Samsung Galaxy J2 Pro 2019 “Maalesef Galeri durdu” hatasını gösteriyor

Samsung Galaxy J2 Pro 2018’inizdeki “Maalesef Galeri durdu” hata mesajı temel olarak telefonunuzdaki varsayılan galeri uygulamasının kilitlendiğini bildiren bir bildirimdir. Bazı küçük sorunlardan kaynaklanıyor olabilir ve hata gerçekten bir sorun değil, sadece bir sonuç olabilir. Başka bir deyişle, sorun kolayca çözülebilir ve bu konuda size yardımcı olması için kimseye ihtiyacınız olmayabilir.

Bu yazıda, galeri uygulamasını kullanmaya devam edebilmeniz için hatayı gidermek için bu sorunu çözmede size yol göstereceğim. Bu gibi sorunları çözmek için her zaman kullandığımız çözümü sizinle paylaşacağım. Bu nedenle, bu cihazın sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorun yaşıyorsanız, bu gönderi size bir şekilde yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Devam etmeden önce, telefonunuzla ilgili bir soruna çözüm arıyorsanız, cihazınızı destekleyip desteklemediğimizi görmek için sorun giderme sayfalarımıza göz atmayı deneyin. Telefonunuz desteklenen cihazlar listemizdeyse, sorun giderme sayfasına gidin ve benzer sorunları arayın. Çözümlerimizi ve geçici çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Endişelenme ücretsiz. Ancak yine de yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Galaxy J2 Pro 2018’i “Galeri Durdu” Hatası ile Düzeltme

Aşağıdaki prosedürler sorunun ne olduğunu belirlemede ve sonunda çözülmesinde gerçekten etkilidir. Galaxy J2 Pro 2018’iniz çok etkileyici donanım özelliklerine ve gerçekten kararlı ürün yazılımına sahiptir, bu nedenle böyle bir sorun yüzeyde sadece küçük bir çiziktir. Tüm söylenenlerle, işte yapmanız gerekenler…

İlk çözüm: Telefonunuzu yeniden başlatın (ilk seferinde)

Bu hatayla ilk kez karşılaşıyorsanız, henüz karmaşık bir şey yapmayın. Bunun yerine, sistemde bir aksaklık olabileceği için telefonunuzu yeniden başlatın. Yeniden başlatma, bu sorunu gidermek için yapmanız gereken tek şey olabilir. Ürün yazılımı veya donanımdaki küçük sorunlarla başa çıkmada çok etkilidir. Bu çözümlenmezse, normal bir yeniden başlatmadan daha etkili olan zorunlu yeniden başlatma prosedürünü deneyin.

    Sesi kısma ve açma / kapatma tuşlarını aynı anda 10 saniye veya daha uzun süre basılı tutun.

Bu da sorunu çözmezse, bir sonraki adıma geçin.

İkinci çözüm: Galeri uygulamasını sıfırlayın

Sıfırlama ile Galeri uygulamasının önbelleğini ve verilerini temizlemeyi kastediyorum. Endişelenmeyin, bu fotoğraflarınızı ve videolarınızı silmez ve bu hata mesajını düzeltmede çok etkilidir. Bu sorun sadece uygulama ile ilgiliyse, bu yöntem düzeltmek için yeterlidir. İşte böyle…

    Bir Ana ekrandan, tüm uygulamaları görüntülemek için dokunun ve yukarı veya aşağı kaydırın. Ana ekrandan, şuraya gidin: Ayarlar> Uygulamalar. Uygulama Yöneticisi’ne ve ardından Galeri’ye dokunun. Depolama’ya dokunun. Önbelleği TEMİZLE üzerine dokunun. Önbellek verisine dokunun.

Sorun bundan sonra devam ederse, bir sonraki çözümü yapmanız gerekir.

Üçüncü çözüm: Dosyalarınızı yedekleyin ve telefonunuzu sıfırlayın

Galeri önceden yüklenmiş bir uygulamadır ve sisteme gömülüdür, böylece yalnızca kaldıramazsınız. Önbelleği ve verileri boşuna temizlemeyi zaten denediniz, böylece telefonunuzu sıfırlamanın zamanı geldi. Ancak bundan önce, dosyalarınızı ve verilerinizi, özellikle telefonunuzun dahili depolama alanında depolananları yedeklediğinizden emin olun. Yedeklemeden sonra, sıfırlamadan sonra kilitlenmemeniz için google hesabınızı telefonunuzdan kaldırın. Bundan sonra, telefonunuzu sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir Android veri kurtarma menü seçeneklerini gösterir). “Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. öğesini seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarım çözümümüz sizin için çalışır. Bundan sonra hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçin veya aşağıya bir yorum bırakın.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.

Ayrıca okumak isteyebileceğiniz gönderiler:

    Samsung Galaxy S8’iniz köklendirme işleminden sonra kendi kendine yeniden başlatmaya devam ederse ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu] Yeni Samsung Galaxy S8’iniz başlatma sırasında Verizon ekranında takılı kaldığında ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy S8 açılır “Ne yazık ki, Güncelleme sonrasında ayarlar durdu ”hatası [Sorun Giderme Kılavuzu] Önyüklemeye devam edemeyen ancak bunun yerine yeniden başlamaya devam eden Samsung Galaxy S8’inizi düzeltme [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy S8’inizi“ Ne yazık ki Ayarlar durduruldu ”hatasıyla nasıl düzeltebilirim? [Sorun giderme kılavuzu]