Samsung Galaxy A7 siyah ekran ölüm sorunu nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu]

Samsung Galaxy A7’ye sahip bazı okuyucularımız, siyah ölüm ekranı konusunda bizimle iletişime geçti. Bu sorun genellikle siyah ve tepkisiz bir ekranla, dolayısıyla adı ile karakterizedir. Telefonun kapalı olduğu ve açılmayacağı izlenimi bırakır, ancak daha sıklıkla, cihaz aslında açıktır, ancak yine de yanıt vermiyor.

Bununla birlikte, sorunun ne kadar ciddi olabileceğini bilmek için hemen bakmanız gereken bir özellik vardır ve bu LED göstergesi olacaktır. Telefonun okunmamış bildirimler veya mesajlar varmış gibi telefonun ekranın üst kısmında mavi bir ışık yakacağı BSOD vakaları vardır. Ayrıca sadece siyah ekranın ve başkalarının olmadığı durumlar da var. Bu ikisi arasındaki farkı kısaca açıklayacağım.

Devam etmeden önce, farklı bir soruna bir çözüm arıyorsanız, bu telefonla ilgili en yaygın sorunlardan bazılarını zaten ele aldığımız için Galaxy A7 sorun giderme sayfamızı ziyaret edin. Bizden daha fazla yardıma ihtiyacınız olsa bile, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Ölüm siyah ekranı ile Galaxy A7 sorun giderme

Telefonunuzda siyah bir ekran varsa ve ekranın üstünde yanıp sönen mavi bir ışık varsa, bu büyük olasılıkla bir sistem çökmesidir. Neyse ki, bu sorun kolayca çözülebilir. Ancak, hepsi sadece siyah ekran ve başka yaşam belirtileri yoksa, o zaman düzeltilmesi biraz daha karmaşık olan güçle ilgili bir sorunla uğraşıyor olabilirsiniz. Durum ne olursa olsun, işte bu konuda ne yapmanızı öneririm…

Zorla Yeniden Başlatma prosedürünü uygulayın

Sorun gidermeye bu prosedürle başlamanız zorunludur. Ürün yazılımı ile ilgisi olan sorunlarla başa çıkmak için yapılması çok kolay ve güvenlidir. Henüz bilmiyorsanız, sistem çökmeleri düşündüğünüzden daha sık meydana gelir ve ölümün siyah ekranı genellikle bu sorunun en yaygın belirtisidir.

Bu olduğunda, telefonunuz onunla yaptığınız her şeye yanıt vermez. Birkaç yıl önce, telefonu genellikle “elektrik çarpması” için pili dışarı çekiyoruz ancak Galaxy A7’nizin çıkarılabilir pili olmadığı için bu artık mümkün değil. Aynı etkiyi sunan bir prosedür var ve bu Zorla Yeniden Başlatma; ses seviyesini kısma ve açma / kapatma tuşlarını birlikte 10 saniye boyunca basılı tutmanız yeterlidir; cihazınız normal şekilde yeniden başlatılabilir. Bu sorunun sonu ve telefonunuzdan hiçbir şey kaybetmediniz.

Telefonunuzu şarj etmeyi deneyin

Zorla Yeniden Başlatma prosedürü telefonu tekrar hayata geçiremezse, yapmanız gereken bir sonraki şey, telefonunuzun tüm bileşenlerini çalıştırmak için yeterli pil olduğundan emin olmaktır. AC adaptörünü çalışan bir duvar prizine takın ve ardından telefonunuzu orijinal USB kablosunu kullanarak bağlayın. Ana üniteyle birlikte gelen orijinal şarj cihazını ve kabloyu kullandığınızı varsayalım.

Telefonunuzun pilini yeni bitirmiş olma olasılığını ortadan kaldırmanın yanı sıra, cihazınızı şarj etmek, ciddi bir donanım sorunundan muzdarip olması durumunda size daha net bir bakış açısı kazandıracaktır, çünkü telefonunuz şarj olmuyor olabilir.

Şarj cihazını taktığınızda, telefonunuzun ekranında şarj simgesi görünür ve LED göstergesi yanabilir. Bu şarj işaretlerinden hiçbiri görünmüyorsa, zaten bir donanım sorununun işareti olabilir, ancak sorun gidermemizi daha ayrıntılı hale getirmek için, zorunlu yeniden başlatma prosedürünü tekrar yapmayı deneyin, ancak bu kez telefon şarj cihazına bağlıyken.

Sıvı hasarı olmadığını doğrulayın

Telefonunuzun sıvı hasarından muzdarip olmadığından emin olmanız önemlidir. Suyun telefonunuzun açılmamasına neden olup olmadığını bilmek için yapmanız gereken şeyler vardır. Cihazınızın sıvı hasarı olduğunu ve bunun hakkında kör bir göz açtığınızı varsayarsak, telefonunuzun artık açılmaması çok olasıdır. Bildiğiniz gibi, su ve elektrik karışmaz ve bir elektronik cihaz suya batırılırsa, çok kötü şeyler olabilir. Bu nedenle, telefonunuzda sıvı hasarı olmadığını doğrulamak için bunları yapmayı deneyin …

    USB portunu pamuklu bir bez kullanarak temizleyin veya içine nem emilecek şekilde küçük bir doku parçası yerleştirin.Ayrıca, pislik veya tiftikten kurtulmak için bağlantı noktasına üfleyebilir veya basınçlı hava üfleyebilirsiniz. SIM kart yuvasında bulunan Sıvı Hasar Göstergesi. Önce SIM tepsisini çıkarın ve yuvaya bakın. LDI hala beyazsa, telefonunuzda sıvı hasarı olmaz. Ancak LDI kırmızı, pembe veya mor renge dönüştüyse, bu farklı bir hikaye.

Güvenli modda başlatmayı deneyin

Herhangi bir sıvı hasarı belirtisi olmadığını ve telefonunuzun hala yanıt vermediğini varsayarsanız, Güvenli modda açmayı denemelisiniz. Bu, tüm üçüncü tarafları geçici olarak devre dışı bırakır ve bunlardan biri soruna neden oluyorsa, telefonunuzun bu modda sorunsuz bir şekilde önyükleme yapabilmesi gerekir.

Cihazınızı güvenli modda şu şekilde başlatabilirsiniz:

    Cihazı kapatın. Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir.

Telefonunuz bu modda başarıyla başlatıldığında, sorun zaten çözülmenin yarısındadır. Yapmanız gereken bir sonraki şey suçluyu bulmak ve kaldırmaktır. Ardından, bu sefer çalışıp çalışmadığını görmek için telefonunuzu normal moda yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bu sorunu gidermek için birden fazla uygulamayı kaldırmanız gerekebilir. Bununla birlikte, Galaxy A7’niz hala bu modda bile açılmayı reddediyorsa, bir sonraki prosedürü uygulayın.

Kurtarma modunda önyüklemeyi deneyin

Kurtarma modu olarak da bilinen Android sistem kurtarma menüsü aslında neredeyse tüm Android cihazlarının arıza güvenliği. Tüm donanım bileşenlerini çalıştırır, ancak arabirim yüklenmez. Telefonunuzu bu modda önyüklemeye başarıyla getirebilirseniz, sorunu çözmenize yardımcı olabilecek birkaç şey yapabilirsiniz. İlk şey, tüm sistem önbelleklerini silmek ve değiştirmek için önbellek bölümünü silmek olacaktır. Bu işe yaramazsa, cihazı varsayılan ayarlarına geri döndürecek olan Ana sıfırlamayı yapmanız gerekir. Kurtarma modunda bu şekilde başlatırsınız:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir Android sistem kurtarma menü seçeneklerini gösteren).

Ardından önbellek bölümünü silmek veya ana sıfırlamayı yapmak için ekrandaki talimatları izlemeniz gerekir. Tüm bunları yaptıktan sonra ekran boş kalırsa, telefonun bir teknisyen tarafından kontrol edilmesinden başka seçeneğiniz yoktur. Temel sorun giderme ile ilgili olarak, yapabileceğinizi zaten yaptınız. Şimdi profesyonelin sizin için sorunu çözmesine izin verme zamanı.

Ayrıca okumak isteyebileceğiniz gönderiler:

    Samsung Galaxy A7 (2017) açılmıyor nasıl giderilir [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy A7 (2017) şarj olmuyor nasıl giderilir [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy A7 (2017) “nem algılandı” uyarısı gösteriliyor [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy A7 cihazınız kullanılırken çok ısınıyor [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy A7 (2017) cihazınızın “Ne yazık ki Ayarlar durdu” hatası gösterilmeye devam etmesini sağlama [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung logosuna yapışan ve önyüklemeye devam etmeyen Samsung Galaxy A7’nizi düzeltme [Sorun Giderme Kılavuzu] Önyükleme sırasında logoya yapışan Samsung Galaxy A7 (2017) nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu ] Kendi başınıza yeniden başlatmaya / yeniden başlatmaya devam eden Samsung Galaxy A7 (2017) nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu] Asılı tutan Samsung Galaxy A7 (2017) hakkında ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy A7 (2017) nasıl düzeltilir ) “Maalesef, Ayarlar durdu ”[Sorun Giderme Kılavuzu]