Samsung Galaxy A3 ‘nem algılandı’ uyarısı nedeniyle şarj olmuyor [Sorun Giderme Kılavuzu]

Uyarı alıyorsanız “Nem tespit edildi. Cihazınızı şarj etmek için şarj cihazınızın / USB bağlantı noktanızın kuru olduğundan emin olun, ”dedi. Ayrıca şarjla ilgili bir sorun yaşıyor olmalısınız. Samsung, şarj cihazı bağlantı noktasında nem algılandığında cihazlarının şarjını durdurdu. Aynısı Samsung Galaxy A3’unuz için de geçerlidir ve aslında, bu sorundan rahatsız olan okuyucularımızdan oldukça fazla şikayet aldık.

Bu sorunun en yaygın nedeni, telefonun şarj cihazına giren sudur. Bununla birlikte, raporlar, bir çok kullanıcının zorunlu ürün yazılımı güncellemesinden kısa bir süre sonra bu sorunla karşılaştığını bildirdiği için bir ürün yazılımı güncellemesi nedeniyle de olabileceğini göstermektedir. Bu, bellenimde sadece bir aksaklık olabileceği gerçeğini göz önünde bulundurmamız gerektiği için işleri biraz daha karmaşık hale getirir. Bu sorun hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sorunu çözmek için ne yapılması gerektiğini öğrenmek için aşağıdan okumaya devam edin.

Şimdi, sorun giderme kılavuzumuza geçmeden önce, bu yazıyı farklı bir sorun için bir çözüm bulmaya çalıştığınız halde bulmuş olsanız bile, en sık bildirilen sorunların bazılarına değindiğimiz için Galaxy A3 sorun giderme sayfamıza gitmenizi öneririm. bu cihazla. Sizinkine benzer bir sorun bulmaya çalışın ve önerdiğimiz çözümleri veya geçici çözümleri kullanın. Sizin için çalışmazlarsa ve daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, Android sorunları anketimizi doldurun ve endişenizi bir sonraki yayınlarımıza dahil edelim.

Galaxy A3’ünüz ‘nem algılandı’ uyarısıyla bile nasıl şarj edilir

Buradaki sorun, telefonunuzun uyarı nedeniyle şarj olmayacağı ve muhtemelen telefonunuzda bir miktar meyve suyu kalması nedeniyle şarjın çok önemli olmasıdır. Aşağıda, nem tespit uyarılarına rağmen cihazınızı şarj etmek için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır.

Telefonunuzun USB portunu temizleyin

Telefonunuzun bir şekilde ıslanıp ıslanmadığına bakılmaksızın, şarj bağlantı noktasını temizlemeniz zorunludur. Telefon USB portunda nem olduğunu tespit ettiğinde ‘nem algılandı’ uyarısı çıkıyor. Ondan kurtulmak için, limanın kuru olduğundan emin olmalısınız.

Alanın etrafını temizlemek için pamuklu bir bez ya da nemi emmek için porta yerleştirilecek küçük bir kağıt mendil kullanabilirsiniz. Ayrıca artıklardan veya tüylerden kurtulmak için limana da üfleyebilirsiniz. Daha da iyisi, eğer bir sıkıştırılmış hava kabınız varsa, onu havalandırın ve nemli olması koşuluyla bu sorunu çözmelidir.

Sorunun sıvı hasarından kaynaklanmadığından emin olmak için bu adımı başka bir şeyden önce yapmanız zorunludur. Dahası, suyun telefona girip girmediğini bilmek için sıvı hasarı göstergesini kontrol etmek için zaman ayırın, çünkü tüm bunlar sıvı hasarı nedeniyle gerçekleşirse, daha fazla önlemek için telefonu derhal mağazaya götürmeniz gerekir. hasar. LDI’yi kontrol etmek için, SIM kart tepsisini çıkarın ve küçük bir çıkartma bulmak için SIM yuvasına bakın. Çıkartma beyazsa, telefonunuzda sıvı hasarı olmaz demektir. Çıkartma kırmızıya, pembeye veya maviye dönerse, o zaman farklı bir hikaye.

Telefonunuzu kapatın ve şarj edin

Sorunun sıvı hasarına bağlı olmadığından emin olduktan sonra, nem algılanan uyarının artmaya devam etmesine rağmen telefonunuzu şarj etmek için elimizden geleni yapacağız ve bununla birlikte, yapmanız gereken ilk şey telefonunuzu kapatmak. ve şarj etmesine izin ver. Uyarı, arka planda çalışan işlemlerden biri tarafından gerçekleştirilir ve cihaz kapalı olsa bile gösterilme şansı olsa da, en azından telefonunuzun normal olarak şarj olma şansı en azından cihazınız açıkken olduğundan daha yüksektir.

Ayrıca, uyarıyı atlamanın bir yolu, şarj cihazını prize takmak ve uyarının görünmesini beklemektir. Nem tespit hatasının gösterdiği an, telefonunuzu yeniden başlatın ve aktif olduğunda, tekrar görünmeyebilir ve telefonunuzun pili tamamen şarj etmesine izin vermeyebilir.

Telefonunuzu yeniden başlatmayı ve fişe takmayı zorla

Telefonunuz boşalmış batarya nedeniyle çalışmaya başlamazsa, telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlamalısınız, ancak bundan önce, şarj cihazını çalışan bir prize taktığınızdan ve telefonunuzu orijinal USB kablosunu kullanarak bağladığınızdan emin olun. Telefonun şarj edilip edilmediğine bakılmaksızın, Ses Kısma ve Güç tuşlarını birlikte 10 saniye basılı tutun. Telefon açılıp normal şarj olabilir.

Ancak, telefon açılmazsa, şarj etmesi için en az 10 dakika verin ve ardından aynı işlemi yapın. Batarya tamamen boşalmış olabilir ve telefonunuzu çalıştırmak için yeterli batarya kalmamış olabilir.

Güvenli modda çalıştırın ve şarj edin

Bu yöntem okuyucularımız tarafından önerildi. Bazıları nem tespit hatası nedeniyle normal modda şarj olmazsa telefonu güvenli modda başlatmayı önerdi. Tüm üçüncü taraf uygulamaları ve hizmetleri geçici olarak devre dışı bırakıldığında, şarj işlemine müdahale edecek hiçbir uygulama olmayacak.

Telefonunuzu şarj cihazına bağlayın ve uyarının görünmesini bekleyin. Tespit edilen nem uyarısı ekranda göründüğünde, telefonunuzu kapatın ve ardından güvenli modda başlatın:

    Aygıtı kapatın. Ekrandaki güç tuşunu cihaz adıyla basılı tutun. Ekranda ‘SAMSUNG’ göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra, Ses seviyesini azaltma tuşunu basılı tutun. Aygıt yeniden başlatmayı tamamlayana kadar Ses kısma tuşunu basılı tutun. Güvenli mod, ekranın sol alt köşesinde görünecektir.

Şimdi telefonunuzun pilini tamamen şarj etmesine izin verin.

USB Ayarları servisinin verilerini temizle

Tespit edilen nem uyarısı USB Ayarları servisi tarafından gerçekleştirilir ve verilerinin mantıksal olarak temizlenmesi hatayı giderir, ancak kimse tekrar ne zaman ortaya çıkacağını söyleyemez. Bununla birlikte, telefonunuzu normal şekilde şarj etmenizi sağlayacak bir geçici çözümdür. Bu, elbette, yalnızca hata ilk etapta su ile tetiklenmezse işe yarar. Bu durumda, hata bellenimdeki bir sorunla tetiklenebilirdi…

    Herhangi bir Ana ekrandan, Uygulamalar simgesine dokunun. Ayarlar öğesine dokunun. Uygulamalar öğesini seçin. USB Ayarları seçeneğine gidin ve dokunun. Depolama alanına dokunun. Verileri temizleyin ve ardından Tamam öğesine dokunun. Telefonunuzu yeniden başlatın.

Şimdi pilini şarj etmek için telefonunuzu bırakın.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen gönderilerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak ya da Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da bizi takip ederek sözcüğü yayın.