Samsung Galaxy A9 Alarm Rastgele Bozulur Nasıl Onarılır

#Samsung #Galaxy # A9, bu Ekim ayında piyasaya sürülen A serisi cihazların en yeni üyesi. Mükemmel kalitede fotoğraflar çekmeyi kolaylaştıran dört arka kameraya sahip olması en iyi bilinir. Bu telefon, çeşitli multimedya dosyalarını görüntülemek için mükemmel hale getiren 6.3 inç Süper AMOLED ekrana sahiptir. Kaputun altında 8GB RAM ile birleştirilmiş bir Snapdragon 660 işlemci var. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy A9 alarmının rastgele giderken sorunu çözeceğiz.

Bir Samsung Galaxy A9 2018 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Samsung Galaxy A9 Alarm Rastgele Bozulur Nasıl Onarılır

Sorun: Bu yıl (2018) satın aldığım bir Galaxy A9’um var ve son 2 hafta içinde bir hayalet alarm rastgele zamanlarda kapanacak. Her gün aynı saat değil ve günlük bir şey değil. Ne zaman olursa olsun söner. İki set melodiyi çalar ve sonra durur. Telefon kapalıyken hiçbir şeye tepki vermiyor. Geri çeviremem. Bunu kapatamıyorum. Hiçbir şey yapamam ama oynamasına izin ver. Diğer sabah 10: 57a iş yerinde gitti ve ben başkalarını rahatsız etmedi böylece hoparlör boğmak zorunda kaldı. Ben sıfırlama yaptım ve sadece telefon ile birlikte gelen standart uygulaması ile bir alarm seti var. Aslında ürkütücü. Sanki telefonun elinde. Şimdi sistem önbelleğini ve verileri bu sabah saat uygulamasından temizledim, bu yüzden düzeltip düzeltmediğini göreceğiz. Ama ben sadece kimse bu sorunu ve kesin bir düzeltme olup olmadığını görmek istedim.

Çözüm: Telefonda herhangi bir sorun giderme adımı uygulamadan önce, en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmak en iyisidir. Bir güncelleme varsa, önce indirip yüklemenizi öneririm.

Bu sorun büyük olasılıkla bir yazılım aksaklığından kaynaklanmaktadır, bu nedenle aşağıda listelenen önerilen sorun giderme adımlarına devam etmelisiniz.

Yazılımdan sıfırlama gerçekleştirme

Yapmanız gereken ilk şey yumuşak bir sıfırlamadır. Bu genellikle yanıt vermeyen bir cihazı düzeltmek için yapılırken, telefon yazılımı yenileneceğinden bu durumda da çalışır. Bunu yapmak için güç düğmesini ve ses kısma düğmesini yaklaşık 10 saniye basılı tutun. Cihazın titreştiğini hissettiğinizde ve Samsung Galaxy A9 logosunu ekranda gördüğünüzde düğmeleri bırakın. Telefonunuz yeniden başlatılacak ve umarım bir kez daha düzgün çalışmaya başlayacaktır.

Ayarlanmış alarmları iptal etme

Telefonunuzda alarm ayarlanmışsa, önce onu kapatmanızı öneririm.

    Cihazınızdaki Uygulamalar ve Saat’e gidin Üstteki Alarm simgesine dokunun Silmek istediğiniz alarmı basılı tutun ve göründüğünde Sil’e basın.

Telefonu Güvenli Modda başlatın

Bazen Google Play Store’dan indirdiğiniz bir uygulama bu soruna neden olabilir. Bir uygulamanın soruna neden olup olmadığını kontrol etmenin en iyi yolu, bu modda yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Modda başlatmaktır.

    Telefonu kapatma “Güç” tuşunu basılı tutun “Samsung” logosunda, “Güç” tuşunu bırakın ve hemen “Sesi kısma” tuşunu basılı tutun Telefon yeniden başlatmayı bitirdikten sonra tuşları serbest bırakın. Ana ekranın alt kısmında “Güvenli Mod” filigranı görünmelidir

Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, soruna hangi uygulamanın neden olduğunu bulmalı ve kaldırmalısınız.

Telefonun önbellek bölümünü silin

Telefon genellikle uygulamaların önbelleğe alınmış verilerini dahili depolama alanının özel bir bölümünde depolar. Bu önbelleğe alınmış veriler, telefonun daha iyi bir mobil deneyim için hızlı bir şekilde uygulamaları açmasına izin verir, ancak kaydedilen verilerin bozulabileceği ve cihazda sorunlara neden olabileceği durumlar vardır. Bu faktörü ortadan kaldırmak için telefonun önbellek bölümünü silmeniz gerekir.

    Gerekirse telefonu kapatın “Güç” “Sesi kısma” ve “Ana” / ”Bixby” tuşlarını aynı anda basılı tutun Android ekranında, düğmeleri serbest bırakın ve Android Kurtarma’ya erişim bekleyin. “Önbellek bölümünü sil” seçeneğini vurgulayın Vurgulamayı seçmek için “Güç” düğmesine basın Son olarak, “Sistemi şimdi yeniden başlat” seçeneğini vurgulayın ve “Güç” düğmesine basın

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Yapmayı düşünmeniz gereken son sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, telefonunuzu orijinal fabrika durumuna geri döndürür. Bu adımı gerçekleştirmeden önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun, çünkü işlem sırasında silinir.

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir ‘Veri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuyoruz ancak hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.