Samsung Galaxy J3 çağrı sorunu ve diğer ilgili sorunlar duyulmuyor

#Samsung #Galaxy # J3, çok pahalı olmayan, ancak tüketicilere birçok harika özellik sunan piyasadaki Android akıllı telefonlardan biridir. Telefon, iyi görüş açıları sunan HD çözünürlüğüne sahip 5 inç ekran kullanır. 2GB RAM’e sahip dört çekirdekli işlemci, günümüzde grafiksel olarak en yoğun oyunların çoğunu çalıştırmak için yeterli olmayabilir, ancak popüler üretkenlik ve sosyal medya uygulamalarının çoğunu sorunsuzca çalıştırabilir. Telefonda ayrıca gün boyunca tek bir şarjla size ulaşması gereken iyi bir 2400 mAh batarya (2017 sürümü için) de vardır. Her ne kadar bu güçlü bir performans telefonu olsa da, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy J3 çağrısının sorun ve diğer problemlerle ilgili olarak duyulamayacağı bir konuya değineceğiz.

Bu konuda bir Samsung Galaxy J3 veya başka bir Android cihaza sahipseniz, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili herhangi bir endişeniz konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Bu, ip takılmadan sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serideki önceki bölümlere göz atmak istiyorsanız bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

J3 Çağrı Duyulmuyor

Sorun: Merhaba, 6 aylık bir J3’üm var. Aradığımda duyabildiğim her şey aşırı susturma. Başka birinin sesini duyamıyorum ve beni duyamıyorlar. Telesekreteri tanımıyor. Yeni mesajın olmadığını söylüyor ama ben alıyorum. Bazen çalmaz ve doğrudan sesli mesaja geçmez. Bir O2 dükkanına götürdüm ve SIM kartı değiştirdik ama bu da işe yaramadı. Teşekkürler

Çözüm: SIM’i değiştirmek, sorunu gidermek için iyi bir yoldur, çünkü buna neden olabilecek her türlü şebekeyi, SIM’yi veya hesapla ilgili sorunları giderebilirsiniz. Sorun hala devam ettiğinden, şimdi sorun gidermeye telefonda odaklanmak zorundayız.

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, sorunun indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmektir. Bunun için, telefonu önceden kurulmuş uygulamaların bu modda çalıştırmasına izin verildiğinden, Güvenli Mod’da başlatmanız gerekir. Sorun bu modda oluşmuyorsa, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Sorunun Güvenli Mod’da bile oluşması durumunda telefon verilerinizi yedeklemenizi ve fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm. Sıfırlamadan sonra telefonunuza henüz herhangi bir uygulama yüklemeyin. Sorun devam ederse ilk önce kontrol etmeyi deneyin.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve bunun zaten donanımla ilgili bir sorun olabileceğinden kontrol ettirmeniz gerekir.

J3 Bıraktıktan Sonra Siyah Ekran

Sorun: Telefonumu düşürdüm ve ana düğmeyi kullanarak açmaya çalıştım, ancak siyah bir ekrana dönmeden önce küçük bir renk şeridini parlattım. Pili çıkarmayı denedim, şans sesleri iyi görünmüyor ama ekran siyah bunu nasıl düzeltebilirim?

Çözüm: Ekran siyahsa ancak telefon çalışıyorsa, ekranın düşme nedeniyle zarar görme ihtimali var. Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey telefonu kurtarma modunda başlatmak ve ardından ekranın bu modda çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Eğer öyleyse, sorun sadece bir yazılım arızasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda fabrika ayarlarına sıfırlama yapmanız gerekecektir. İşlem sırasında telefon verilerinizin silineceğini unutmayın.

Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, telefonu bir servis merkezine getirmeli ve kontrol ettirmelisiniz. Ekran aksamının değiştirilmesi gerekecektir.

J3 Samsung Logosunda Sıkışmış

Sorun: Her gece uyumadan önce telefonumu kapatıyorum. Sabah açtım, ekranı açmak için üzerinde bir kod var. Ekran yanıt vermiyor. Kodu yazabilirim ancak ekran açılmıyor. Sonra tekrar kendini kapatıp açar. Ekran normal şekilde açılmadan önce kodun girilmesi iyi bir denemedir. Bu son 3 veya 4 gün oldu. Bugün ana ekrana bile açılmıyordu, sadece Samsung’un ‘logoyu açması’ ile siyah arka planı vardı. Hiçbir şey yapmıyordu, pili çıkartıp tekrar denemek zorunda kaldım. Bunu yapmadan önce 3 ya da daha fazla kez yapmak zorunda kaldım ve ana ekrana girip telefonu kullanabildim. Lütfen yardım et. Annem bütün gece telefonumu terk etmeyi önerdi, bunu yapmak istemiyorum. Herhangi bir çözümünüz var mı?

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, aşağıda listelenen sorun giderme adımlarını uygulayarak soruna bir yazılım arızası neden olup olmadığını kontrol etmektir.

    Takılıysa, telefonun microSD kartını çıkarın. Telefonu yeniden başlatın. Telefonun Güvenli Modda başlayıp başlamadığını kontrol edin. Bu modda başlarsa, sorun indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın. Telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silin. Telefonu kurtarma modunda başlatın, ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözmeyi başaramazsa, bu durum zaten bazı hatalı donanım bileşenlerinden kaynaklanmış olabilir. Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonu bir servis merkezinde kontrol ettirmektir.

J3 Touchwiz ev durdu

Sorun: Merhaba bugün Telefonuma bir uygulama indirdim. Ve yaptıktan sonra. Touchwiz’in evinin durduğunu söyleyen bir şey çıktı. Daha önce yapmıştı ve telefonumu kapattım ve tekrar açtım. Ve o gider ve iyi olurdu. Ama bugün bunu yaptım ve işe yaramadı. Sorunu çözmek için farklı yollar aradım ve hiçbir şey işe yaramadı.

Çözüm: Bu durumda yapılacak en iyi şey, soruna neden olabileceğinden indirdiğiniz uygulamayı kaldırmaktır. Uygulamanın kaldırılmasından sonra sorunun devam etmesi durumunda telefon verilerinizi yedeklemenizi ve fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm.

J3 Başarısız MMS Hatası

Sorun: Geçenlerde Amazon.com J3 galaksisinden aldım, AT&T’den yenilenmiş bir telefon oldu. Bunu yeni bir telefon almak yerine yapmamın tek sebebi, eski s5’imden memnun olduğum içindi, artık şarj edilemiyordu çünkü şarj portu içeride kalmıştı. Resimlerimi veya bağlantılarını kaybetmek istemedim çünkü bu telefonu işim için de kullanıyorum ve bunun tek yol olduğunu düşündüm ve sadece Sim kartını değiştirdim. Her neyse, resim gönderemiyorum veya kısa mesajlarla alamıyorum, diyor mms başarısız. Şu anda düz bir konuşma yapıyorum ve uzun yıllardır var, bu konuda onları aradım ama ingilizce eksikliği yüzünden ne dediklerini anlamadım. Benim APN’m açıldığını söylüyor. Ayrıca hiç bitmeyen bir simgeye sahip, AT&T yazılım güncellemesini indirdiğimi söylüyor ve AT&T yazılımım yok

Çözüm: Bu bir AT&T telefonu olduğundan, Straight Talk ağında çalıştırmak için doğru APN ayarlarına sahip olmayabilir. Bu durumda yapmak isteyeceğiniz, telefonun aşağıda listelenen doğru APN ayarlarını kullandığından emin olmaktır.

AT&T Hizmeti için

    Adı: düz konuşmaAPN: tfdataMMSC: http: //mms-tf.netMMS proxy: mms3.tracfone.comMMS bağlantı noktası: 80MCC: 310MNC: 410

T-Mobile Hizmeti İçin

    Adı: düz konuşmaAPN: wap.tracfonePort: 8080MMSC: http: //mms.tracfone.comMMS Proxy: Boş bırakMMS Bağlantı Noktası: Boş bırak

J3 Uygulamaları microSD Kartına Geçemiyor

Sorun: Merhaba, yeni bir samsung evo plus 64 gb sınıf 10 U3 kullandıktan sonra şu anda Samsung Galaxy J3 ile ilgili bazı sorunlar yaşıyorum. Bazı uygulamalar için dahiliden harici sd’ye geçmeyi denediğimde, taşınan aynı uygulama için indirilen dosyaların arkasında kalırken yalnızca uygulama exe dosyasının taşındığı görülüyordu. Dahili cihaz depolama biriminde indirilen dosyaları hala bulup harici sd kartına taşımak zorunda kaldım. Uygulamayı açmaya çalıştığımda sorun oluştu, indirilen dosyalar SD karttan algılanamıyor. Lütfen neyin yanlış gittiğini bildiriniz. Teşekkür ederim.

Çözüm: Telefonun dahili depolama alanında çalışmak üzere tasarlandığından, microSD karta taşınamayacağınız birçok uygulama var. Samsung ayrıca, uygulama verilerine kolayca erişilememesi için yalnızca telefonun dahili depolama alanında kalıyorsa yapılabilecek bazı güvenlik önlemleri de uygulamaktadır.

Bizimle meşgul

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve problemlerinizi bize göndermekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazını destekliyoruz. Ve endişelenme, sorularınız için sizden tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı çabucak cevaplayacağımızı garanti etmiyoruz. Size yardım edebilseydik, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak bu sözcüğü yaymamıza yardımcı olun.