Samsung Galaxy A8 2019’u titrek bir ekranla nasıl düzeltebilirim (kolay adımlar)

Samsung Galaxy A8 2018 veya herhangi bir Android telefondaki ekran titremesi sorunu, küçük bir ürün yazılımı sorunu veya ciddi bir donanım sorunundan kaynaklanıyor olabilir. İkincisi olup olmadığını bilmenin en iyi yolu, telefonunuzun sorundan önce fiziksel ve / veya sıvı hasara uğramasıdır. Telefonun fiziksel bütünlüğünün sağlam olduğunu ve ürün yazılımını değiştirmeyi henüz denemediğinizi varsayarsak, sorun bazı temel sorun giderme prosedürleri kullanılarak düzeltilebilir.

Bu yazıda, ekran titremesi sorunu olan telefonunuzda sorun gidermede size yol göstereceğim. Bunu nedenini belirlemek ve sorunu düzeltmek için bir çözüm bulmak için bu sorunu biraz daha yakından araştırmaya çalışacağız. Bu cihazın sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir endişeniz varsa, bu gönderi size bir şekilde yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Daha ileri gitmeden önce, sorununuza bir çözüm bulmaya çalıştığınız için bu yayını bulduysanız, telefonla sıkça bildirilen sorunların çoğuna zaten değindiğimiz için Galaxy S9 Plus sorun giderme sayfamızı ziyaret etmeyi deneyin. Okuyucularımız tarafından bildirilen bazı sorunlara zaten çözümler sunduk, bu nedenle sizinkine benzer sorunları bulmaya ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaya çalışın. Sizin için işe yaramıyorlarsa ve daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve gönder’i tıklayın.

Galaxy A8 2018 ekran titreme sorunu hakkında ne yapmalı

Dürüst olmak gerekirse, bu bir donanım sorunu ise, bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey, bir teknisyenin sorunun kapsamını kontrol edebilmesi için telefonu mağazaya getirmektir. Ancak, bu sorunun fiziksel bir hasardan kaynaklanmadığından eminseniz, bunu denemek ve düzeltmek için yapmanızı önerdiğim şey şudur:

Telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlayın

Bunun normal bir yeniden başlatma olduğunu düşünüyorsanız, öyle değil. Telefonunuzun belleğini yenileyen, arka planda çalışan ve bu soruna neden olabilecek tüm uygulamaları kapatan ve tüm temel hizmetleri ve işlevleri yeniden yükleyen pil bağlantısını kesmeyi taklit ettiği için normal bir yeniden başlatmadan çok daha etkilidir. Bunu yapmak için, ses kısma ve açma / kapatma tuşlarını 10 saniye boyunca veya telefon yeniden başlatılana kadar basılı tutun. Bundan sonra ekranın titreyip titremediğini öğrenmek için gözleminize devam edin. Varsa, bir sonraki çözüme geçin.

Telefonu Güvenli modda çalıştırın ve gözlemleyin

Bu sorunun, yüklediğiniz uygulamalardan biri veya bazılarından kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırmalıyız. Galaxy A8 2018’inizi güvenli modda çalıştırarak, aslında tüm üçüncü taraf uygulamalarını geçici olarak devre dışı bırakmış olursunuz. Bunlardan biri soruna neden oluyorsa, ekran güvenli modda titremez.

    Cihazı kapatın. Ekranda görünen model adı ekranını geçecek şekilde Güç tuşunu basılı tutun. SAMSUNG ekranda göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod görüntülendiğinde, Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Sorunun bu modda giderildiğini varsayarsak, yapmanız gereken bir sonraki şey, buna neden olan uygulamayı veya uygulamaları bulmak ve kaldırmaktır.

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Ayarlar> Uygulamalar öğesine dokunun. Varsayılan listeden istediğiniz uygulamaya dokunun. Önceden yüklenmiş uygulamaları görüntülemek için Menü> Sistem uygulamalarını göster öğesine dokunun.

Bu sorunu gidermek için uygulamadan daha fazlasını kaldırmanız gerekebilir, bu yüzden sabırlı olun ve bu sorunu çözmek için keskin gözlem önemlidir.

Öte yandan, sorun güvenli moddayken hala devam ediyorsa, sorunun bellenimde olabileceği anlamına gelir. Sonraki iki yordam sistemin kendisi içindir.

Tüm sistem önbelleklerini sil

Önbellekler bozulduğunda, çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir ve bu bunlardan sadece bir tanesidir. Sistemin yenileriyle değiştirilebilmesi için bu dosyaları silmeniz gerekir. Endişelenmeyin, bu otomatik olarak yapılacaktır ve tek yapmanız gereken kurtarma modunda tüm sistem önbelleklerini silmek. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz…

    Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, üç tuşu da bırakın. ‘Sistem güncellemesini yükleme’ mesajı 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Silme önbellek bölümünü vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet’i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölümü tamamlandı, Sistemi şimdi yeniden başlat vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sorun bundan sonra sizi rahatsız etmeye devam ederse, bir sonraki çözümü deneyin.

Dosyalarınızı yedekleyin ve telefonunuzu sıfırlayın

Bu senin son çare. Sorun bundan sonra hala devam ederse, telefonun bazı donanım sorunları olduğu için mağazayı gerçekten getirmeniz gerekir. Ancak, tüm önemli dosyalarınızı ve verilerinizi sıfırlama sırasında silineceğinden yedeklediğinizden emin olun. Yedeklemeden sonra, google hesabınızı telefonunuzdan kaldırarak Fabrika Sıfırlama Korumasını devre dışı bırakın. Bundan sonra, telefonunuzu sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir ‘Veri silme / fabrika ayarlarına sıfırlama’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarım bu sorun giderme kılavuzu size şu ya da bu şekilde yardımcı olabilir. Paylaşmak istediğiniz başka endişeleriniz varsa, bizimle iletişime geçmekten veya aşağıya yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.

Kontrol etmek isteyebileceğiniz gönderiler:

    Galaxy S9 hızlı şarj olmuyor, Uyarlanabilir Hızlı şarj işlemi durdu [sorun giderme kılavuzu] Samsung Galaxy S9’unuzla artık şarj olmuyor ne yapmalı? Samsung Galaxy S9 cihazınızda pil tasarrufu nasıl yapılır (Pil Tasarruf İpuçları) dondurulmuş Samsung Galaxy S9 (kolay adımlar) Samsung Galaxy S9’unuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlama veya Master Sıfırlama (kolay adımlar) Samsung Galaxy S9’daki önbellek bölümünü nasıl silerim ve faydaları nelerdir? Samsung Galaxy S9’unuz tarafından tanınmazsa ne yapmalı? senin bilgisayarın? [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy S9’u rasgele yeniden başlatmayı nasıl düzeltirim (kolay adımlar)