Samsung Galaxy A9 Uygulamaları Rastgele Çökme Nasıl Onarılır

#Samsung #Galaxy # A9, geçen yıl piyasaya sürülen ve dünyanın dört arka kamera kullanan ilk mobil cihazı olarak bilinen premium orta sınıf bir Android akıllı telefon. Önde 6.3 ″ Süper AMOLED ekran ile metal bir gövdeden yapılmış sağlam bir yapı kalitesine sahiptir. Kaputun altında, cihazın uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırmasına izin veren 8GB RAM ile birleştirilen bir Snapdragon 660 işlemci var. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy A9 uygulamalarının rastgele çökme sorununu ele alacağız.

Bir Samsung Galaxy A9 2018 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Samsung Galaxy A9 Uygulamaları Rastgele Çökme Nasıl Onarılır

Sorun: Bu yüzden bugün yeni bir Samsung galaxy a9 aldım ve üzerine bazı uygulamalar yükledim, Snapchat’i her açtığımda çöküyor ve Google’ı açtığımda da çöküyor, yine de krom kullanabilirim, ancak mesaj aldığımda Google’ı da kullanamıyorum Instagram’da mesajınızı açın ve mesajı yüklemek 15 saniye kadar sürüyor, açıkçası bu sorunlardan herhangi birine bir çözüm bulabilirsem çok minnettar olurum.

Çözüm: Bu cihazda herhangi bir sorun giderme adımı gerçekleştirmeden önce, en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmak en iyisidir. Bir güncelleme varsa, önce indirip yüklemenizi öneririm. Telefona takılı bir microSD kartınız varsa, çıkarmanızı öneririm.

Bu büyük olasılıkla yazılımla ilgili bir sorun olduğundan, sorun giderme çabalarımızı telefon yazılımı üzerinde yoğunlaştıracağız.

Yazılımdan sıfırlama gerçekleştirme

Yapmanız gereken ilk şey yumuşak bir sıfırlamadır. Bu genellikle yanıt vermeyen bir cihazı düzeltmek için yapılırken, telefon yazılımı yenileneceğinden bu durumda da çalışır. Bunu yapmak için güç düğmesini ve ses kısma düğmesini yaklaşık 10 saniye basılı tutun. Cihazın titreştiğini hissettiğinizde ve Samsung Galaxy A9 logosunu ekranda gördüğünüzde düğmeleri bırakın. Ardından telefonunuz yeniden başlatılır. Uygulamaların hala kilitlenip kilitlenmediğini kontrol etmeyi deneyin.

Telefonu Güvenli Modda başlatın

Bazen Google Play Store’dan indirdiğiniz bir uygulama bu soruna neden olabilir. Bir uygulamanın soruna neden olup olmadığını kontrol etmenin en iyi yolu, bu modda yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Modda başlatmaktır.

    Telefonu kapatma “Güç” tuşunu basılı tutun “Samsung” logosunda, “Güç” tuşunu bırakın ve hemen “Sesi kısma” tuşunu basılı tutun Telefon yeniden başlatmayı bitirdikten sonra tuşları serbest bırakın. Ana ekranın alt kısmında “Güvenli Mod” filigranı görünmelidir

Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, soruna hangi uygulamanın neden olduğunu bulmalı ve kaldırmalısınız.

Telefonun önbellek bölümünü silin

Telefon genellikle uygulamaların önbelleğe alınmış verilerini dahili depolama alanının özel bir bölümünde depolar. Bu önbelleğe alınmış veriler, telefonun daha iyi bir mobil deneyim için hızlı bir şekilde uygulamaları açmasına izin verir, ancak kaydedilen verilerin bozulabileceği ve cihazda sorunlara neden olabileceği durumlar vardır. Bu faktörü ortadan kaldırmak için telefonun önbellek bölümünü silmeniz gerekir.

    Gerekirse telefonu kapatın “Güç” “Sesi kısma” ve “Ana” / ”Bixby” tuşlarını aynı anda basılı tutun Android ekranında, düğmeleri serbest bırakın ve Android Kurtarma’ya erişim bekleyin Menüye gitmek için “Sesi kısma” tuşuna basın. “Önbellek bölümünü sil” seçeneğini vurgulayın Vurgulamayı seçmek için “Güç” düğmesine basın Son olarak, “Sistemi şimdi yeniden başlat” seçeneğini vurgulayın ve “Güç” düğmesine basın

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Yapmayı düşünmeniz gereken son sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, telefonunuzu orijinal fabrika durumuna geri döndürür. Bu adımı gerçekleştirmeden önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun, çünkü işlem sırasında silinir.

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir ‘Veri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sıfırlamadan sonra henüz telefonunuza herhangi bir uygulama yüklemeyin. Önce sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeyi deneyin.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuyoruz ancak hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.