Samsung Galaxy J3, Yazılım Güncelleme Sorunu ve İlgili Diğer Sorunlardan Sonra Çalışmıyor

#Samsung #Galaxy # J3, bir bütçe cihazı arayan tüketicilere temel özellikleri hoş bir kompakt formda sunar. Bu telefon, performans açısından çoğu zaman amiral gemisi modellerinin çoğunu yenmeyecek, ancak yine de harika bir kullanıcı deneyimi sunabilir. Bu cihazın 2017 varyantı 5 inç HD ekrana sahip, 2GB RAM ile dört çekirdekli işlemci kullanıyor ve 13MP kamera ile geliyor. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, yazılım güncellemesi sorunu ve diğer ilgili sorunlardan sonra Galaxy J3’ün çalışmadığını ele alacağız.

Samsung Galaxy J3 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

J3 Yazılım Güncellemesinden Sonra Çalışmıyor

Sorun: Samsung J3’ümü Verizon’dan Total Wireless’a değiştirdim. Anahtar başarılı oldu ve doğrulamak için bir test çağrısı yaptı. Hemen yazılımı güncellemek için bir bildirim aldım ve kabul ettim. Telefon bir daha asla çalışmadı. Yumuşak sıfırlama, güvenlik modunda yeniden başlatma, önbellek temizleme, fabrika ayarlarına sıfırlama vb. Denedim. Samsung logosu her çıktığında ne olur, sonra yeşil bir Droid adamı “kuruyor” diyor ve sonra kırmızı bir ünlem işareti ile sırtında çöküyor ve sonra kurtarma moduna geri döndüm. Verizon, telefonlarını başka bir sağlayıcıya değiştirdiğim için bir önyükleme hatası programladı mı?

Çözüm: Telefonunuzu bir operatörden diğerine değiştirdiğinizde telefon yazılımınızda herhangi bir sorun olmamalıdır. Şu anda olan şey, güncelleme işlemi tamamlandığında meydana gelen bir aksaklık olabilir. Bu sorunu gidermek için telefonu kurtarma modunda başlatmalı, ardından aygıtın önbellek bölümünü silip fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Sıfırlamanın telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, Odin kullanarak telefonu stok ürün yazılımı dosyasıyla yanıp sönmeyi düşünmelisiniz. Bellenim dosyasını Sammobile web sitesinden de edinebilirsiniz.

J3 Mavi Yanıp Sönen Işıklar Ile Samsung Ekranda Takılı

Sorun: Kızımın telefonu açık ve iyi çalışıyor, ancak Samsung açık ve mavi yanıp sönen ışıklar ile ekrana geldi. Kapatılamaz veya onunla hiçbir şey yapılamaz. Pili çıkardım, ancak Samsung j3 2016’da herhangi bir fark yaratmadı. Son birkaç hafta içinde güncellediği söylediği Android sürümünü bilmiyorum

Çözüm: Bu, yukarıda ele aldığımız soruna benzer. Telefonun çıkarılabilir pili olduğundan, önce bunu ve microSD kartı (takılıysa) çıkarmayı deneyin, ardından güç düğmesini en az bir dakika basılı tutun. Bu, telefon devresini boşaltır ve RAM’ini temizler. Sadece pili tekrar takın ve telefonu açın. Sorun devam ederse, telefonu kurtarma modunda başlatmanız ve aşağıda listelenen her iki adımı gerçekleştirmeniz gerekir.

    Telefonunuzun önbellek bölümünü silin. Fabrika ayarlarına sıfırlama yapın. Bunu yaptığınızda telefon verilerinizin silineceğini unutmayın.

Sorun devam ederse, Odin kullanarak güncellenmiş ürün yazılımı dosyasıyla telefonu yanıp sönmeyi düşünün. Dosyayı Sammobile web sitesinden de edinebilirsiniz.

J3 Maalesef TouchWiz Home Çalışmayı Durdurdu

Sorun: Bir galaksi j3’üm var ve touchwiz ev sorunları için önbelleği temizlemek için talimatları takip ettim ve hala şansım yok. Widget’larımı her açmaya çalıştığımda “maalesef touchwiz home durdu” mesajı çıkıyor. Ana ekranı tutuyorum, widget’lar simgesi beliriyor ve açmak için tıkladığımda mesaj açılıyor ve telefonumu donduruyor. Şoktayım.

Çözüm: Bu sorun için, önce TouchWiz uygulamasının önbelleğini ve verilerini uygulama yöneticisinden temizlemeye çalışmalısınız. Bu adımı uyguladıktan sonra sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeyi deneyin. Varsa, aşağıda listelenen ek adımlarla devam edin.

    Telefonu Güvenli Mod’da başlatın, ardından sorunun bu modda oluşup oluşmadığını kontrol edin. Bu durumda indirdiğiniz bir uygulama soruna neden olabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın.Telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silin.Telefon verilerinizi yedekleyin ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Şarj Aletine Takılmadığı sürece J3 Açılmıyor

Sorun: Telefonu sorunsuz bir şekilde kullanıyorum, normalden daha hızlı güç kaybetmeye başladım ve kapalıyken gece boyunca telefonu şarj ettim. Takılı şarj cihazı% 100 olduğu ve telefonu açtığı için. Galaxy ekranı ve ardından Samsung logosu ortaya çıktı ve telefon kapatıldı. Güç kablosu bağlı olmadığı sürece telefon Samsung logosunun ötesinde kalmayacaktır. Kablo bağlıyken, telefon ana ekran görünene kadar açık kalır ve kapanır. Önerilen her şeyi başarı ile denedim.

Çözüm: Önce kurtarma modundan fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririz. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın. Sıfırlamadan sonra sorun hala devam ederse, bu sorun arızalı bir pilden kaynaklanabilir. Yeni bir pil almayı deneyin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine götürmeli ve kontrol ettirmelisiniz.

Wi-Fi Kullanıldığında J3 Donuyor

Sorun: İyi çalıştıktan sonra, telefon bağlantı sorunları yaşamaya başladı. İlk ortaya çıktığı anda Wifi kullanarak bir uygulama güncellemesi çalıştırıyordu. Wifi aralığının dışında yürüterek güncellemeyi bozdum ve bu noktadan itibaren internete her bağlandığımda, ister Wifi ister mobil veri olsun, telefonda bağlantı sorunları var. Bağlanır, ancak herhangi bir etkinlik başlar başlamaz telefon kullanılamayacağı noktaya hızla yavaşlar. Temelde artık cevap vermeden önce tekrar çevrimdışı duruma getirmek için yaklaşık yarım dakikam var, ya da son derece yavaş (yani menüyü aşağı kaydırmaya çalıştıktan birkaç dakika sonra şanslı olabilirim ve bağlantıyı kapatabilir ve hemen başlayabilir tekrar düzgün çalışma). Fabrika ayarlarına sıfırlama yaptım, daha sonra birkaç saat boyunca tekrar çalışıyor gibi görünüyordu. Hepsi uzun bir süredir yüklenmiş olan ve hiçbir zaman sorun çıkarmayan bazı uygulamaları (WhatsApp, Outlook, Sleep Cycle ve CityMaps2Go) yeniden yükledim. Sonra da aynı şey oldu. Şu anda internet kullanımım Wifi’yı açmak, WhatsApp mesajları almak (sadece metin, indirmediği resimler), Wifi’yi tekrar kapatmak, yanıtlamak ve göndermek için tekrar açıp kapatmakla sınırlıdır. Sağlayıcımın (KPN) mağazasındaki çalışanlar basitçe şu sonuca vardı: donanım sorunu – yeni telefon satın alın. Bu değerlendirmeye katılıyor musunuz ve gerçekten bir donanım sorunu varsa, herhangi bir parçanın değiştirilmesi ile düzeltilebilir mi? Konuyu ele almak için sabırsızlanıyorum! Her durumda hizmet / site çok takdir – büyük iş!

Çözüm: Fabrika ayarlarına sıfırlama gerçekleştirdikten sonra sorun ortadan kalktığından, ancak bazı uygulamaları yükledikten sonra tekrar göründüğünden, soruna neden olan indirdiğiniz bir uygulama olup olmadığını kontrol etmeye çalışmalısınız. Telefonunuzu Güvenli Modda başlatın, ardından sorunun bu modda oluşup oluşmadığını kontrol edin. Başlamazsa, sorun indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın. Sorunun Güvenli Modda bile devam etmesi durumunda, bu büyük olasılıkla arızalı bir dahili bileşenin neden olduğu donanımla ilgili bir sorundur. Durum buysa, bunu bir servis merkezinde kontrol ettirmelisiniz.

J3 Şarj Etmiyor

Sorun: Bazen telefonumun şarj edilmesinde sorunlar var. farklı kablolar, fişler, bağlantı noktasını temizleme ve yeni bir pil denedik. sorun ortaya çıktığında, telefon tamamen dolana ve yalnız bırakılana kadar tamamen şarj etmeyi durdurur. sahip olduğumuz tek çözüm telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak. bu genellikle sorunu geçici olarak çözer, ancak kaçınılmaz olarak sorun tekrar ortaya çıkar. bu da berbat çünkü başka bir fabrika ayarlarına sıfırlama gerekiyor.

Çözüm: Zaten bu sorunun hatalı bir güç IC’sinden kaynaklandığı anlaşılıyor. Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

J3 Şarj Etmiyor veya Çalışmıyor

Sorun: Telefonumun pili azaldı ve telefonu şarj ettim. aniden telefon kapandı ve şarj edildiğini göstermedi ve bir dakika kadar sonra, “yazılımı güncelleme, kapatma” dedi. Telefonu şarj ederken telefonun kapağını çıkardım ve aldığımda pilin pili düştü ve tekrar taktım ve şarj etmeye devam etmeyi denedim ama şarj olmadı veya o zamandan beri açılmadı.

Çözüm: Bu durumda ilk yapmanız gereken, telefonun şarj bağlantı noktasını basınçlı hava kullanarak temizlemek ve ardından cihazı en az 20 dakika şarj etmektir. Telefon şarj olmuyorsa, farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı deneyin. Hala yanıt alamıyorsanız veya telefonunuzda yeni bir pil kullanmayı deneyin.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine götürmeli ve kontrol ettirmelisiniz.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.