Samsung Galaxy A40 bir güncellemeden sonra MMS göndermeyecek

Kısa mesaj gönderdiğinizde ve ona bir şey eklediğinizde mesaj otomatik olarak MMS’e dönüştürülür. Bu mesajı iletebilmeniz için mobil verilerin etkinleştirilmiş olması gerekir. Samsung Galaxy A40’ın bazı sahipleri, telefonlarının artık MMS göndermeyeceği sorundan şikayet ettiler. Bazılarına göre, sorun bir bellenim güncellemesinden sonra başlamış gibi görünürken, diğerleri sorunun açık bir sebep olmadan başladığını söyledi.

Aslında böyle bir sorunu çözebilmek için dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Hesabınızın iyi durumda olduğundan, iyi ve istikrarlı bir sinyalin bulunduğu bir alanda olduğunuzdan ve telefonunuzun kablosuz işlevleri etkileyebilecek herhangi bir donanım arızası olmadığından emin olmalısınız. Ancak bu yazıda, artık MMS göndermeyen Galaxy A40’ınızdaki sorunları gidermenize yardımcı olacağım. Bu cihazın sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorunla karşılaşıyorsanız, okumaya devam edin.

Farklı bir soruna çözüm arayanlar için, bu telefonla ilgili en yaygın sorunlardan bazılarını zaten ele aldığımız için sorun giderme sayfamıza uğrayın. Sizinkine benzer sorunları bulmak için sayfaya göz atın ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Onlar sizin için çalışmıyorsa veya hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimiz aracılığıyla istediğiniz zaman bize ulaşın.

Samsung Galaxy A40 MMS göndermezse ne yapmalı

Aşağıda izlemeniz için bazı çözümler sundum. Bu sorunun neden oluştuğunu bilmiyoruz, bu yüzden tüm olasılıkları göz önünde bulundurmalıyız ve arkasındaki nedeni bulana kadar bunları tek tek ortadan kaldırmalıyız. Yapmanız gerekenler:

İlk çözüm: Uçuş Modunun etkin olmadığından emin olun.

Uçuş modu açıldığında, genellikle tüm kablosuz iletişim devre dışı bırakılır ve bu, yeni telefonunuzun artık MMS iletileri gönderememesinin nedeni olabilir. Sinyal göstergesinin yanında bir uçak simgesi olup olmadığını etkinleştirirsiniz.

İkinci çözüm: Telefonunuzda resepsiyon olduğundan emin olun.

Kablosuz iletişim söz konusu olduğunda, sinyal her şeydir. Dolayısıyla, cihazınız iyi bir alım almazsa, bunun gibi şeylerin özellikle gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz ve çok sayıda veri ilettiğiniz için MMS mesajlarının kuleye sabit bir bağlantıya ihtiyacı vardır. Sadece sinyal göstergesine bakmak, sorunun kötü alımdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını söyleyecektir.

AYRICA OKUYUN: Samsung Galaxy A40’ınızı WiFi, Bluetooth ve Ağ sorunları ile nasıl düzeltebilirsiniz?

Üçüncü çözüm: Telefonunuzu yeniden başlatın.

İlk iki adımı uyguladıktan sonra telefonunuz hala MMS gönderemiyorsa, hafızasını ve kullandığınız manifatura uygulaması da dahil olmak üzere içindeki her şeyi yenilemek için yeniden başlatın.

    Güç düğmesini basılı tutun. Kapat seçeneğine dokunun. Onaylamak için tekrar Kapat seçeneğine dokunun. 30 saniye sonra, telefonunuz açılana kadar Güç düğmesini tekrar basılı tutun.

Telefon aktif hale geldiğinde, MMS’i tekrar göndermeyi deneyin ve bu sürenin geçip geçmediğine bakın. Hala değilse, bir sonraki prosedürü deneyin.

Dördüncü çözüm: Mobil verileri kapatıp tekrar açın.

İşte MMS veya resimli mesaj gönderirken bilmeniz gereken önemli bir şey; mobil verilerin etkinleştirilmesi gerekir. Zaten etkinse, telefonunuzla ağ arasındaki bağlantıyı yenilemek için düğmeyi KAPALI ve sonra tekrar AÇIK konuma getirmeyi deneyin.

    Ana ekrandan boş bir yere kaydırarak Uygulamalar ekranını açın. Ayarlar’a dokunun. Bağlantılar’a dokunun. Veri kullanımı’nı seçin. Özelliği açmak veya kapatmak için Mobil veri anahtarına dokunun. Bu durumda, cihazınızda MMS gönderme ve alma da dahil olmak üzere mobil veri hizmetlerini etkinleştirmek için açılması gerekir. Zaten açıksa, Mobil verileri birkaç saniyeliğine kapatmak için düğmeyi açmayı deneyin ve ardından tekrar açmak için açın.

Bundan sonra, kendi numaranıza bir MMS göndermeyi deneyin ve gidip gitmediğini ve gerçekten alıp alamayacağınızı görün. Mesaj hala gönderilmediyse, cihazınızın tüm ağ ayarlarını yenileme zamanı gelmiştir.

AYRICA OKUYUN: WiFi ağından bağlantıyı kesen bir Samsung Galaxy A40’ı düzeltin

Beşinci çözüm: Galaxy A40’ınızın Ağ Ayarlarını Sıfırlayın.

Tüm ağ ayarlarının sıfırlanması, cihazınızdaki tüm kablosuz iletişimleri yenileyecek ve olası tüm ağ sorunlarını çözecektir. Yukarıdaki tüm sorun giderme prosedürlerini yaptıktan sonra, bunu yapmaktan başka seçeneğiniz yoktur. Aslında, bu noktada yapılacak en mantıklı şey. İşte böyle yapılır:

    Uygulamalar tepsisini açmak için Ana ekrandan boş bir yere hızlıca kaydırın.Ayarlar’a dokunun. Genel Yönetim’e dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla seçeneğini seçin. Ayrıca özellikle cihazınızdaki yanlış bir ağ ayarıyla ilişkilendirilmişse de yardımcı olur. Devam etmek için Ayarları Sıfırla’ya tekrar dokunun. İstenirse cihazınızın PIN’ini girin. Ayarları sıfırlamak için Ayarları Sıfırla’ya dokunun.

Bu işlemi yaptıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatmak daha iyidir. Etkin hale geldiğinde, bir MMS göndermeyi deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Mesaj hala gönderilmediyse, bir sonraki prosedürü deneyin.

Altıncı çözüm: Teknik desteği veya servis sağlayıcıyı arayın.

Ağ ile ilgili sorunlar söz konusu olduğunda, servis sağlayıcınız size yardımcı olabilecek en iyi taraftır. Sonuçta, hesabınız veya SIM kartınız ve sorunu çözmenize yardımcı olabilecek araçlar hakkında tüm bilgilere sahiptirler. APN ayarlarının değiştirilmesi ve telefonunuzdaki ayarların da değiştirilmesi gerekebilir. Sağlayıcınız size bu konuda tavsiyelerde bulunabilir. Ayrıca, hesabınızın hizmeti kullanması engellenirse veya bunu yapmak için yeterli krediniz yoksa size daha fazla bilgi verebilirler. Bölgenizdeki kule ile ilgili bir sorun varsa, size sorunun düzeltildiği tahmini süreyi de söyleyebilirler. Ve son olarak, telefonun yeniden düzenlenmesi gerekiyorsa, bunu sonunda yapabilirler.

Umarım sorunu cihazınızla çözmenize yardımcı olabiliriz. Kelimeyi yaymamıza yardımcı olsaydınız çok memnun oluruz, bu yüzden yararlı bulduysanız lütfen bu yayını paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.