Samsung Galaxy A6, Yazılım Güncellemesinden Sonra Bootloop’ta Nasıl Onarılır

#Samsung #Galaxy # A6, bu yıl piyasaya sürülen ve 5.6 inçlik Super AMOLED ekrana sahip bir Alüminyum gövdeye sahip premium orta sınıf bir akıllı telefon. Bu telefon harika bir kamera özelliğine sahiptir; arka kamera f / 1.7 diyafram açıklığına sahip 16MP atıcıdan oluşurken arka kamera f / 1.6 diyafram açıklığına sahip 16MP atıcıdır. Kaputun altında, cihazın herhangi bir uygulamayı sorunsuz bir şekilde çalıştırmasına izin veren 3GB RAM ile birlikte bir Exynos 7870 işlemci var. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, yazılım güncelleme sorunundan sonra bootloop’ta sıkışmış Galaxy A6 ile başa çıkacağız.

Samsung Galaxy A6 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Samsung Galaxy A6, Yazılım Güncellemesinden Sonra Bootloop’ta Nasıl Onarılır

Sorun: En son Android Oreo’ya güncelledikten sonra telefonum biraz çöktü. Samsung Galaxy A6 kullanıyorum. Şimdi yeniden başlatma döngüsünde sıkışmış. Çöktüğünde, yeniden başlatmak için güç düğmesini basılı tuttum, ancak daha sonra genellikle yeniden başlatılmadan hemen önce “Samsung Galaxy A6 – android tarafından destekleniyor” görüntülenen yükleme ekranında sıkıştı. Sesi kısma ve güç düğmelerini basılı tutmaya çalıştıktan sonra, aynı ekranı görüntülemeden önce titreşir ve kısa bir süre kararır. Sabit sıfırlama da işe yaramaz ve önerdiğiniz adımların hiçbirinin etkisi yoktur. Düşüncesi olan var mı?

Çözüm: Bir telefonun önyüklemeye girmesine neden olabilecek çeşitli faktörler vardır, ancak bu durumda bir yazılım güncellemesi yaptıktan hemen sonra gerçekleştiğinden, büyük olasılıkla bir yazılım aksaklığından kaynaklanır. Bu sorunu gidermek için gerçekleştirmeniz gereken sorun giderme adımları aşağıda listelenmiştir.

Mikro SD kartı çıkarın

Telefonunuzda takılı bir mikro SD kart varsa ve bazı bozuk sektörler geliştirdiyse, bu telefon yazılımı ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Yazılımdan sıfırlama gerçekleştirme

Bu genellikle telefon dondurulduğunda veya açılmadığında veya kapanmadığında yapılır.

    Güç ve Sesi azaltma düğmelerini 12 saniye basılı tutun. Güç Kapatma seçeneğine gitmek için Sesi kısma düğmesini kullanın. Seçmek için Ana Ekran tuşuna basın.

Telefonu Güvenli Modda başlatın

Bazen en son indirdiğiniz bir uygulama bu soruna neden olabilir. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Mod’da başlatmalısınız.

    Telefonu kapatın. Güç tuşunu basılı tutun. Samsung ekranda göründüğünde, Güç tuşunu serbest bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra, Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihazda Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu bırakın.Soruna neden olan uygulamaları kaldırın.

Galaxy A6’nın önbellek bölümünü silin

Telefonun geçici sistem verilerinin bozulduğu durumlar vardır. Bu olduğunda, cihazınız önyükleme konusunda bir sorun yaşayabilir. Şu anda olup olmadığını kontrol etmek için telefonun önbellek bölümünü silmeyi denemelisiniz.

    Güç düğmesini kullanarak telefonunuzu kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Samsung Logosundan sonra bir Android Logo ekranı görünecek, şimdi ekrana dokunun. Kurtarma, “önbellek bölümünü sil” seçeneğini vurgulamak için “Sesi kısma” düğmesine art arda basın Vurgulanan seçeneği seçmek için “Güç” düğmesine basın.

Donanım tuşlarını kullanarak Galaxy A6’yı fabrika ayarlarına sıfırlayın

Dikkate alınması gereken son bir sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, telefonu orijinal fabrika durumuna geri döndürür. Telefon verilerinizin işlem sırasında silineceğini unutmayın.

    Güç düğmesini kullanarak telefonunuzu kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Samsung Logosundan sonra bir Android Logo ekranı görünecektir, şimdi ekrana dokunun. tuşuna basarak ‘verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için birkaç kez tuşuna basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi azaltma tuşuna basın. ana sıfırlama işlemi tamamlanırsa, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, telefonu bir servis merkezine götürmeli ve kontrol ettirmelisiniz.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.