Samsung Galaxy A40’ınız rastgele yeniden başlatılırsa ne yapmalı

Performans sorunları her zaman ve hatta ileri teknoloji cihazlarda bile ortaya çıkar. Samsung Galaxy A40’ın bazı sahipleri rastgele yeniden başlatmalardan şikayet ediyorlar. Okuyucularımızdan biri, telefonunun neredeyse her 3 dakikada bir yeniden başlatıldığı sorunu ayrıntılarıyla bize ulaştı. Ona göre, sorun son bellenim güncellemesinden sonra başladı.

Görünüşe göre, bu tür bir sorun, bir güncelleme tarafından tetiklenen bir bellenim sorunundan kaynaklanabilir veya bir donanım sorununun işareti olabilir. Her şey sorunun nasıl başladığına bağlı. Bu makaleyi, şu anda bu sorundan rahatsız olan okuyucularımıza yardımcı olmak için yazmamızın nedeni budur. Burada tüm olasılıkları araştırmaya ve birbiri ardına dışlamaya çalışacağız.

Sorun gidermemize geçmeden önce, farklı bir soruna bir çözüm arıyorsanız, okuyucularımız tarafından bildirilen en yaygın sorunlardan bazılarını zaten ele aldığımız için sorun giderme sayfamıza göz attığınızdan emin olun. Sizinkine benzer sorunları bulun ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Bundan sonra hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yeniden başlatmaya devam eden Galaxy A40’da sorun giderme

Yeniden başlatmaya devam eden bir telefonun sahibiyseniz, yapmanız gereken ilk şey, telefonun sert bir yüzeye düşmediğinden veya suya battığından emin olmaktır, çünkü bu fiziksel veya sıvıdan kaynaklanıyorsa Hasar, yapabileceğiniz en iyi şey telefonu bir teknolojiye getirmek. Ancak bunun belirgin bir neden veya sebep olmadan meydana geldiğini varsayarsak, işte bu konuda yapmanız gerekenler…

İlk çözüm: Telefonunuzu güvenli modda çalıştırın

Telefonunuzu güvenli modda çalıştırmak, tüm üçüncü taraf uygulamalarını geçici olarak devre dışı bırakır. Telefonun yeniden başlatılmasına neden olan uygulamalar olup olmadığını öğrenmemiz gerekiyor. Bu nedenle, telefonu yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

    Seçenekler görünene kadar Güç tuşunu basılı tutun. Güvenli Mod’a dönüşene kadar Kapat seçeneğine uzun dokunun. Cihazınızı yeniden başlatmak için Güvenli mod simgesine dokunun. Yeniden başlatma başarılı olduğunda, ekranın sol alt köşesinde ‘Güvenli mod’u görmelisiniz.

Güvenli moddayken, telefonunuzu yeniden başlatmaya devam edip etmediğini görmek için her zaman yaptığınız gibi kullanmaya devam edin. Sorun ortaya çıkmazsa, yeniden başlatmayı tetikleyen bir uygulama olduğu anlamına gelir. Daha sonra yapmanız gerekenler:

    Standart moda önyükleme yapmak için telefonunuzu normal şekilde yeniden başlatın. Telefonun kendi kendine yeniden başlatılmaya başladığı zaman yüklediğiniz uygulamaları hatırlayın. Zaten bir uygulamanız olduğunda, bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üstünden aşağı doğru hızlıca kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Öğesine gidin ve ardından Uygulamalar’a dokunun. Şüpheli uygulamayı bulun ve dokunun. Depolama’ya dokunun. Verileri temizle’ye ve onaylamak için Tamam’a dokunun. Geri tuşuna bir kez dokunun ve ardından Kaldır’a dokunun. Uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak istediğinizi onaylayın.

Öte yandan, telefonunuz güvenli modda bile yeniden başlatmaya devam eder, ardından bir sonraki çözüme geçin.

İkinci çözüm: Telefonunuzun önyükleme yapmaya devam eden önbellek bölümünü silin

Daha önce kişisel olarak bu sorunla karşılaştım ve sistem önbelleğini silerek düzelttim. Bunun nedeni, özellikle bir bellenim güncellemesinden sonra önbelleğin bozulduğu veya eski olduğu zamanlar olmasıdır. Sistem önbelleğinin zaman zaman silinmesi gerekir, böylece yenisi ile değiştirilir. Sadece bunu yapabilir ve önbellek bölümünü silerek bu sorunu çözebilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Galaxy A40 logosu gösterildiğinde, üç tuşun tümünü serbest bırakın. Galaxy A40’ınız Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. Önbellek bölümünü silmek için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet, seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Telefonunuz başarıyla yeniden başlatıldıktan sonra, her zaman yaptığınız gibi kullanmayı deneyin ve hala yeniden başlatmaya devam edip etmediğini görün. Hala devam ediyorsa, bir sonraki çözüme geçin.

İLGİLİ POSTLAR: WiFi ağından bağlantıyı kesen bir Samsung Galaxy A40’ı düzeltin

Üçüncü çözüm: Yeniden başlatmaya devam eden ana telefonunuzu sıfırlayın

Bu noktada, ana sıfırlama gerekir. Bu sadece bir bellenim sorunu olabilir ve bir sıfırlama sorunu düzeltebilir. Ancak, özellikle telefonunuzun dahili deposuna kaydedilenler olmak üzere önemli dosyalarınızın ve verilerinizin bir yedeğini oluşturmayı unutmayın. Dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra Google hesabınızı kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin. Sıfırlamadan sonra telefonun sizi kilitlemesini önlemek gerekir:

    Bir Ana ekrandan, uygulamalar ekranına erişmek için ekranın ortasını yukarı veya aşağı kaydırın. Ayarlar uygulamasını açın. Hesaplar ve yedekleme öğesine dokunun. Hesaplar öğesine dokunun. Uygun Gmail adresini seçin. Birden fazla hesap varsa, cihazdan kaldırmak istediğiniz hesabı seçtiğinizden emin olun. Hesabı kaldır’a dokunun. Onaylamak için bildirimi gözden geçirin ve Hesabı kaldır’a dokunun. Belleği yenilemek için telefonunuzu yeniden başlatın.

Ardından, Ana Sıfırlamayı gerçekleştirmek için şu adımları izleyin:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Galaxy A40 logosu gösterildiğinde, üç tuşun tümünü serbest bırakın. Galaxy A40’ınız Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet’ vurgulanana kadar Sesi azaltma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sıfırlamadan sonra telefonunuzu yeni bir cihaz olarak ayarlayın ve henüz hiçbir şey yüklemeyin. Bunun yerine, telefonu kullanın ve hala yeniden başlatmaya devam edip etmediğini gözlemleyin çünkü hala devam ederse, mağazaya veya yerel mağazanıza geri getirmenin ve bir teknolojinin bir sorun olabileceği için ona bakmasını sağlama zamanı donanım ve hatta pil.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın. Her hafta faydalı videolar yayınladığımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.