Samsung Galaxy A7 2017’yi Black Screen of Death ile nasıl düzeltebilirim (kolay adımlar)

Samsung Galaxy A7 2017, kullanıcılarından hemen hemen her yönüyle oldukça olumlu eleştiriler alan orta sınıf cihazlardan biridir. Donanım özellikleri gerçekten göze çarpan şeyler arasında. Söylemeye gerek yok, telefonun kendi kasları var, ancak bugün piyasadaki diğer akıllı telefonlar gibi, sorunlardan ve sorunlardan arınmış değil ve sahiplerin bildirdiği en yaygın sorunlardan biri Ölüm Siyah Ekranı (BSoD).

Çok karmaşık bir sorun gibi görünebilir, çünkü cihazınızı dokunmaya ve düğmeye basmaya yanıt vermeyecektir. Şarj cihazına bile yanıt vermeyebilir. Ama inan bana, bu sorun göründüğü kadar karmaşık değil çünkü çoğu zaman bir bellenim veya sistem çökmesinden kaynaklanıyor. Bu yazıda, Galaxy A7 2017’nizi düzeltmek ve tekrar yanıt vermek için size yol göstereceğim. Bu tür sorunları gidermek için her zaman kullandığımız çözümü sizinle paylaşacağım, bu nedenle bu gönderi size bir şekilde yardımcı olabilir.

Ancak, sorun gidermemize gerçekten geçmeden önce, cihazınızla ilgili başka sorunlarınız varsa, bu cihazla ilgili en sık bildirilen sorunları ele aldığımız için Galaxy A7 sorun giderme sayfamızı ziyaret etmeyi deneyin. Sizinkine benzer sorunları bulmaya çalışın ve önerdiğimiz çözümleri ve çözümleri kullanın. Onlar sizin için çalışmıyorsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bize ihtiyacımız olan bilgileri verin, sorununuzu çözmenize yardımcı olalım.

Black Screen of Death ile Galaxy A7 nasıl yeniden yanıtlanır

İlk çözüm: Zorla Yeniden Başlatma

Denemenizi istediğim ilk şey. Aslında, telefonunuzun tekrar yanıt vermesini sağlamak için ihtiyacınız olan tek şey olabilir. Daha önce de söylediğim gibi, BSoD sorunu genellikle bir sistem çökmesinin sonucudur ve bunun en etkili çözümü şudur: ses kısma düğmesini ve güç tuşunu aynı anda 10 saniye veya daha uzun süre basılı tutun.

Bu, arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatarak ve telefonun kullandığı hizmetleri ve temel işlevleri yeniden yükleyerek pilin bağlantısını kesecek ve telefonunuzun belleğini yenileyecektir. Telefon yanıt vermezse, birkaç kez daha yapmayı deneyin ve hala hayırsa, bunu deneyin:

    Önce Sesi Kısma düğmesini basılı tutun ve bırakmayın. Sonra Sesi Kısma düğmesini basılı tutarken Güç tuşunu basılı tutun. Her iki düğmeyi de 10 saniye veya daha fazla basılı tutun.

Bu yalnızca ilk prosedürle aynıdır, Güç tuşundan önce Sesi Kısma düğmesini basılı tuttuğunuzdan emin olun, aksi takdirde farklı bir sonuç elde edersiniz ve Galaxy A7 2017’nizin yanıt vermesini sağlayamayabilirsiniz .

Ancak, telefon bunu yaptıktan sonra hala yanıt vermiyorsa, bir sonraki çözümü denemelisiniz.

İkinci çözüm: Telefonunuzu şarj edin ve Zorunlu Yeniden Başlatma işlemini tekrarlayın

Pilin tamamen boşalmış olması ve telefonun düzgün şekilde kapatılmamış olması da sistem çökmesine neden olmuş olabilir. Bu durumda, zaten sorunlar yapmanız gerekir. Bu sorunu çözmek ve bu olasılığı göz ardı etmek için şunları yapabilirsiniz:

    Şarj cihazını çalışan bir AC prizine takın, yani kablolu şarj cihazı. Orijinal kabloyu kullanarak, Galaxy A7 2017’nizi şarj cihazına bağlayın.Şarj işaretleri gösterip göstermemesine bakılmaksızın, telefonu en az on dakika boyunca şarj cihazına bağlı bırakın. Sesi Kıs düğmesini basılı tutarken Güç tuşunu basılı tutun. Her iki tuşu da 10 saniye veya daha fazla basılı tutun.

Temel olarak cihaz şarj cihazına bağlıyken zorunlu yeniden başlatma prosedürünü gerçekleştiriyorsunuz. Sorunun bitmiş bir pil ve sistem çökmesinden kaynaklandığı varsayılarak, S7 Edge’iniz şimdiye kadar önyükleme yapıyor olmalıdır. Herhangi bir şans eseri, telefon bundan sonra hala cevap vermiyorsa, bir teknisyenin ona bakabilmesi için mağazaya getirme zamanı.

Bunu yapıp yapamayacağını görmek için telefonu Kurtarma modunda başlatmayı da deneyebilirsiniz, çünkü gerçekten o modda önyükleme yaparsa, dükkana getirmeden önce önbellek bölümünü silmeyi ve ana sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Sorun kötü bir güncellemeden kaynaklanıyorsa, bunu yaparak düzeltebilirsiniz, ancak değilse, teknolojinin sizin için işlemesine izin vermelisiniz.

İşte burada! Umarım şu ya da bu şekilde sorununuza yardımcı olabiliriz. Bizimle paylaşmak istediğiniz başka endişeleriniz varsa, istediğiniz zaman bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin veya aşağıda bir yorum bırakın.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.

Ayrıca okumak isteyebilirsiniz Galaxy A7 mesajları:

    Açılış sırasında logoya yapışan Samsung Galaxy A7 (2017) nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu] Açılmayacak Samsung Galaxy A7 (2017) nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy A7 nasıl düzeltilir (2017) “Ne yazık ki, Telefon durdu” hatası ile [Sorun Giderme Kılavuzu] “Nem algılandı” uyarısını gösteren Samsung Galaxy A7 (2017) nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu] Gösterilen Samsung Galaxy A7 (2017) nasıl düzeltilir “Ne yazık ki, Ayarlar durdu” [Sorun Giderme Kılavuzu]