Samsung Galaxy J3 Çağrısı Duyulmuyor Sorun ve Diğer İlgili Sorunlar

#Samsung #Galaxy # J3, piyasada bulunan ve çok pahalı olmayan, ancak tüketicilere birkaç harika özellik sunan bütçe Android akıllı telefonlarından biridir. Telefon, iyi görüş açıları sunan HD çözünürlüğe sahip 5 inçlik bir ekran kullanıyor. 2GB RAM’e sahip dört çekirdekli işlemcisi, günümüzde grafik açısından en yeni oyunların çoğunu çalıştırmak için yeterli olmayabilir, ancak popüler üretkenlik ve sosyal medya uygulamalarının çoğunu sorunsuz bir şekilde çalıştırabilir. Telefon ayrıca gün boyunca tek bir şarjla almanız gereken iyi bir 2400 mAh bataryaya (2017 sürümü için) sahiptir. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy J3 çağrılarını duyamayacağımız sorunu ve diğer ilgili sorunları ele alacağız.

Bir Samsung Galaxy J3 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

J3 Çağrı Dinlenemiyor

Sorun: Merhaba, 6 aylık bir J3’üm var. Aradığımda duyabildiğim tek şey aşırı boğuk. Başkasının sesini duyamıyorum ve beni duyamıyorlar. Sesli postayı tanımıyor. Yeni mesajın yok diyor ama ben varım. Bazen çalmaz ve doğrudan sesli mesaja bile geçmez. Bir O2 mağazasına götürdüm ve SIM kartı değiştirdik ama bu da yardımcı olmadı. Teşekkürler

Çözüm: SIM’i değiştirmek, soruna neden olabilecek tüm ağ, SIM veya hesapla ilgili sorunları ortadan kaldırabileceğiniz için sorunu gidermek için iyi bir yoldur. Sorun hala devam ettiğinden, sorun gidermeyi telefonda yoğunlaştırmamız gerekiyor.

Bu özel durumda yapmanız gereken ilk şey, sorunun indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmektir. Bunun için telefonu yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden Güvenli Mod’da başlatmanız gerekir. Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Sorun Güvenli Modda bile devam ederse, telefon verilerinizi yedeklemenizi ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm. Sıfırlamadan sonra telefonunuza henüz herhangi bir uygulama yüklemeyin. Önce sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeye çalışın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve zaten donanımla ilgili bir sorun olabileceğinden kontrol ettirmeniz gerekir.

Bıraktıktan Sonra J3 Siyah Ekran

Sorun: Telefonumu düşürdüm ve ev düğmesini kullanarak açmaya çalıştım, ancak siyah bir ekrana geri dönmeden önce küçük bir renk şeridi yanıp söndüm Pili çıkarmayı denedim, hiçbir şans seslerle iyi çalışmıyor gibi görünüyor, ancak ekran siyah bunu nasıl düzeltirim?

Çözüm: Ekran siyahsa ancak telefon çalışıyorsa, ekranın düşme nedeniyle hasar görme olasılığı vardır. Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonu kurtarma modunda başlatmak ve ardından ekranın bu modda çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Bunu yaparsa, sorun sadece bir yazılım aksaklığından kaynaklanabilir. Bu durumda, bu modda fabrika ayarlarına sıfırlama yapmanız gerekir. Telefon verilerinizin işlem sırasında silineceğini unutmayın.

Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, telefonu bir servis merkezine götürmeli ve kontrol ettirmelisiniz. Ekran aksamının değiştirilmesi gerekecektir.

J3 Samsung Logosunda Sıkıştı

Sorun: Her gece uyumadan önce telefonumu kapatıyorum. Sabah açtığımda, ekranı açmak için üzerinde bir kod var. Ekran yanıt vermiyor. Kodu yazabilirim ama ekran açılmıyor. Sonra tekrar kapanır / açılır. Ekran normal şekilde açılmadan önce kodun girilmesi birkaç deneme gerektirir. Bu son 3 ya da 4 gün oldu. Bugün ana ekrana bile açılmayacaktı, Samsung’un ‘logoyu açması’ ile siyah arka plan vardı. Hiçbir şey yapmıyordu, bu yüzden pili çıkarıp tekrar denemek zorunda kaldım. Bunu gerçekten gelmeden önce 3 ya da daha fazla kez yapmak zorunda kaldım ve ana ekrana erişip telefonu kullanabildim. Lütfen yardım et. Annem bütün gece telefonumu bırakmayı önerdi, gerçekten bunu yapmak istemiyorum. Herhangi bir çözümünüz var mı?

Çözüm: Bu özel durumda yapmanız gereken ilk şey, aşağıda listelenen sorun giderme adımlarını uygulayarak sorunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmektir.

    Takılıysa, telefonun microSD kartını çıkarın. Telefonun Güvenli Modda başlatılabileceğini kontrol edin. Bu modda başlarsa, sorun indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın.Telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silin.Telefonu kurtarma modunda başlatın ve fabrika ayarlarına sıfırlayın. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, bu zaten bazı hatalı donanım bileşenlerinden kaynaklanmış olabilir. Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonu bir servis merkezinde kontrol ettirmektir.

J3 Touchwiz Home Durdu

Sorun: Merhaba, bugün telefonuma bir uygulama indirdim. Ve bunu yaptıktan sonra. Touchwiz evinin durduğunu söyleyen bir şey çıktı. Daha önce yapmış ve telefonumu kapatıp tekrar açtım. Ve gider ve iyi olur. Ama bugün bunu yaptım ve işe yaramadı. Sorunu çözmek için farklı yollar aradım ve hiçbir şey işe yaramadı.

Çözüm: Bu özel durumda yapılacak en iyi şey, soruna neden olabileceği için indirdiğiniz uygulamayı kaldırmaktır. Uygulamayı kaldırdıktan sonra sorun devam ederse, telefon verilerinizi yedeklemenizi ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm.

J3 Başarısız MMS Hatası

Sorun: Kısa süre önce Amazon.com’dan bir Galaxy J3 satın aldım, AT&T’den yenilenmiş bir telefondu. Yeni bir telefon almak yerine bunu yapmamın tek nedeni, eski s5’imden memnun olduğum içindi, çünkü şarj portu içeride kırıldığı için artık şarj edemedi. Resimleri veya kişileri kaybetmek istemedim çünkü bu telefonu işim için de kullanıyorum ve bunun tek yol olduğunu düşündüm ve sadece Sim kartı değiştirdim. Her neyse, resim gönderemiyorum veya kısa mesajlarla alamıyorum, başarısız mms diyor. Şu anda düz konuşma yapıyorum ve uzun yıllar var, onları bu konuda aradım ama ingilizce eksikliği nedeniyle ne söylediklerini anlamıyorum. APN’im açık olduğunu söylüyor. Ayrıca hiç gitmeyen bir simgeye sahip, AT&T yazılım güncellemesini indiriyor ve AT&T’m yok

Çözüm: Bu bir AT&T telefonu olduğundan, Düz Konuşma ağında çalıştırmak için doğru APN ayarlarına sahip olmayabilir. Bu durumda yapmak isteyeceğiniz şey, telefonun aşağıda listelenen doğru APN ayarlarını kullandığından emin olmaktır.

AT&T Hizmeti için

    İsim: düz konuşma APN: tfdata

T-Mobile Hizmeti için

    İsim: düz konuşma APN: wap.tracfonePort: 8080MMSC: http: //mms.tracfone.comMMS Proxy: boş bırakMMS Bağlantı noktası: Boş bırak

J3 Uygulamaları microSD Karta Taşınamıyor

Sorun: Merhaba, şu anda yeni bir samsung evo plus 64gb class 10 U3 kullandıktan sonra Samsung Galaxy J3’ümle ilgili bazı sorunlar yaşıyorum. Bazı uygulamalar için dahili sd’den harici sd’ye taşınmayı denediğimde, taşınan aynı uygulama için indirilen dosyaların arkasında bırakılırken yalnızca uygulama exe dosyasının taşındığı görülüyor. Dahili cihaz deposundaki indirilen dosyaları manuel olarak bulup harici sd karta taşımak zorunda kaldım. Uygulamayı açmaya çalıştığımda bu bir soruna neden oldu, indirilen dosyalar sd karttan tespit edilemiyor. Lütfen neyin yanlış gittiğini bildiriniz. Teşekkür ederim.

Çözüm: Telefonun dahili depolama alanında çalışacak şekilde tasarlandıkları için microSD karta taşıyamayacağınız birçok uygulama var. Samsung ayrıca, uygulama verilerinin kolayca erişilebilir olmaması için bazı güvenlik önlemleri uygulamıştır; bu, yalnızca telefonun dahili depolama biriminde kalırsa yapılabilir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.