Samsung Galaxy A3 ‘nem algılandı’ uyarısı nedeniyle şarj olmuyor [Sorun Giderme Kılavuzu]

“Nem algılandı. Cihazınızı şarj etmek için şarj cihazınızın / USB bağlantı noktanızın kuru olduğundan emin olun ”, ardından şarjla ilgili sorun da yaşıyor olmalısınız. Samsung, şarj cihazı bağlantı noktasında nem algılandığında cihazlarının şarjını durdurdu. Aynı şey Samsung Galaxy A3’ünüz için de geçerlidir ve aslında, bu sorundan rahatsız olan okuyucularımızdan oldukça fazla şikayet aldık.

Bu sorunun en yaygın nedeni elbette telefonun şarj portuna giren sudur. Ancak raporlar, birçok kullanıcı zorunlu ürün yazılımı güncellemesinden kısa bir süre sonra bu sorunla karşılaştığını bildirdiği için bunun bir ürün yazılımı güncellemesinden kaynaklanabileceğini de göstermektedir. Bu, ürün yazılımında sadece bir aksaklık olabileceğini de dikkate almamız gerektiğinden işleri biraz daha karmaşık hale getirir. Bu sorun ve sorunu gidermek için ne yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki okumaya devam edin.

Şimdi, sorun giderme kılavuzumuza geçmeden önce, farklı bir soruna çözüm bulmaya çalıştığınız için bu yayını bile bulmuş olsanız bile, en sık bildirilen sorunlardan bazılarını zaten ele aldığımız için Galaxy A3 sorun giderme sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. bu cihaz ile. Sizinkine benzer bir sorun bulmaya çalışın ve önerdiğimiz çözümleri veya geçici çözümleri kullanın. Onlar sizin için işe yaramıyorsa ve daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve endişelerinizi bir sonraki yazılarımıza ekleyeceğiz.

Galaxy A3’ünüzün ‘nem algılandı’ uyarısıyla bile şarj edilmesi

Buradaki sorun, telefonunuzun uyarı nedeniyle şarj edilmemesi ve muhtemelen telefonunuzda biraz meyve suyunun bulunmasıdır, bu nedenle şarj çok önemlidir. Aşağıda, nem algılamasına rağmen cihazınızın şarj olmasını sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır.

Telefonunuzun USB bağlantı noktasını temizleyin

Telefonunuzun şu veya bu şekilde ıslandığını bilmeseniz de, şarj portunu temizlemeniz zorunludur. Telefon, USB bağlantı noktasında nem olduğunu algıladığında ‘nem algılandı’ uyarısı verilir. Ondan kurtulmak için portun kuru olduğundan emin olmanız yeterlidir.

Alanı temizlemek için bir pamuklu çubuk veya nemi emmek için limana yerleştirilecek küçük bir kağıt mendil parçası kullanabilirsiniz. Enkaz veya tiftikten kurtulmak için limana da üfleyebilirsiniz. Daha iyisi bir basınçlı hava kutunuz varsa, bir patlama yapın ve nemli olması şartıyla sorunu çözmesi gerekir.

Sorunun sıvı hasarından kaynaklanmadığından emin olmak için bu adımı başka bir şeyden önce yapmanız zorunludur. Dahası, suyun telefonunuza girip girmediğini bilmek için sıvı hasar göstergesini kontrol etmek için zaman ayırın, çünkü tüm bunlar sıvı hasarı nedeniyle gerçekleşirse, daha fazla önlemek için telefonu hemen dükkana getirmeniz gerekir. hasar. LDI’yı kontrol etmek için SIM kart tepsisini çıkarın ve küçük bir çıkartma bulmak için SIM yuvasına bakın. Çıkartma beyazsa, telefonunuzda sıvı hasarı olmaz demektir. Etiket kırmızı, pembe veya mor renge dönüştüyse, bu farklı bir hikaye.

Telefonunuzu kapatın ve şarj edin

Sorunun sıvı hasarından kaynaklanmadığından emin olduktan sonra, nem algılanan uyarı artmaya devam etse bile telefonunuzu şarj etme yolunda çalışacağız ve bununla birlikte, yapmanız gereken ilk şey telefonunuzu kapatmak ve şarj etmesine izin verin. Uyarı, arka planda çalışan işlemlerden biri tarafından ele alınır ve cihaz kapalı olsa bile hala görünme şansı olsa da, en azından telefonunuzun normal şarj olma olasılığı, açık olduğundan daha yüksektir.

Ayrıca, uyarıyı atlamanın bir yolu şarj cihazını takın ve uyarının görünmesini beklemektir. Nem algılandığı hatanın gösterdiği anda, telefonunuzu yeniden başlatın ve aktif hale geldiğinde tekrar görünmeyebilir ve telefonunuzun pili tamamen şarj etmesine izin verebilir.

Telefonunuzu yeniden başlatmaya ve fişe zorla

Telefonunuzun boşalmış pil nedeniyle başlamaması durumunda, telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlamanız gerekir, ancak bundan önce şarj cihazını çalışan bir prize taktığınızdan ve telefonunuzu orijinal USB kablosunu kullanarak bağladığınızdan emin olun. Telefonun şarj olup olmamasına bakılmaksızın, Sesi Kısma ve Güç tuşlarını birlikte 10 saniye boyunca basılı tutun. Telefon normal şekilde çalışmaya başlayabilir ve şarj edilebilir.

Ancak, telefon açılmazsa, şarj olması için en az 10 dakika verin ve ardından aynı prosedürü uygulayın. Pil tamamen boşalmış olabilir ve telefonunuzu açmak için yeterli pil kalmamıştır.

Güvenli modda çalıştırın ve şarj edin

Bu yöntem okuyucularımız tarafından önerildi. Bazıları nem algılanan hata nedeniyle normal modda şarj olmazsa telefonu güvenli modda önyüklemeyi önerdi. Tüm üçüncü taraf uygulamaları ve hizmetleri geçici olarak devre dışı bırakıldığında, ücretlendirme sürecine müdahale edecek hiçbir uygulama olmayacaktır.

Telefonunuzu şarj cihazına bağlayın ve uyarının görünmesini bekleyin. Ekranda nem algılandı uyarısı görüntülendiğinde, telefonunuzu kapatın ve güvenli modda başlatın:

    Cihazı kapatın.Güç tuşunu cihaz adıyla ekranın ötesine basılı tutun. Ekranda ‘SAMSUNG’ göründüğünde, Güç tuşunu bırakın.Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. ‘Güvenli Mod’ seçeneğini gördüğünüzde Sesi azaltma tuşunu serbest bırakın.

Şimdi telefonunuzun pilini tamamen şarj etmesine izin verin.

USB Ayarları hizmetinin verilerini temizle

Algılanan nem uyarısı USB Ayarları servisi tarafından işlenir ve mantıksal olarak verilerini temizlemek hatayı ortadan kaldırır, ancak kimse ne zaman tekrar görüneceğini söyleyemez. Bununla birlikte, telefonunuzu normal şekilde şarj etmenizi sağlayacak bir çözümdür. Bu elbette, sadece hata ilk etapta su tarafından tetiklenmezse çalışacaktır. Bu durumda, hata bellenimdeki bir sorun tarafından tetiklenirdi …

    Herhangi bir Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun. Ayarlar seçeneğine dokunun. Uygulamalar seçeneğine dokunun. USB Ayarları seçeneğine gidip dokunun. Depolama seçeneğine dokunun. Verileri temizle üzerine dokunun ve ardından Tamam seçeneğine dokunun.

Şimdi telefonunuzu pilini şarj etmek için bırakın.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.