Samsung Galaxy A3 cihazınız yavaş şarj oluyor ne yapmalı? [Sorun giderme kılavuzu]

Yeni Samsung Galaxy A3 akıllı telefonun güçlü yanlarından biri, hızlı şarj olma özelliğidir. Pil ömrü ve şarj süresi hakkındaki önceki testlere dayanarak, Galaxy A3’ün Samsung’un güçlü Adaptif Hızlı Şarj Cihazı duvar prizine ihtiyaç duymadığı ortaya çıkıyor, çünkü pili 2 saatten biraz daha kısa sürede tamamen şarj edebiliyor. Bu, Google Pixel cihazından bile daha hızlı.

Bununla birlikte, bazı kullanıcılar Galaxy A3’lerini tamamen şarj etmenin sonsuza dek sürdüğünü iddia ettiği gibi, aynı kullanıcıların tümüyle aynı pozitif şarj deneyimine sahip olmadığı söylenebilir. Bu farkın nedeni nedir ve diğer kişilerin aynı cihazın diğerlerinden tamamen daha hızlı şarj olması nasıl mümkün olabilir? Bu yazıda ele alınacak ana soru budur. Samsung Galaxy A3’ün yavaş şarj edilmesine neyin neden olduğunu ve çözüm olarak ne yapılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Devam etmeden önce, telefonunuzla ilgili başka endişeleriniz varsa, bu cihazla ilgili yaygın sorunların çoğunu zaten ele aldığımız için Galaxy A3 sorun giderme sayfamızı ziyaret ettiğinizden emin olun. Sizinkiyle ilgili veya benzer sorunları bulun ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Bizden daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bize ulaşmak için gönder’i tıklayın.

Galaxy A3’ünüzün tam olarak şarj olması neden bu kadar uzun sürüyor?

Şarj cihazı, adaptör, şarj portu ve pilin yanı sıra, şarjdan sorumlu program veya sistem de dahil olmak üzere telefonunuzun genel işlevlerini etkileyen bir yazılım hatası olasılığını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca, şarj sırasında cihazı kullanmak veya mobil oyun oynamak gibi kötü şarj alışkanlıkları da telefonunuzun tamamen şarj olmasının sonsuza kadar sürmesinin nedenleri arasındadır. Bu faktörlerin her birinin Galaxy A3’ünüzde yavaş şarj etme konusuna nasıl bağlandığını daha ayrıntılı olarak açıklayalım.

    Şarj kablosu. USB kablosu veya şarj kabloları genellikle şarj bağlantı noktasından daha az dayanıklı olacak şekilde üretilir. Şarj kablonuzun günlük kullanım sırasında geçtiği tüm aşınma ve yıpranma ile birlikte, sonunda dövülmesi beklenir. İşte o zaman şarj performansı düşmeye başlar. Bununla birlikte, şarj kablosu da dahil olmak üzere cihazla birlikte gelen her şeyin fabrika arızası olmadığı sürece en sağlam durumunda olması bekleniyorsa, yeni cihazlar söz konusu olduğunda bu muhtemelen geçerli değildir. Kötü bir adaptör de suçlu olabilir. Çoğu zaman adaptör, güç dalgalanması veya sert darbe nedeniyle yakalanır. Bunlardan herhangi biri adaptörünüzde travmaya neden olabilir ve artık tam hızda şarj edemez. Galaxy A3 pilinizin tam olarak şarj olması için neden bu kadar uzun sürmesinin bir başka olası nedeni, kullandığınız zayıf bir güç kaynağıdır. Bu, telefonunuzu bir bilgisayar, güç bankası veya duvar prizleri dışındaki diğer güç kaynaklarını kullanarak şarj ettiğinizde genellikle suçludur. Aynı şey, telefonunuzu herhangi bir hasarlı USB bağlantı noktasına şarj ederken de olabilir. Şarj cihazınızı mümkün olduğunca telefonunuz için doğru miktarda güç (enerji çıkışı) sağlayan özel bir duvar şarj cihazına takın. Pil zayıf. Yeni bir cihazın pili zayıf olması tuhaf gelse de olabilir. Aslında, üreticilerin bazı piller veya bazı kusurlar nedeniyle cihazlar (dahili piller ile) için geri çağrıştırma yaptıkları birçok durum olmuştur. Çoğu insan bunu olası tetikleyiciler arasında düşünemedi. Şarj sistemi tarafından tetiklendiğinde telefonunuzun şarj olduğunu unutmayın. Mobil cihazlar, belirli bir amacı gerçekleştirmek için çeşitli programlarla oluşturulur. Bununla birlikte, şarjdan sorumlu bir program var ve Galaxy A3’ünüzde şarj sistemi olarak adlandırılıyor. Ana görevi, pil durumunu veya okuma yüzdesini izlemektir. Pil yüzdesinin zaten 0 olduğunu tespit ettiğinde, telefonun ölmesini tetikler, böylece şarj etmeniz gerekir. Şarj sistemi veya program, pil ölçerin daha yüksek bir yüzde seviyesi okuduğunu veya belirli bir eşiğin üzerine çıktığını algıladığında, cihazı açmak ve işlemleri sürdürmek için cihazı tetikler. Şarj sistemi işlemlerini bozabilecek faktörler arasında hata içeren Android’e yapılan büyük güncellemeler de dahil olmak üzere kötü güncellemeler bulunmaktadır. Cihazı yüzde 50’nin üzerindeyken şarj etmek, pil tamamen şarj olduktan sonra bile cihazı uzun süre şarj cihazına bağlı bırakmak ve cihazı şarj etmeden önce çok uzun süre ölü tutmak gibi zayıf şarj alışkanlıkları.

Galaxy A3’ünüzde şarjı nasıl hızlandırırsınız?

Burada ele alınan ana sorun yavaş şarj olduğundan, amacımız bu nedenle telefonunuzun olması gerektiği gibi daha hızlı şarj olmasını sağlamaktır. Mümkün olduğunca, ekipmanın şarj edilmesinden kaynaklanan sorunun olasılığını ortadan kaldırdığınızdan emin olun.

Aşağıdaki seçenekleri, önerileri ve geçici çözümleri göz önünde bulundurun.

Yapılacak ilk şey:

    Alternatif şarj kablolarını veya AC adaptörünü deneyin. Henüz yapmadıysanız, alternatif şarj kabloları veya AC adaptörleri kullanmayı deneyin. Bunu yapmak, kötü bir kablo veya arızalı AC adaptörlerinin suçlu olma olasılığını yönetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca telefondaki şarj bağlantı noktasını da dışlayın. Şarj kablosu duyulabilir bir klik sesiyle yerine oturur ve kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpır kıpırsa, şarj kordonu sorun değildir. Bir vakayı olası travmadan koruma olarak kullanıyorsanız, vakayı çıkarmayı deneyin ve telefonunuzu onsuz şarj edin. Özellikle üçüncü taraf üreticilerin bazı durumları, şarj portuna müdahale ederek şarj kablosu ile şarj portu arasında dengesiz temas veya bağlantıya neden olabilir. Farklı bir güç kaynağı deneyin. Galaxy A3’ünüzü şarj etmek için bir bilgisayar kullanıyorsanız ve çok yavaş şarj edildiğini fark ederseniz, bunun yerine bir duvar prizine şarj etmeyi deneyin. Ya da tam tersi olabilir. Deneyebileceğiniz diğer şarj portları araç şarj cihazları ve güç bankalarıdır.Şarj ederken telefonunuzu kullanmayın (mümkünse kapatın). Bu kendini açıklayıcı. Görünüşe göre, bu kurtulmanız gereken kötü bir şarj alışkanlığı. Cihazınızın şarj işlemini hızlandırmasına izin vermenin yanı sıra, bunu yapmak da güvenliğiniz içindir. Kullanıcıların şarj olurken cihazı kullanmaya devam ettikleri tespit edildiğinden, bir cihazın patladığı birçok durumu duymuş olabilirsiniz. Ayrıca sorunun çözüldüğünden emin olmak için 24 saat boyunca herhangi bir uygulama yüklemekten kaçının.

Önceki önerileri yaptıktan ve Galaxy A3’ünüzün daha hızlı şarj edilmesini sağlayamadıktan sonra, bu sonraki geçici çözümlerle şansınızı değerlendirebilirsiniz.

Pil kullanımını inceleyin

Telefon ayarlarınızı kontrol edebilir ve ardından pil kullanım ayrıntılarını inceleyebilirsiniz. Oraya ulaşmak için Ayarlar-> sonra Pil menüsüne gidin. Bu menüde, ücret oranını gösteren bir grafik göreceksiniz. Yukarı doğru giden nispeten düz bir çizgi olmalıdır. Grafiğin altında, tükettikleri güç miktarıyla birlikte uygulamaları veya hizmetleri içeren bir liste göreceksiniz. Grafik, ekrandan daha fazla güç kullanan uygulamaları veya hizmetleri gösteriyorsa, sorun muhtemelen yazılımla ilgilidir. Bu sorunu muhtemelen gidermek için hatalı uygulamayı kaldırmayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki geçici çözümü düşünün.

Fabrika ayarları

Evet, sıkıcı bir işlemdir, ancak telefonunuzun şarj yeteneğini yavaşlatan herhangi bir yazılım aksaklığını gidermek için yapmanız gereken tek şey olabilir. Ancak, nihai karar hala size ait olacaktır. Denemeye istekli ve karar verdiyseniz, cihazınızda depolanan tüm kritik bilgileri yedekleyin ve devam edin. Samsung Galaxy A3’ünüzde fabrika ayarlarına sıfırlama veya ana sıfırlama şu şekilde yapılır:

    Ana ekrandan Uygulamalar öğesine dokunun. Ayarlar uygulamasını açmak için Ayarlar öğesine dokunun. Kişisel bölümü altında Yedekle ve sıfırla öğesine dokunun. Aşağı kaydırıp Fabrika verilerine sıfırla öğesine dokunun. Ayrıntıları okuyun ve gözden geçirin, devam etmek için Cihazı sıfırla öğesine dokunun. İşlemi onaylamak için Her şeyi sil öğesine dokunun.

Telefonunuz fabrika ayarlarına tamamen dönene kadar bekleyin. Ardından tekrar şarj etmeyi deneyin. Tamamen şarj edildikten sonra, Samsung hesabınızdan verileri geri yüklemeye devam edebilirsiniz.

Şarj sistemini sıfırlayın ve kalibre edin.

Pili kalibre etmek, şarj işlevlerini optimize etmesine ve iyileştirmesine yardımcı olabilir. Henüz yapmadıysanız ve denemek istiyorsanız, Galaxy A3’ün şarj sistemini kalibre etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

    Telefonunuzu şarj cihazına bağlayın ve güç kaynağına takın.Şarj cihazına bağlıyken, Güç düğmesini yaklaşık 1 dakika basılı tutun veya Samsung logosu animasyonu yanıp sönmeye başladığında Ekran siyah olduğunda, Güç düğmesini bırakın Telefon şimdi kapatılmalıdır. Şarj etmeye başladığında ve pil ölçerin biraz garip göründüğünü gördüğünüzde endişelenmeyin, çünkü şarj sisteminin sıfırlama ve yeniden kalibre etme işleminin bir parçasıdır. zaten pilin maksimum kapasitesini yeniden belirleyebilir. Son olarak, cihazınızı açın ve normal şekilde kullandığınız gibi kullanın.

Daha fazla yardım isteyin

Önceki tavsiyelerde ve geçici çözümlerde şans bulamazsanız veya Samsung Galaxy A3’niz hala çok yavaş şarj oluyorsa, bu noktada daha fazla yardım ve öneri için sorunu Samsung Destek’e yükseltmeyi düşünmelisiniz. Cihazınız hala garanti kapsamındaysa, bunun yerine garanti için yararlanmayı düşünmelisiniz. Değerlendirme sonucuna göre hangi garanti türünün sağlanacağına karar verebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilecek yayınlar:

    Samsung Galaxy A3 cihazınız “nem algılandı” hatası gösterdiğinde ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy A3 ‘nem algılandı’ uyarısı nedeniyle şarj olmuyor [Sorun Giderme Kılavuzu] Kazanılan Samsung Galaxy A3 (2017) nasıl düzeltilir şarj olmuyor [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy A3 (2017) cihazınızı kendi başınıza yeniden başlatırken nasıl düzeltebilirsiniz [Sorun Giderme Kılavuzu] Açılmayacak Samsung Galaxy A3 (2017) aygıtını düzeltme [Sorun Giderme Kılavuzu] Ölüm sorunu olan siyah ekranlı Samsung Galaxy A3 (2017) [Sorun Giderme Kılavuzu] Bootloop’a giren ve başlatılamayan Samsung Galaxy A3’ü nasıl düzeltebilirsiniz [Sorun Giderme Kılavuzu] Siyah ekrana sahip olan ve kazanılan Samsung Galaxy A3 nasıl düzeltilir? t yanıt veriyor ancak yumuşak düğmeler yanıyor [Sorun Giderme Kılavuzu] Kendi kendine yeniden başlatılmaya devam eden Samsung Galaxy A3 (2017) nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu] Bootloop’ta sıkışmış Samsung Galaxy A3 (2017) nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu]