Samsung Galaxy J3 cihazınız çok yavaş çalışmaya başladığında ne yapmalı? [Sorun giderme kılavuzu]

Performans sorunları genellikle mobil cihazlardaki aşınma ve yıpranmanın sonucudur. Belirtiler genellikle sonraki aylarda veya yıllarca sürekli kullanımda kışkırtır. Düşük bir akıllı telefon performansının en yaygın belirtileri arasında, bazılarına isim vermek için durgunluk veya sabit gecikmeler, rastgele donmalar, çökmeler ve önyükleme döngüleri bulunur. Bir cihaz da aşırı ısındığında yavaşlar. Bu belirtiler genellikle düşük uç cihazlarda, yüksek uç modellerden daha erken görülür. Ancak, her zaman durum böyle değildir, çünkü yüksek seviyeli akıllı telefonların diğer kullanıcıları, erken aşamada bile bu sorunların hiçbirine çarpmışlardır.

İşte bu yazıda, cihazın çok yavaş çalışmaya başladığı Samsung Galaxy J3’te düşük performansın belirli bir belirtisini ele alacağız. Bu Galaxy cihazına uygulama yükleme ve içerikteki uyuşukluk dahil olmak üzere ilişkili sorunları yaşamaya başladığınızda ne yapacağınızı öğrenin. Fakat ondan önce, ortak tetikleyicileri bulalım.

Bununla birlikte, farklı bir soruna çözüm arıyorsanız, okurlarımız tarafından bildirilen bir çok konuyu çözdüğümüz için Galaxy J3 sorun giderme sayfamızı ziyaret ettiğinizden emin olun. Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, anket formumuzu doldurun ve bize ulaşmak için gönder düğmesine basın.

Galaxy J3’ün çok yavaş çalışmasına neden olan nedir?

Galaxy J3 gibi mobil cihazlarda yavaş performansla bağlantılı ortak faktörlerden biri yetersiz bellek. Daha önce yaptıkları gibi daha fazla işlem yürütmek için daha uzun süre işlem yapabildikleri için bellek küçüldüğünde aygıtların yavaşlaması normaldir. Sanki zaten işlemesi gereken çok şey var ve bu yüzden işleri yavaş yavaş almaları gerekecek. Yeni uygulamalar ve içerikler indirmeye düşkünseniz, sorunu daha önce yaşama ihtimaliniz daha yüksektir. Telefon depolama alanınızı sürekli izlemiyorsanız ve gerektiğinde yer boşaltmazsanız.

Hatalı uygulamalar da suçluların arasında olabilir. Bir uygulamanın, özellikle tıkandığında zaman zaman kaba davranması normaldir. Ve bir uygulama arızalandığında, telefon aynı şekilde, özellikle hatalı uygulama kullanımdayken en iyi şekilde performans gösteremez. Bu durumda, problem cihazın kendisinden ziyade bir uygulamaya indirgenir. Kötü uygulama kaldırılırsa, büyük olasılıkla telefon tekrar daha iyi ve daha hızlı gerçekleştirebilir.

Galaxy J3’ünüze yavaş performans getirebilecek başka bir faktör hatalı bir güncellemedir. Yazılım güncellemeleri, cihazları optimize edilmiş ve daha iyi tutmak için bilerek düzenlenmiş olsa da, güncelleme yüklendikten sonra cihazın genel performansını etkileyebilecek bazı hatalar da içerir. Bu, güncelleme sonrası sorunlar ortaya çıkmaya başladığında gerçekleşir. Bu nedenle, telefonunuz çok yavaş çalışmaya başlarsa veya en son Android sürümüne güncelledikten sonra gecikmeye devam ederse, güncellemenin en büyük olasılıkla suçlama olasılığı vardır.

Aynı anda birden fazla karmaşık uygulamanın çalıştırılması, cihazınızın yavaşlamasına neden olabilir. Bu normal bir durumdur, çünkü cihazınızın bir seferde işlemesi çok fazla olduğundan, işleri yavaşlatması gerekir. Ancak bu, özellikle Galaxy S8 modellerinde Qualcomm Snapdragon 835 veya Exynos SoC yonga seti gibi yüksek güçlü akıllı telefonlarda sorun olmamalı.

Belleğe bağlı sorunların yanı sıra, mobil cihazlardaki yavaş performans da donanım sorunlarının bir göstergesi olabilir. Belki de, donanım bileşenlerinden birindeki fiziksel ya da sıvı hasarlarından dolayı yükleri ve fonksiyonları yerine getirme yüzdesi yüzde yüz olamazdı. Bu, telefonda daha önce düşme veya sıvıya maruz kalma durumlarının olduğu durumlarda geçerlidir. Servis genellikle ilaç olarak gereklidir.

Galaxy J3’ünüzü nasıl hızlandırırsınız?

Şimdi olası sebepleri zaten çözdükten sonra düzeltmelere devam edelim. Donanım sorununu mümkün olduğu kadar önceden muhtemel tetikleyicilerden çıkarmaya çalışın. Bunu yaptıktan sonra, sonraki geçici çözümlerden herhangi birini deneyebilirsiniz.

Galaxy J3’ünü yeniden başlat (sıfırlama)

Hafif sıfırlama, telefonunuzun hafızasında bir miktar yer açmak için yardımcı olabilir. Ayrıca, belirli uygulamalarda meydana gelen küçük aksaklıkları da giderir. Kötü segmentleri içeren önbelleğe alınmış dosyalar da aynı şekilde işlem sırasında onarılır. Bazen bir uygulama arızalandığında ve yeniden başlatılması gerektiğinde telefon yavaşlar. Öyleyse, henüz yapmadıysanız, bir deneyin. Cihazınızı yaklaşık 30 saniye kapatın ve sonra tekrar açın. Cihazınızın ekranı yanıt vermiyorsa veya takılıyorsa, zorla yeniden başlatılan alternatif bir yöntem yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, Gç ve Sesi Azaltma düğmelerine aynı anda yaklaşık 10-20 saniye boyunca veya cihazın gücü dönene kadar basılı tutun.

Bu işlemlerden hiçbiri cihazdaki verileri etkilemez.

Uygulama önbelleğini ve verilerini temizle

Sorun, yalnızca mobil tarayıcınız gibi belirli uygulamalarda ortaya çıkarsa, o zaman önbellek ve uygulamadaki verilerin temizlenmesi sorunu çözebilir. Bazen, önbellek dosyaları bozulur ve bu olduğunda uygulamanın genel performansı etkilenir. Bu, cihazınızda genellikle sabit gecikmeler ve donların meydana gelmesidir. Galaxy J3 telefonunuzdaki uygulama önbelleğini ve verileri temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Giriş ekranından Uygulamalar öğesine dokunun. Ayarları Ayarlar.Uygulama-> Uygulama Yöneticisi’ne gidin. Önbelleği ve verileri temizlemek istediğiniz uygulamayı seçin. data.Cl onaylamak için Tamam’ı tıklayın.

Not: Verileri temizleyerek, uygulama fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlanır ve böylece şifreleriniz dahil uygulama için kaydedilmiş kişisel ayarlar silinir.

İLGİLİ POSTLAR:

  Bellenim güncellemesinden sonra açılmayan veya açılmayan Samsung Galaxy J3 nasıl düzeltilir Diğer İlgili Sorunlar “Ne yazık ki, Google App durdu” hatasını göstermeye devam eden Samsung Galaxy J3 (2017) nasıl düzeltebilirim [Sorun Giderme Kılavuzu]

Galaxy J3’ünüzdeki hafıza alanını yönetin

Cihazınızı en iyi performansta tutmak için hafıza yönetimi gereklidir. Öyleyse devam edin ve mevcut bellek durumunuzu kontrol edin ve gerekirse, dahili depolama alanınızda biraz yer açmak için gereksiz tüm uygulamaları ve içerikleri kaldırın. Ayrıca bazı önemli verilerinizi harici bir depolama ortamına yedekleyebilirsiniz. Aygıtınızın daha fazla yük ve yeni işlemler gerçekleştirmek için yeterli miktarda depolama alanı olduğundan emin olun.

  Durum çubuğunu aşağı kaydırın. Ayarlar simgesine dokunun.

Mevcut hafıza bilgilerini ekranda gözden geçirin.

Güvenli moda önyükleme

Güvenli moda geçmek, üçüncü taraf bir uygulamanın cihazınızın yavaşlamasına neden olup olmayacağını belirlemenize yardımcı olabilir. Tüm üçüncü taraf uygulamalar ve hizmetler bu modda devre dışıdır. Sorun başlamadan önce cihazınıza bir üçüncü taraf uygulaması yüklediyseniz, özellikle telefonunuz güvenli moddayken amaçlandığı gibi çalışıyorsa, uygulama muhtemelen tetikleyici olur. Gerekirse, uygulamayı Güvenli Mod’dan kaldırabilirsiniz. Galaxy J3’ünüzün güvenli modda nasıl başlatılacağı aşağıda açıklanmıştır:

  Telefonun kapalı olduğundan emin olun. Sonra, Güç düğmesini basılı tutun. Samsung logosunda, Güç düğmesini bırakın ve bunun yerine Ses Seviyesini Azalt düğmesini basılı tutun. Telefonun yeniden başlatılması bittiğinde, Ses seviyesini düşür düğmesini bırakın. Ayrıca, ekranın sol alt köşesinde bir “Güvenli Mod” etiketi gösterilmelidir. Uygulamalar çekmecesini açın ve Ayarlar’ı açın. Cihaz’a ilerleyin ve ApplicationsTap Uygulama yöneticisi’ne dokunun ve İndirilen’e erişin. İstediğiniz uygulamayı seçin ve onaylamak için iki kez Kaldır’a dokunun. Uygulama silindi, Gç düğmesini basılı tutun ve ardından cihazınızı normal modda başlatmak için Yeniden Başlat’a dokunun.

Önbellek bölümünü sil

Önbellek silme bölümü, bireysel önbelleklerin temizlenmesinden farklıdır. Belirli uygulamalar yerine sistem önbellek bölümünü temizlediği için daha gelişmiş bir önbellek yöntemidir. Sistem önbelleği bölümü, geçici sistem verilerinin depolandığı yerdir. Sistemin uygulamalara daha hızlı ve verimli bir şekilde erişmesi gerekiyordu. Fakat yine de, işler zaman zaman karışık ve modası geçmiş olabilir, bu yüzden periyodik bir önbellek temizliği önerildiğinde. Bunu yapmak sistemin sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır. İşlem kişisel verileri veya ayarları cihazınızdan etkilemez veya silmez. Ve işte nasıl yapıldığı:

  Gerekirse telefonu kapatınGüç düğmesini, Giriş düğmesini ve Sesi Aç düğmesini aynı anda basılı tutun. Samsung logosunda, Güç düğmesini bırakın, ancak diğer iki düğmeyi basılı tutun. Android logosu göründüğünde, Ev ve Ses seviyesini serbest bırakın. Yukarı düğmeleri. Android Sistem Kurtarma menüsünde, gezinmek ve önbellek bölümünü silmek için Güç düğmesine tekrar tekrar basın. Seçili seçeneği onaylamak için Güç düğmesine basın. Önbelleği temizledikten sonra, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanmalıdır. ve cihazınızı yeniden başlatın.

Fabrika ayarları

Fabrika ayarlarına sıfırlama veya ana ayarlara sıfırlama, cihazınızı fabrikadan çıktığı zamana geri yükleme işlemidir. İşlemde eklediğiniz tüm ayarlar, uygulamalar ve veriler silinir. Bu, mobil cihazlarda daha karmaşık yazılım sorunlarını çözmede son çare olarak kabul edilir. Söylemeye gerek yok, bu sıkıcı bir işlemdir ancak genellikle hatalı çalışan uygulamalar veya hatalı sistemlerle uğraşırken dikkate alınması gereken etkili bir çözümdür. Seçenekleriniz tükendiyse ve hala Galaxy J3’ünüzün hızlanmasını sağlayamadıysanız, fabrika ayarlarına sıfırlamayı son çare olarak düşünebilirsiniz. İşte böyle yapılır:

  Telefonunuzda kayıtlı olan tüm kişisel verilerinizi yedekleyin. Ana Sayfa ekranından Uygulamalar’a dokunun. Ayarlar’a dokunun. Yedekle ve sıfırla öğelerine dokunun. Fabrika verilerine sıfırla öğesini seçin. İstenirse bilgileri okuyun ve gözden geçirin. Bir SD kart kullanıyorsanız ve takılıysa, microSD kartınızdaki verileri de silmek istiyorsanız SD kartı formatla seçeneğini seçin. MicroSD kartı biçimlendirdikten sonra verilerin artık kurtarılamayacağını unutmayın. Telefonu Sıfırla öğesine dokunun. Tüm bilgileri ve indirilen uygulamaları silmek için Tümünü Sil öğesine dokunun. İstenirse, devam etmek için güvenlik kilidinizi veya şifrenizi girin.

Cihazınız kişisel verilerinizi çıkardıktan ve Android platformunu orijinal durumuna geri getirene kadar bekleyin. Fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden sonra, indirilen veya satın alınan uygulamaları Google Play Store’dan tekrar yükleyebilirsiniz.

Diğer seçenekler

Yukarıdaki önerilerden hiçbiri sorunu çözemiyorsa ve Samsung Galaxy J3’ünüz hala çok yavaş çalışıyorsa, şimdi diğer seçenekler için cihaz taşıyıcı ya da Samsung Destek ile iletişime geçebilirsiniz. Sorunu arttırmak, özellikle Android’e yeni bir güncelleme yükledikten sonra tetiklenirse de önerilir.

Bir donanım hasarının cihazınızın yavaşlamasına neden olduğundan şüpheleniyorsanız, cihazı yetkili bir merkeze götürebilir ve bunun yerine bir teknisyen tarafından değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca okumak isteyebileceğiniz gönderiler:

  Samsung Galaxy J3’ünüz suya düştüyse ve bundan sonra açılmıyorsa yapmanız gerekenler [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy J3 Otomatik Olarak Kapatılır ve İlgili Sorunlar KapatılıyorSamsung Galaxy J3 (2017) bir güncellemeden sonra pilini tam olarak şarj edemiyor [ Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy J3’ünüzü (2017) bir güncellemeden sonra artık şarj olmamak üzere nasıl düzeltebilirim [Sorun Giderme Kılavuzu]