Samsung Chromebook Pro şarj olmuyorken nasıl sorun giderilir?

Chromebook’larda veya herhangi bir dizüstü bilgisayardaki şarj işlemi oldukça basittir; AC adaptörünü çalışan bir prize takın ve bilgisayarınızı diğer ucuna bağlayın. Oldukça basit, Samsung Chromebook Pro’nun bazı sahiplerinin bazı sorunları var çünkü bazı okuyucularımıza göre, Chromebook’ları şarj cihazını tanımıyor.

Bu yazıda bu konuyu inceleyeceğiz ve sorunun gerçekte ne olduğunu bulana kadar her olasılığı ele almaya ve bunları tek tek ortadan kaldırmaya çalışacağız. Bu şekilde, sorunu iyi çözebilecek ve Chromebook’unuzu hayata geçirebilecek bir çözüm formüle edebiliriz. Bu bilgisayarın sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorunla karşılaşıyorsanız, bu yayının yardımcı olabileceği için okumaya devam edin.

Şimdi devam etmeden önce dikkate almamız gereken iki durum var. Birincisi, Chromebook’unuzun pilini tamamen boşaltmış olması ve ikincisinin açılmamasıdır, ikincisi ise dizüstü bilgisayarın hala açmak için yeterli pili kalması ve gayet iyi açılmasıdır.

Samsung Chromebook Pro’yu şarj etmeyen veya açmayan sorun giderme

Şarj sorunları, cihazımızın pili bittiğinde bunları fark edebilmemizdir. Bu, bir dizüstü bilgisayar hakkında ne şarj ne de açık olan yapabileceğimiz çok şey olduğu için sorun giderme konusunda bize sınırlı bir süre veriyor. Endişelenmeyin, Chromebook’unuz pilini tamamen boşaltmış olsa da, şarj etmek için yapabileceğimiz şeyler var.

AC adaptörünün çalışan bir prize takılı olduğundan emin olun

Sorun ilk kez ortaya çıkıyorsa, sorunun Chromebook’unuzda veya şarj cihazında olmaması mümkündür. Bakmanız gereken ilk şey, şarj cihazını taktığınız elektrik prizinin çalışıp çalışmadığıdır. Test cihazınız varsa, elektrik akımının akıp akmadığını kontrol edebilir veya bir cihazı fişe takıp açıp açmayacağını görebilirsiniz. Bu olasılığı dışladıktan sonra bir sonrakine geçin.

AC adaptörünün düzgün çalıştığını doğrulayın

Bir multimetre veya başka bir Chromebook Pro’nuz yoksa, şarj cihazının çalışıp çalışmadığını belirlemek gerçekten zordur. Tabii ki, LED göstergesi çalışan bir duvar prizine takıldığında yanacaktır, ancak akımın kablosundan gerçekten akıp akmadığını test etmenin bir yolu yoktur. Ancak, konektörler arasında uygun teması önleyebilecek kalıntı, tüy veya herhangi bir korozyon olup olmadığını görmek için kablonun ucunu kontrol etmeye çalışın.

Şarj cihazını bağlayın ve Güç LED’ini kontrol edin

Şarj edilmeyen bir Chromebook’ta sorun giderdiğimizi, ancak dizüstü bilgisayarınızın fişe takılıyken nasıl davrandığını gözlemlemeye çalıştığımızı anlıyorum. Genellikle Samsung Chromebook Pro’nuz şarj olurken kırmızı bir ışık gösterir. Pil tamamen şarj olduğunda yeşile döner. Dizüstü bilgisayarınız şarj cihazına bağlandığında LED göstergesinin yanıp yanmadığını kontrol etmenizi istiyorum. Yanmazsa, dizüstü bilgisayarınızın en az on dakika şarj olmasına izin verin.

Fişi takılıyken kapağı uyku moduna geçecek şekilde kapatın ve şarj oluyorsa işlemi biraz hızlandırır. Pilin tamamen boşaldığı zamanlar Chromebook’un bu şarj işaretlerini göstermesinin birkaç dakika süreceğini düşünüyor.

Chromebook’un açılıp açılmadığını görmek için kapağı açın

On dakika şarj ettikten sonra, kapağını açarak dizüstü bilgisayarınızı açmayı deneyin. Pil% 5’in üzerindeyse, kapak açıldığı anda açılır. Yanıt vermezse, Yenile ve Güç düğmelerini basılı tutmaya çalışın, Chromebook’u sıfırlar ve tekrar hayata geçirebilir. Bundan sonra hala cevap vermiyorsa, teknolojiye getirmenizi öneririm.

Kendim bir teknisyen olarak, bu sorunla birkaç kez karşılaştım ve yaptığım şey Chromebook’u açmak ve birkaç saniye boyunca pilini çıkarmak ve tekrar bağlamaktı. Bundan sonra, dizüstü bilgisayar normal şekilde açılır. Bu, teknolojinin dizüstü bilgisayarınıza yapacağı tek şey olabilir, bu yüzden kolay olmalıdır. Ancak, özellikle hala garanti kapsamındaysa, kendi başınıza yapmanızı önermiyorum.

Samsung Chromebook Pro’da şarj olmuyor ancak hala açılıyor

Samsung Chromebook Pro’nuzun çok az meyve suyu kaldığında şarj edilmediğini fark ettiyseniz, sorunun gerçekten ne olduğunu doğrulamak için birkaç şeyi kontrol edebiliriz. Ancak sorun giderme adımlarımıza girmeden önce, birkaç kez çalıştığım için bunu denemenizi istiyorum:

    Samsung Chromebook Pro’nuzu kapatın ve daha sonra kapağı kapatın. Pil gösterge ışığı sarıya dönmeyebilir, bu da Chromebook’unuzun şarj olduğu anlamına gelir. Kapağı açmadan bir saat şarj edin ve bundan sonra her şey çalışıyor olmalıdır.

Pil şarj edilmemişse, bunları yapmanız gerekir…

Chromebook’unuzu yumuşak bir şekilde sıfırlamaya çalışın

Dizüstü bilgisayarınızın açık olup olmamasına bakılmaksızın, hem Yenile hem de Güç tuşlarını basılı tutun; cihaz sıfırlanır. Bu genellikle küçük bellenim ve donanımla ilgili sorunlarla uğraşırken etkilidir. Chromebook’unuz açıldığında, bu sefer şarj olup olmadığını görmek için tekrar şarj etmeyi deneyin. Şarj cihazına hala yanıt vermiyorsa, bir sonraki yönteme geçin.

AC Adaptörün gerçekten şarj olup olmadığını kontrol edin

Chrome, şarj cihazının dizüstü bilgisayarınızın pilini şarj edip etmediğini size söyleyecektir ve bu, dizüstü bilgisayarınız hala çalışıyorsa avantajlarından biridir.

    Bağdaştırıcıyı duvar prizine takın ve diğer ucunu dizüstü bilgisayarınıza bağlayın. Hala kapalıysa dizüstü bilgisayarı açın. Crosh’u açmak için ctrl + alt + t tuşlarına basın. Battery_test 1’i crosh’a yazın ve enter tuşuna basın. pilin şarj olduğunu onaylayın.

Düzgün çalışıyorsa “Pil şarj oluyor veya dolu” göstermelidir. Göstermiyorsa, AC adaptörü şarj olmuyor. Hasarlı veya bir şey olabilir ve yeni bir tane satın almanız gerekebilir.

Akünün deşarj oranını kontrol edin

Aslında burada pilin sağlığını kontrol ediyoruz ve geçmemiz gereken testin aşağıdaki sonuçları olabilir:

    Pil sağlık yüzdesi% 50’den fazlaysa, pil beklenen aşınma sınırları içindedir. Pil sağlık yüzdesi% 50’ye eşit veya daha düşükse ve pil bir yıldan daha eski ise, pil beklenen aşınma sınırlarının dışındaysa Test sonuçlarında Pil Bilinmiyorsa, pilin değiştirilmesi gerekebilir.

Şimdi, HP Chromebook 14’ünüzdeki pilin durumunu nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin…

    Şarj kablosunu Chromebook’tan çıkarın. Chromebook’ta güç verin ve hesabınızda oturum açın. Açık uygulamaları veya sekmeleri kapatın ve ekran parlaklığını en düşük seviyeye indirin. Chrome tarayıcıyı açın ve çok amaçlı adres çubuğuna chrome: // extensions / yazın (tarayıcı adres çubuğu) öğesini seçin ve ardından enter tuşuna basın. tüm uzantıları devre dışı bırakmak için Etkin’in yanındaki onay işaretlerini kaldırın. crosh’u açmak için ctrl + alt + t tuşlarına basın. geçerli pil durumunu ve boşalma oranını gösterir.

Sonuca bağlı olarak, artık şarj olmamanın nedeni olabileceğinden pili değiştirmeniz gerekebilir.

Bu sorun giderme kılavuzunun size şu ya da bu şekilde yardımcı olabileceğini umuyorum.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.