Samsung Galaxy A9 Nasıl Çağrı Almaz?

#Samsung #Galaxy # A9’a sahip okuyucularımızın telefonlarıyla ilgili sorunları çözmelerine yardımcı olmayı amaçladığımız sorun giderme serimizin başka bir bölümüne hoş geldiniz. Bu, piyasada piyasaya sürülen ve en iyi dört arka kameraya sahip olduğu bilinen en yeni premium orta sınıf modellerden biridir. Sağlam bir yapı kalitesine ve yetenekli bir donanım mimarisine sahiptir. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy A9’un çağrı alamama sorununu ele alacağız.

Bir Samsung Galaxy A9 2018 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Samsung Galaxy A9 Nasıl Çağrı Almaz?

Sorun: Açılmamış yeni bir kutuda Samsung Galaxy A9 kilitsiz bir telefon satın aldım. TracFone hizmetine girdim. Mms mesajları ve bana metin yoluyla gönderilen resimleri indiremedim hariç tüm iyi oldu. Erişim Noktası Adlarının ayarlarının yanlış olduğunu öğrendim, bu yüzden onları internetten aldığım doğrulara sıfırladım. Bu sorunu düzeltti. Bugün telefona cevap verdiğimde, arama hemen kesilir ve telefon çalmaya başlar başlamaz bir arama yaptığımda arama hemen kesilir. APN ayarlarını değiştirmenin bu soruna neden olup olmadığından emin değilim, ancak değiştirmeden önce sorunsuz bir şekilde arama yapabildim ve alabildim. Sorun ne olabilir? Yumuşak sıfırlamayı denedim.

Çözüm: Bu sorunu gidermeden önce, telefonun en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmanız gerekir. Bir güncelleme varsa, indirin ve yükleyin.

Mobil ağ hizmetinizin olup olmadığını kontrol edin

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, iyi bir mobil veri sinyaline sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Sinyal zayıfsa, arama yaparken ve alırken bir sorunla karşılaşmanız muhtemeldir. Bunun alımla ilgili bir sorun olup olmadığını doğrulamak için sinyalin güçlü olduğu farklı bir yere gitmeyi deneyin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Kişileri engelleme listesine yerleştirip yerleştirmediğinizi kontrol edin

Bir kişinin engelleme listesine yerleştirilen numarası nedeniyle sizinle iletişim kuramadığı durumlar vardır.

    Telefon uygulamanızı açın Sağ üstte bulunan üç noktaya dokunun ve ardından Numaraları Engelle’ye dokunun. Burada telefonunuzun “engelle” olarak ayarladığı numaraların bir listesini bulacaksınız. Bu, buradaki tüm numaraların doğrudan sesli mesaja gönderileceği anlamına gelir.Arama almak istediğiniz tüm numaraları kaldırın

Telefonu Kapatma Rahatsız Etme Modu

Telefonun Rahatsız Etmeyin modunu etkinleştirdiyseniz, telefondan bildirim veya ses almazsınız. Ayarlar> Sesler ve titreşim> Rahatsız etmeyin bölümüne gidin ve KAPALI olduğundan emin olun.

Ağ ayarlarını sıfırlayın

Bu, telefon veri bağlantınızı fabrika ayarlarına sıfırlar. Telefonunuzda aşağıdaki değişiklikler yapılacaktır.

    Kayıtlı Wi-Fi ağları silinecek.Aylanan Bluetooth cihazları silinecek.Arka plan veri senkronizasyonu ayarları açılacak.Müşteri tarafından manuel olarak açılıp kapatılan uygulamalardaki veri kısıtlayıcı ayarları varsayılan ayara sıfırlanacaktır. modu otomatik olarak ayarlanır.

Bu prosedürü gerçekleştirmek için

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Ayarlar> Genel Yönetim> Sıfırla> Ağ ayarlarını sıfırla öğesine dokunun. AYARLARI SIFIRLA üzerine dokunun. Bir PIN ayarladıysanız, girin ve AYARLARI SIFIRLA üzerine dokunun. Tamamlandığında, bir onay penceresi görünecektir.

Sorunun Güvenli Modda olup olmadığını kontrol edin

İndirdiğiniz belirli uygulamaların bu soruna neden olabileceği durumlar vardır. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Mod’da başlatmanız gerekir.

    Telefonu kapatma “Güç” tuşunu basılı tutun “Samsung” logosunda, “Güç” tuşunu bırakın ve hemen “Sesi kısma” tuşunu basılı tutun Telefon yeniden başlatmayı bitirdikten sonra tuşları serbest bırakın. Ana ekranın alt kısmında “Güvenli Mod” filigranı görünmelidir

Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Dikkate almanız gereken son bir sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, telefonu orijinal fabrika durumuna geri döndürür. Bu adımı uygulamadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir ‘Veri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.