Samsung Galaxy A40’ınız yavaş çalışmaya başlarsa ne yapmalı

Samsung Galaxy A40 orta sınıf bir cihaz olsa da, yine de hızlı ve pürüzsüz çalışmasını bekleyebilirsiniz, ancak bu telefonun bazı sahipleri performans sorunları almaya başlamış gibi görünüyor. Bazıları güncellemeden sonra ünitelerinin yavaş çalışmaya başladığını bildirirken, bazıları da onların laggy olduğunu veya donmaya devam ettiğini söyledi.

Performans sorunları o kadar da ciddi olmasa da, telefonunuzu tam potansiyeliyle kullanamayacağınız için oldukça can sıkıcı. Küçük uygulamalar bile sorunu tetikleyebilir. Aslında, telefonunuz yavaş çalışıyorsa mesajlaşma ve arama neredeyse imkansız olabilir.

Bu nedenle, bu yazıda, bir nedenden dolayı çok yavaş çalışmaya başlayan cihazınızı düzeltmenizde size rehberlik edeceğim. Her problemi düşünmeye çalışacağız ve gerçek sorunun ne olduğunu belirleyene ve umarım çözebilinceye kadar bunları birbiri ardına dışlayacağız. Bu cihazın sahibiyseniz, yararlı bulabileceğiniz için bu yayını okumaya devam edin.

Ancak, sorun gidermemize geçmeden önce, telefonunuzla ilgili başka sorunlarınız varsa, bu cihazla ilgili en yaygın sorunlardan bazılarını zaten ele aldığımız için sorun giderme sayfamızı ziyaret edin. Sorununuzla ilgili daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Yavaş çalışan Galaxy A40’da sorun giderme

Telefonunuzda herhangi bir fiziksel veya sıvı hasarı belirtisi olmadığı sürece, yavaş çalışmaya başladığında her zaman kendi başınıza düzeltebileceğiniz için endişelenmeyin. Çoğu zaman, bu sorun ortaya çıktığında, sadece bazı uygulamalar veya küçük ürün yazılımı sorunları nedeniyle ve işte bu konuda yapmanız gerekenler…

İlk çözüm: Yavaş çalışan telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlayın

Telefonunuzun yavaş çalıştığını ilk kez fark ediyorsanız, henüz karmaşık bir sorun giderme işlemi gerçekleştirmeyin. Belki de zorla yeniden başlatma, geçmişte karşılaştığımız benzer sorunlarda olduğu gibi bu sorunu çözebilir. Zorla yeniden başlatma, tüm hizmetlerini yeniden yüklerken telefonunuzun belleğini yenileyebilir. Bunu yapmak için, ses kısma ve açma / kapatma tuşlarını aynı anda 10 saniye boyunca veya logo ekranda görünene kadar basılı tutun.

Telefonunuz normalde olduğu gibi yeniden başlatılır ve bir kez aktif hale geldiğinde, hala yavaş çalışıp çalışmadığını öğrenmek için kullanmaya devam edin çünkü hala çalışıyorsa, bir sonraki prosedüre geçin.

AYRICA OKUYUN: Ekran titreme sorunu olan bir Samsung Galaxy A40 nasıl düzeltilir

İkinci çözüm: Bu durumda yavaş çalışıp çalışmadığını öğrenmek için telefonunuzu güvenli modda çalıştırın

Telefonunuzu tek başına güvenli modda çalıştırmak sorunu çözmez, ancak bu soruna neden olan şey hakkında bir fikir vereceği için bunu yapmak çok önemlidir. Sorun üçüncü taraf uygulamalarından kaynaklanıyorsa, telefonunuz güvenli moddayken normal şekilde çalışır. Bu nedenle, önce bu adımları uygulamayı deneyin ve ne olacağını görün:

    Sesi Kısma düğmesini basılı tutun ve henüz bırakmayın. Ses seviyesi düğmesini basılı tutarken Güç tuşunu da basılı tutun. Her iki tuşu da 15 saniye boyunca veya Galaxy A40 logosu ekranda görünene kadar basılı tutun.

Galaxy A40’ınızın bu moddayken normal çalıştığını varsayarsak, yapmanız gereken bir sonraki şey şudur:

    Standart moda önyükleme yapmak için telefonunuzu normal şekilde yeniden başlatın. Telefonun yavaş çalışmaya başladığı zaman hakkında yüklediğiniz uygulamaları hatırlayın. Zaten bir uygulamanız olduğunda, bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üstünden aşağı doğru hızlıca kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Öğesine gidin ve ardından Uygulamalar’a dokunun. Şüpheli uygulamayı bulun ve dokunun. Depolama’ya dokunun. Verileri temizle’ye ve onaylamak için Tamam’a dokunun. Geri tuşuna bir kez dokunun ve ardından Kaldır’a dokunun. Uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak istediğinizi onaylayın.

Ancak, telefon bu moddayken hala yavaş çalışıyorsa, bir sonraki çözüme geçin.

Üçüncü çözüm: Yavaş çalışan telefonu düzeltmek için tüm ayarları sıfırlayın

Sorunun nedeninin bazı yanlış ayarlar olması da mümkündür. Bu nedenle, bu adımda, telefonunuzdaki tüm ayarları sıfırlamak daha iyidir, böylece fabrika varsayılan ayarlarına veya kullanıma hazır yapılandırmasına geri döner. Endişelenmeyin, bunu yaparsanız dosyalarınızdan hiçbiri silinmez. Hem telefonunuz hem de dosyalarınız için güvenlidir, ancak birçok sorunu çözmede çok etkilidir. İşte böyle yapılır:

    Bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üst tarafından aşağı doğru hızlıca kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Genel yönetim’e gidin ve dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla düğmesine dokunun. İstenirse, PIN kodunuzu, Parolanızı veya Deseninizi girin. Son olarak Sıfırla’ya dokunun.

Hala yavaş çalışıp çalışmadığını öğrenmek için telefonunuzu izlemeye devam edin, eğer çalışıyorsa, sistemin kullandığı önbelleği değiştirme zamanı gelmiştir.

AYRICA OKUYUN: Samsung Galaxy A40 bir güncellemeden sonra MMS göndermeyecek

Dördüncü çözüm: Değiştirilecek sistem önbelleğini silin

Sistem önbelleği, telefonunuz tarafından sorunsuz ve normal bir şekilde çalışması için sistem tarafından kullanılan yüzlerce küçük dosyanın bir koleksiyonudur. Bu dosyalar bozulduğunda, performans sorunları ortaya çıkar ve telefonunuzun birkaç hafta sonra bile yavaş çalışmasının nedeni bu olabilir. Bu olasılığı ele almak için yapmanız gerekenler:

    Sesi Yükselt ve Güç tuşlarını basılı tutun Galaxy A40 logosu gösterildiğinde, tuşları serbest bırakın. Galaxy A40’ınız Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. Önbellek bölümünü silmek için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet’i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. Silme önbellek bölümü tamamlandığında, sistemi yeniden başlat vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Bunu yaptıktan sonra, telefonunuzu hala yavaş çalışıp çalışmadığını öğrenmek için kullanmaya devam edin ve hala çalışıyorsa, herhangi bir performans sorununa nihai çözümü yapmanız gerekir.

Beşinci çözüm: Dosyalarınızı yedekleyin ve Ana Sıfırlamayı gerçekleştirin

Önceki prosedürleri yaptıktan ve Samsung Galaxy A40’ınız hala yavaş çalışıyorsa, telefonunuzu sıfırlamanız gerekir. Ana sıfırlama, performans sorunları da dahil olmak üzere yazılımla ilgili sorunları düzeltir. Ancak, işlem sırasında silinecekleri ve telefonunuzun yavaş çalıştığını düşündüğünüz için dosyalarınızı ve verilerinizi yedeklemek için biraz zaman ayırmanız gerekir, bu normalden daha uzun sürebilir.

Yedeklemeden sonra, sıfırlamadan sonra kilitlenmemeniz için Google ve Samsung hesaplarınızı telefonunuzdan kaldırdığınızdan emin olun. Telefonunuz kurulduktan sonra, sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Sesi Yükselt ve Güç tuşlarını basılı tutun Galaxy A40 logosu gösterildiğinde, tuşları serbest bırakın. Galaxy A40’ınız Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet’ vurgulanana kadar Sesi azaltma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarım bu sorun giderme kılavuzu yardımcı olmuştur.

AYRICA OKUYUN: Samsung Galaxy A40 ‘Facebook durmaya devam ediyor’ hatasını gösteriyor

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın. Her hafta faydalı videolar yayınladığımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.