Samsung Galaxy A20 sinyal kaybetmeye devam ediyor. Bunu nasıl düzeltebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Ağ sorunları, herhangi bir akıllı telefon kullanıcısının karşılaşabileceği en yaygın sorunlar arasındadır ve düzeltilmesi zor değildir. Çoğu zaman, telefonunuz veya ağınızla ilgili oldukça küçük problemlerdir. Samsung Galaxy A20’nin telefonlarında sinyal kaybetmeye başladığı için şikayet eden bazı sahipleri için durum böyle.

Yani, bu yazıda, arada sırada sinyal kaybeden Galaxy A20’nizde sorun gidermede size yol göstereceğim. Bu çok can sıkıcı bir sorundur, çünkü telefonunuzun kısa mesaj, telefon görüşmesi ve MMS gönderme ve alma özelliği kesinlikle etkilenecektir. Sorunun ne olduğunu belirleyene ve umarım düzeltebilene kadar her olasılığı düşünmeye ve birbiri ardına dışlamaya çalışacağız. Bu telefonun sahiplerinden biriyseniz, bu makale faydalı olabileceğinden okumaya devam edin.

Her şeyden önce, cihazınızla ilgili başka sorunlarınız varsa, bu cihazla ilgili birkaç sorunu ele aldığımız için sorun giderme sayfamıza göz atmayı deneyin. Oranlar, benzer sorunları ele alan bir yayın yayınlamış olmamızdır. Şu anda sahip olduğunuzlarla benzer semptomlara sahip olan sorunları bulmayı deneyin ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaktan çekinmeyin. Sizin için işe yaramıyorlarsa veya hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Sinyal kaybeden bir Galaxy A20 ile ilgili sorun giderme

Burada bahsettiğimiz sinyal, telefonunuzun manifatura ve arama servislerini kullanmasına izin veren hücresel sinyaldir. Bu, telefonunuzu sağlayıcınızın şebekesine bağlı tutan aynı tür bir sinyaldir.

Galaxy A20’nizde bir sinyal sorunu varsa yapmanız gerekenler …

İlk çözüm: Kapsamı iyi olan bir alanda olduğunuzdan emin olun

Öncelikle, bu sorun diğer telefonlarınızda da olursa, Samsung Galaxy A20 ile ilgili bir sorun yoktur. Muhtemelen şu anda sahip olduğunuz en pahalı telefon olsa da, kuleden aldığı küçük sinyali arttırdığı anlamına gelmez. Hayır, bu şekilde çalışmaz. Telefonunuzun iyi bir resepsiyona sahip olması için iyi kapsama alanına sahip bir bölgeye gitmelisiniz.

Ancak, Galaxy A20’niz bu tür bir soruna sahipse ve diğer cihazlarınız iyi bir resepsiyona sahipse, sorun telefonla ilgili olabilir. Ancak önce kendinize sorun: “Sorun 1. günden beri mi oluyor?” Cevabınız evet ise, sorunun telefonla ilgili olduğundan şüphe yoktur ve sorun gidermeye gerek yoktur. Sadece telefonunuzu mağazaya geri getirin ve bir donanım veya üretim hatası olduğu için değiştirilmesini sağlayın. Ancak yanıt hayırsa ve telefonunuzun bu sorundan önce iyi bir alımı varsa, sorun gidermeye devam edin.

AYRICA OKUYUN: WiFi ağından bağlantıyı kesen Samsung Galaxy A20’yi düzeltin

İkinci çözüm: Telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlayın

Bu sorunun neden hala devam ettiğini bilmiyoruz. Belki de sadece sistemdeki bir aksaklık yüzünden bu yüzden sinyal aralıklı olarak düşer. Bu nedenle, telefonunuzun belleğini yenilemek ve tüm hizmetleri yeniden yüklemek için zorunlu yeniden başlatmayı deneyin.

    Sesi azaltma düğmesini ve açma / kapatma tuşunu 10 saniye boyunca veya logo ekranda görünene kadar basılı tutun.

Galaxy A20’niz başarıyla yeniden başlatıldıktan sonra kullanmaya devam edin, ancak sinyalin ne zaman kaybolduğunu bilmeye dikkat edin. Ancak sorun çözüldüyse, bu sadece küçük bir aksaklık veya sistem sorunuydu, ancak bir daha olmayacağının garantisi yok. Ancak telefonunuz bundan sonra sinyal kaybetmeye devam ederse, bir sonraki prosedüre geçin.

Üçüncü çözüm: Ağ Ayarlarını Sıfırla

Görünüşe göre, burada bir ağ sorunuyla uğraşıyoruz ve bunun sadece değiştirilen bazı ayarlardan kaynaklanma olasılığı var. Sorun hücresel sinyalde, ancak sorunu tam olarak belirleyemiyoruz, bu nedenle daha genel bir sorun giderme prosedürü kullanmak daha iyidir ve bu tüm ağ ayarlarını sıfırlamaktır. İşte böyle yapılır:

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Ayarlar> Genel Yönetim> Sıfırla> Ağ ayarlarını sıfırla öğesine dokunun. AYARLARI SIFIRLA üzerine dokunun. Bir PIN ayarladıysanız, girin ve AYARLARI SIFIRLA üzerine dokunun. Tamamlandığında, bir onay penceresi görünecektir.

Bu prosedür tamamlandıktan sonra Galaxy A20’nizde aşağıdaki değişiklikler meydana gelir:

    Kayıtlı Wi-Fi ağları silinecek.Aylanan Bluetooth cihazları silinecek.Arka plan veri senkronizasyonu ayarları açılacak.Müşteri tarafından manuel olarak açılıp kapatılan uygulamalardaki veri kısıtlayıcı ayarları varsayılan ayara sıfırlanacaktır. modu otomatik olarak ayarlanır.

Bundan sonra yalnızca mobil veriler etkin bırakılacaktır, bu nedenle WiFi’ye bağlanmanız gerekiyorsa, etkinleştirmeniz gerekir. Ancak şu anda en önemli şey, telefonunuzun hala sinyal kaybetmeye devam edip etmediğini bulmaktır. Bu yüzden kullanmaya devam edin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

AYRICA OKUYUN: Donma ve gecikmeyi sürdüren Samsung Galaxy A20 nasıl düzeltilir?

Dördüncü çözüm: Önbellek bölümünü silin

Galaxy A20’niz ağ ayarlarını sıfırladıktan sonra bile sinyal kaybetmeye devam ederse, sistem önbelleğini silmeniz gerekir, böylece yenisiyle değiştirilir. Bazen sistem önbelleği bozulur ve gerçekleştiğinde, ağ sorunları da dahil olmak üzere birçok sorun oluşabilir. Bu olasılığı ortadan kaldırmak için, telefonunuzun önbellek bölümünü silmek üzere aşağıdaki adımları izleyin:

    Sesi Yükselt ve Güç tuşlarını basılı tutun Galaxy A20 logosu gösterildiğinde, üç tuşun tümünü serbest bırakın. Galaxy A20’niz Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. Önbellek bölümünü silmek için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet’i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Galaxy A20’nin önbellek bölümünü sildikten sonra önyükleme yapması biraz daha uzun sürecek, çünkü tüm hizmetler ve işlevler için yeni önbellekler oluşturacak. Ancak, bu prosedürü uyguladıktan sonra cihazın hala sinyal kaybetmeye devam edip etmediğini bilmek için gözleminize devam edin, eğer öyleyse, bir ana sıfırlama yapmanız gerekir.

AYRICA OKUYUN: Samsung Galaxy A20 ‘kamera başarısız’ hatasını gösteriyor. İşte düzeltme.

Beşinci çözüm: Dosyayı yedekleyin ve telefonunuzu sıfırlayın

Bu noktada, sadece bir bellenim sorununun tüm olasılıklarını ortadan kaldırmak için telefonunuzu sıfırlamanız gerekir. Ana sıfırlama genellikle bu gibi sorunları düzeltir, ancak telefonunuz bundan sonra sinyal kaybetmeye devam ederse, telefon radyolarınızı etkileyen bir donanım sorununun işareti olabilir.

Şimdi, sıfırlamadan önce, dosya ve verilerinizin işlem sırasında silinecekleri bir yedek oluşturduğunuzdan emin olun. Bunları SD karta, bilgisayara taşıyabilir veya buluta yükleyebilirsiniz. Yedeklemeden sonra, sıfırlamadan sonra kilitlenmemeniz için Google hesabınızı cihazınızdan kaldırın. Her şey ayarlandıktan sonra Ana Sıfırlamayı gerçekleştirmek için şu adımları izleyin:

    Sesi Yükselt ve Güç tuşlarını basılı tutun Galaxy A20 logosu gösterildiğinde, üç tuşun tümünü serbest bırakın. Galaxy A20’niz Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi azaltma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet’ vurgulanana kadar Sesi azaltma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sıfırlamadan sonra henüz herhangi bir uygulama yüklemeyin. Bunun yerine, telefonunuzu doğru şekilde kurun ve hala sinyal kaybetmeye devam edip etmediğini öğrenmek için kullanın, eğer öyleyse, o zaman mağazaya geri getirip bir teknisyen tarafından kontrol etmenin zamanı geldi.

Umarız sinyal kaybeden Galaxy A20’nizi düzeltmenize yardımcı olabiliriz. Kelimeyi yaymamıza yardımcı olsaydınız çok memnun oluruz, bu yüzden yararlı bulduysanız lütfen bu yayını paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın. Her hafta faydalı videolar yayınladığımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.