Samsung Galaxy J3 Nasıl Açılmıyor, Şarj Etmiyor

#Samsung #Galaxy # J3, sağlam bir yapı kalitesine ve iyi bir özellik setine sahip olan piyasadaki uygun fiyatlı akıllı telefon modellerinden biridir. Bu modelin en son modeli 5 inçlik bir ekrana sahip ve iyi kalitede fotoğraflar çeken 13MP arka kamera bulunuyor. Aynı zamanda, telefonun uzun süre kullanılmasına izin veren 2400 mAh bataryaya sahiptir. Her ne kadar bu güçlü bir performans telefonu olsa da, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy J3’ün açılmaması, şarj olmaması sorunu ile mücadele edeceğiz.

Bu konuda Samsung Galaxy J3 veya başka bir Android cihaza sahipseniz, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili herhangi bir endişeniz konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Bu, ip takılmadan sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Samsung Galaxy J3 Nasıl Açılmıyor, Şarj Etmiyor

Sorun: J3 telefonu% 5 pil ile kapattıktan sonra fabrika usb kablosuna ve AC adaptörüne takılı. Yatağa uyandım uyanmaya başlamaya çalıştı ama sadece boş ekran ve tekrar takıldığında ekran şarj göstergesi yok. Tüm adımlarınız boyunca gitti. Hala hiçbirşey. Pil iyi durumda, başka bir telefona takıldığında% 98 idi. En son sürüm android işletim sistemi inanıyorum. Beni öldüren şey, bunun 4 kişiyle T-Mobile’e kaydolmak için 4 telefondan biri olması gerekiyordu. T-Mobile bana her ilk ödeme dönemi için birkaç dolar borç vereceğini ve sonra parayı geri alacağımı söyledi. Bundan sonra birkaç ay sonra bana Mastercard hediye kartı alacağımı söylediler. 5 ay sonra hala telefonlarını ödeyerek 2 yıl kadar sonra hediye kartı alacağımı söylediler. Şimdi o zamanlar ücretsiz telefon tanıtımı olmadığını söylüyorlar Ocak 2017 ve ben SOL. Ayrıca 1 telefon düştü ve çatladı, 2. telefon yağmuru hasarı, 3. kayıp ve 4. telefon bu kapandı ve cezaları ödemeden hizmetleri değiştiremeden aylar önce bir tuğlaya dönüştü. Yani özet olarak bu şimdiye kadar yaşadığınız en kötü telefon ve T-Mobile yaşadığım en kötü hizmet. Yani sprint ile benzer uygulamalarla uğraşırken bile en azından paramı geri aldım.

İlgili Sorun: `Merhaba Droid adam, ben yaşlı ve ucuz bir adamım ve Samsung J3’ü seviyorum. EBay’den yıllardır kutu telefonlarından yeni ürünler alıyorum. Para biriktirmek için daima bir nesle giderim. Hiç problemim olmadı. 2 hafta önce yeni bir J3 aldım ve Aktivasyon için taşıyıcıma götürdüm. Telefon başladığında çok ısındı. Temsilci, bir kerede çok şey yaptığını ve Google Play Store’daki uygulamaların çoğunu güncellediğini söyledi. Gerçekten çok fazla para ödemedim. Eve geldiğimde ısınma ve kapanma sorunları yaşamaya başladım. Ayrıca pilin yaklaşık% 40’ının anında sıfıra gideceğini ve telefonu kapatacağını da farkettim. Bataryanın kötü olduğunu düşündüm, bu yüzden diğer J3 bataryalarımdan birini aldım ve aynı sonucu telefona koydum. Sitenize gittim ve önbellek silme bölümü yönergelerini izleyin, bu kesinlikle aşırı ısınma sorununa yardımcı olur, ancak birden fazla pencerede olduğum veya birden fazla uygulamayı açmam durumunda telefon hala% 40’da kapanıyor. Bu aynı zamanda sadece bir ya da iki uygulama ile gerçekleşiyor olabilir ya da henüz farketmediğim Windows açık. Bununla birlikte, şarj cihazını bağladığımda fabrika şarj cihazıyla daha hızlı,% 30 dakikadan daha kısa bir sürede% 100’e geri döndüğünü söyledi. Nitekim 10 dakika veya daha kısa sürede% 40 veya% 50’ye geri dönecektir. Master / fabrika ayarlarına sıfırlama denemedim. Tavsiye lütfen. Siz ve ekibiniz dışardan bize yaptığınız için teşekkürler. İyi günler.

Çözüm:

Telefonu duvardaki şarj cihazını kullanarak şarj edin.

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, telefonu duvar şarj aletini kullanarak en az 20 dakika şarj etmek. Telefon şarj olmazsa, şarj portunu basınçlı hava kabı kullanarak temizleyin, sonra telefonu şarj etmek için farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı deneyin.

Telefonu kurtarma modunda başlatın ve fabrika ayarlarına sıfırlayın

Telefonun bataryasının şarjı yeterli olduğunda, telefonu kurtarma modunda başlatmanızı ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

    Telefonunu kapat. Güç tuşunu basılı tutun, Kapat’a dokunun ve ardından onaylamak için GÜÇ KAPALI’ya dokunun. Sesi Aç düğmesini basılı tutun ve ardından Giriş tuşunu basılı tutun. Her ikisini de tutarken, Güç tuşunu basılı tutun. Ekranda Android logosu göründüğünde, üç tuşu da bırakın. Android kurtarma ekranının görünmesi bir dakika sürebilir. Android kurtarma ekranında, seçenekleri vurgulamak için Ses Seviyesi tuşunu kullanın, bu durumda, ‘verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulayın. Vurgulananı seçmek için Güç tuşuna basın. seçeneği. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ seçeneği vurgulanana kadar Ses Seviyesi Aşağı tuşuna basın. Sıfırlama işlemini onaylamak için Güç tuşuna basın. Sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ seçeneğini seçmek için Güç tuşuna basın. normalden biraz daha uzun süre yeniden başlatın ve sıfırlama işlemi tamamlandı.

Yukarıda listelenen adımları uyguladıktan sonra sorunun devam etmesi durumunda, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle meşgul

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve problemlerinizi bize göndermekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazını destekliyoruz. Ve endişelenme, sorularınız için sizden tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı çabucak cevaplayacağımızı garanti etmiyoruz. Size yardım edebilseydik, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak bu sözcüğü yaymamıza yardımcı olun.