilir, alttan arama geçmişini ve kişileri arayabilirsiniz. Çevirici butonu üç menü boyunca tutarlı kalıyor. Ayarlardan koyu bir temaya da geçebilirsiniz.

Samsung’un uygulama tasarımı bana daha modern görünüyor. Evet, tüm seçenekler alt kısımdadır, ancak Google’ın gereksiz yere büyük bir kısmını almazlar. Samsung’un kredisine göre, tüm uygulamalarda artık adı olan büyük bir başlık var ve alt kısım navigasyon için kullanılıyor.

Samsung PhoneSamsung Phone Settings

Samsung’un ikonik tokatlamak gibi hareketleri hızlı bir mesaj göndermek için sol hareketi ve aramak için doğru bir cevap da mevcut.

İletişim

Hem Google Kişiler hem de Samsung Kişiler, kişileri bir kaynaktan uygulamaya taşımak için Gmail, Outlook, SIM içe aktarma ve diğer seçenekleri destekler.

Google Contcts

Google Kişileri malzeme tasarımını bir hamburger menüsü ile takip ediyor. Bir kez daha sağ alt köşede ‘+’ işareti ile Beyaz tema ve minimal tasarımın yaygın kullanımını göreceksiniz.

Samsung, büyük bir Rehber adıyla ön plana çıkarak basitliğini koruyor ve kullanıcı büyüdükçe içerik kalan ekranı dolduracak.

Samsung ContactsSamsung Contacts 3

Fikir, kullanıcının içeriğe kolaylıkla erişmesine izin vermektir.

Mesajlar

Bu, bir servisi diğerine kullanmanın doğrudan avantajlarını ve dezavantajlarını görebileceğiniz yerdir. Google Mesajları, kullanıcı dostu bir tasarıma ve ulaşabileceğiniz bir düğmeyle oluşturmaya devam ediyor.

Ayrıca web’deki mesajlar uygulamasına erişebilir ve kullanabilirsiniz. Masa teması da mevcuttur.

Samsung MessahesSamsung Message Scedule

Samsung, bir kart stili UI ve altta ana unsur ile farklı bir yaklaşım sergiliyor. Her zamanki gibi, Samsung Ayar menüsünden zamanlama mesajları ve farklı temalar gibi daha fazla işlev sunuyor.

PC’deki uygulamaya resmi olarak erişemezsiniz, ancak bir geçici çözüm vardır. Sadece Galaxy bayrak gemileri tarafından desteklenen Samsung DeX’in yardımıyla büyük ekranda mesaj gönderip alabilirsiniz.

Notlar Uygulaması

Farklı bir not alma servisi kullanıyor olabilirsiniz, ancak Google ve Samsung’tan gelen varsayılan seçenekler de kendi başlarına yapabilir.

Bildiğiniz gibi, Samsung’un sonbaharda S Pen ile uyumlu bir Notu var ve şirketin genel bir rebut yazılımı yapımında daha fazla çaba harcadığını görebilirsiniz.

Samsung NotesSamsung Notes 2

Arabirim, seçim yapabileceğiniz çeşitli Not alma seçenekleri ile basittir.

Kişi varsayılan işlevleri kullanarak görüntü ekleyebilir, belgeleri sabitleyebilir ve uygulamaları kilitleyebilir. Çizim Samsung Notes’un parladığı yerdir. Üçüncü taraf bir çizim uygulamasında, Google’dan bağımsız olarak pek çok çizim seçeneği görmedim.

Smasung Notes

Google, platformlar arası kullanılabilirlik ve kullanım kolaylığına işlevsellikten daha fazla önem verir. Temel not alma ve çizim kabiliyetinin yanı sıra, mevcut notlardan her notu renk kodu olarak belirleyebilirsiniz.

Keep NotesKeeps Notes 2

Yalnızca Samsung PC’deki Notes’a erişebileceğiniz Samsung’un aksine, rakiplerine her platformda erişilebilir. Kişi, iOS, Web ve Android’deki Google Notlar’da değişiklik yapabilir / yeni notlar ekleyebilir.

Tuş takımı

Burada rekabet yok, millet. Google Play Store’a gidin ve hemen Gbaord uygulamasını indirin. Gboard, Samsung’u daha fazla tema seçeneği, mükemmel bir otomatik düzeltme ve otomatik öneri özelliği, çıkartmalar, Google mini uygulama entegrasyonu ve daha pek çok özelliği ile birleştiriyor.

Gboard

Samsung’un yavaş gelişimi burada onları incitiyor. Ayrıca, Samsung dışında başka bir cihaza geçtiğinizde, tüm verileri kaybedersiniz.

Dosya Yöneticisi

Geçen yıl Google, başlangıçta gereksiz dosyaları telefondan kaldırmayı amaçlayan Files Go uygulamasını duyurdu. Güncellemelerin ardından, şirket uygulamada dosya yönetimi seçeneğini eklemeye başladı.

Google Files 2Google Files

Tam teşekküllü dosya yönetimi uygulamalarıyla karşılaştırıldığında, Google’dan Dosyalar yarı pişmiş bir deneme gibi hissediyor. Bulut depolama seçeneği yoktur ve bir dosyayı zip / zip açma yeteneği de yoktur.

Samsung, belgelere, .apk dosyalarına ve Google Drive, OneDrive ve Dropbox’tan bulut depolama özelliği ekleyebilme özelliğine sahip tonlarca işlevsellik sunar.

Samsung Files 2Samsung Files Settings

Saat, Ses Kaydedici, Hesap Makinesi vb. Gibi diğer Samsung uygulamalarından değiştirmenizi tavsiye etmiyorum. Yukarıda belirtilen uygulamaların aksine, günlük olarak bu uygulamaları kullanmayacağınızı kabul edelim. İşte bu yüzden Google’ı Google Play Store’dan indirmek değil, varsayılan ayarlara bağlı kalmak çok daha iyi.

Samsung, Çevrede Kalmanız İçin Yeterli Neden Verdi mi?

Bunun cevabı, kişiden kişiye gereksinimlerine göre farklılık gösterir. Samsung olanlar kutudan daha fazla stil ve işlev verebilir. Google, asgari tasarım ve platformlar arası kullanılabilirlikle geri döndü. Ayrıca, Samsung onları her yıl günceller ve Google olanlar Google Play Store üzerinden daha sık güncellenir. Yani seçim tamamen senin.

Sıradaki: Samsung Klavye, aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca özelleştirmeye sahip güvenilir bir yazma uygulaması. Hayranların favorisi SwiftKey ile detaylı bir karşılaştırma yapmak için aşağıdaki yazıyı okuyun.