Samsung Galaxy A30, bir güncellemeden sonra ekran titremesi sorununu yaşamaya başladı

Son zamanlarda küçük bir ürün yazılımı güncellemesi vardı ve bunları alan kişiler arasında Samsung Galaxy A30’un sahipleri de var. Söz konusu güncellemeden kısa bir süre sonra, bazı okuyucularımız ekran titremesi sorunu yaşadıklarını bildirdikleri için bizimle iletişime geçti. Görünüşe göre, böyle bir sorun, son güncellemenin getirdiği bir bellenim sorunundan kaynaklanmalıdır.

Bu yazıda, ekran titremesi sorunu olan Galaxy A30’unuzda sorun gidermede size rehberlik edeceğim. Tüm bu olasılıkları araştırmaya çalışacağız ve böyle bir sorunun arkasındaki sebebi bulana ve umarız düzeltebilinceye kadar bunları birbiri ardına dışlayacağız. Sahibi iseniz ve benzer belirtiler yaşıyorsanız, bu yayını faydalı olabileceğinden okumaya devam edin.

Daha ileri gitmeden önce, sorununuza bir çözüm bulmaya çalıştığınız için bu yayını bulduysanız, telefonla ilgili yaygın olarak bildirilen sorunların çoğuna zaten değindiğimiz için sorun giderme sayfamızı ziyaret etmeyi deneyin. Okuyucularımız tarafından bildirilen bazı sorunlara zaten çözümler sunduk, bu nedenle sizinkine benzer sorunları bulmaya ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaya çalışın. Sizin için işe yaramıyorlarsa ve daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve gönder’i tıklayın.

Ekran titremesi ile Galaxy A30’da sorun giderme

Telefonda herhangi bir fiziksel hasar belirtisi olmadığı sürece, bazı sorun giderme prosedürlerini uygulayarak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Daha önce kişisel olarak eski telefonumda bu tür bir sorunla karşılaştım, bu yüzden titreyen bir ekranın yazılımla ilgili bir sorun olabileceğini biliyorum. Bunu düzeltmek için yapmanız gerekenler …

İlk çözüm: Önce telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlayın

Bu sorunla ilk kez karşılaşıyorsanız ve telefonunuz bundan önce düzgün çalışıyorsa, bunun nedeni küçük bir bellenim sorunu veya hatta bir aksaklık olabilir. Bu durumda, küçük sorunlar söz konusu olduğunda çok etkili olan zorunlu yeniden başlatma prosedürünü uygulayarak sorunu çözebilirsiniz. İşte böyle yapılır:

    Sesi azaltma düğmesini basılı tutun ve bırakmayın. Basılı tutarken güç tuşunu da basılı tutun. Galaxy A30 logosu ekranda görünene kadar her iki tuşu birlikte basılı tutun.

Tüm uygulamaları ve hizmetleri yeniden yüklenirken telefonunuz yeniden başlatılacak ve belleği yenilenecektir. Ekran titremesi sorununun devam edip etmediğini öğrenmek için kullanmaya devam edin. Hala devam ederse, bir sonraki prosedüre geçin.

İLGİLİ POST: Samsung Galaxy A30 ‘Facebook durmaya devam ediyor’ hatasını gösteriyor

İkinci çözüm: Telefonunuzu Güvenli modda yeniden başlatın

Bu, sorunun üçüncü taraf bir uygulamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını hemen söyleyecektir. Üçüncü taraf uygulamaların ekranın özellikle ağır oyun uygulamalarında titremesine neden olacağı zamanlar vardır. Telefonu güvenli modda çalıştırarak, aslında tüm üçüncü taraf uygulamalarını geçici olarak devre dışı bırakırsınız ve cihazınız bu ortamdayken ekran titremesi gerçekleşmezse, bu sorunun gerçekten bir veya bazılarından kaynaklandığı anlamına gelir. indirip yüklediğiniz uygulamalar. Telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

    Güç seçenekleri ekranda görünene kadar güç tuşunu basılı tutun. Güvenli mod düğmesi görünene kadar Güç kapalı seçeneğine uzun dokunun. Telefonunuzu yeniden başlatmak için Güvenli mod’a dokunun. Cihaz yeniden başlatılana kadar bekleyin ve ekranın sol alt köşesinde ‘Güvenli mod’ metnini göreceksiniz.

Şimdi, ekran titremesinin devam edip etmediğini görmek için telefonunuzu kullanmaya devam edin. Telefon bu moddayken sorun oluşmazsa, titremeye neden olan uygulamalar olduğu anlamına gelir. Telefonunuzu normal moda yeniden başlatın ve soruna neden olduğundan şüphelendiğiniz uygulamaları kullanmayı deneyin ve bunları tek tek kaldırın.

Üçüncü çözüm: Ekrandaki titreme sorununu gidermek için ayarları sıfırlayın

Ayrıca, sahibinin bu telefondaki bazı ayarları değiştirmesinden sonra ekran titremesi sorununun başladığı bir durumla karşılaştım. Bazı ekran ayarları değiştirilmiş veya uygunsuz olabilir. Bu noktada, özellikle ilk iki prosedür sorunu çözemediğinde sorunun neden oluştuğunu hala bilmiyoruz. Bununla birlikte, uygulamalarınızı veya dosyalarınızı silmeden tüm ayarları varsayılanlara sıfırlamak en iyisidir ve bunu yapmanın bir yolu vardır. Bu adımları takip et:

    Bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üst tarafından aşağı doğru hızlıca kaydırın. Ekranın sağ üst köşesindeki Ayarlar simgesine dokunun. Genel yönetim’e dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla düğmesine dokunun ve PIN kodunuzu, şifrenizi veya deseninizi girin. İşleminizi onaylamak için Sıfırla’ya dokunun.

Bundan sonra, ekran titremesi sorunun devam edip etmediğini bilmek için telefonunuzu kullanmaya devam edin, çünkü hala devam ederse, ürün yazılımının sorununu çözme zamanı gelmiştir.

AYRICA OKUYUN: Samsung Galaxy A30’um bir güncelleme sonrasında donmaya devam ediyor. İşte düzeltme.

Dördüncü çözüm: Sistem önbelleğini silin

Ürün yazılımı sorunlarını giderirken, yapmanız gereken ilk şey sistem önbelleğini silmek. Telefonunuzun sorunsuz çalışması için bellenim tarafından kullanılan bir dosya koleksiyonudur. Ancak önbelleğin bozulduğu ve performans sorunlarına neden olacağı zamanlar vardır. Bu nedenle, sistem önbelleğini yenisiyle değiştirilecek şekilde silmeniz gerekir ve nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Sesi Yükselt ve Güç tuşlarını basılı tutun Galaxy A30 logosu gösterildiğinde, üç tuşun tümünü serbest bırakın. Galaxy A30’unuz Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. Önbellek bölümünü silmek için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet’i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. Silme önbellek bölümü tamamlandığında, sistemi yeniden başlat vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Önbelleği yeniden oluşturacağından, bunu yaptıktan sonra telefonunuzun yeniden başlatılması biraz daha uzun sürecektir. Ancak cihaz aktif hale geldiğinde, ekran titremesi sorununun devam edip etmediğini öğrenmek için telefonunuzu kullanın. Hala devam ediyorsa, bir sonraki prosedürü yapmaktan başka seçeneğiniz yoktur.

Beşinci çözüm: Dosyalarınızı yedekleyin ve telefonunuzu sıfırlayın

Bu noktada ve önceki tüm prosedürler sorunu çözemedikten sonra, Ana Sıfırlamayı gerçekleştirme zamanı. Ekrandaki titreme sorununa bir bellenim sorunu neden oluyorsa, bir sıfırlama sorunu çözebilir. Ancak, bir donanım sorunu varsa, bu prosedürden sonra öğreneceksiniz.

Sıfırlamadan önce, özellikle telefonunuzun dahili deposunda saklananlar olmak üzere önemli dosyalarınızın ve verilerinizin bir yedeğini veya kopyasını oluşturduğunuzdan emin olun. Ardından, sıfırlama işleminden sonra cihazınızdan kilitlenmemeniz için Google ve Samsung hesaplarınızı kaldırın. Her şey ayarlandıktan ve hazır olduktan sonra cihazınızı sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Sesi Yükselt ve Güç tuşlarını basılı tutun Galaxy A30 logosu gösterildiğinde, üç tuşun tümünü serbest bırakın. Galaxy A30’unuz Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet’ vurgulanana kadar Sesi azaltma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Bu sefer yeniden başlat normalden biraz daha uzun olacak, ancak telefonunuzun aktif olmasını bekleyin. Galaxy A30’unuz başarıyla yeniden başlatıldığında, telefonu kullanmaya devam edin ve ekran titremesinin ortadan kalkıp kaybolmadığını gözlemleyin. Ekran hala titriyorsa, bir teknisyenin sizin için uygun şekilde kontrol edebilmesi için mağazaya veya mağazaya getirme zamanı.

Umarım Samsung Galaxy A30’unuzla ekran titremesini şu ya da bu şekilde çözmenize yardımcı olabildik. Kelimeyi yaymamıza yardımcı olsaydınız çok memnun oluruz, bu yüzden yararlı bulduysanız lütfen bu yayını paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın. Her hafta faydalı videolar yayınladığımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.