Samsung Galaxy J5 Dokunmatik Ekran Çalışmıyor Sorun ve Diğer İlgili Sorunlar

#Samsung #Galaxy # J5, paranız için en iyi değeri sunan piyasada bulunan orta sınıf akıllı telefon modellerinden biridir. Bu modelin en son tekrarı 720p çözünürlüğe sahip 5.2 inçlik Super AMOLED ekrana sahip. Ayrıca telefonu kullandığınızda gecikmeyen iyi bir işlemciye sahiptir. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy J5 dokunmatik ekran sorununu ve diğer ilgili sorunları çözmeyeceğiz.

Bir Samsung Galaxy J5 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

J5 Dokunmatik Ekran Çalışmıyor

Sorun: Merhaba, şu anda telefonumu kullanamıyorum. Güç düğmesini kullanabilmem için açabiliyor ancak ana ekran düğmesini veya dokunmatik ekranı kullanamıyorum, bu nedenle telefonumu hiç kullanamıyorum. Dokunmatik ekran hiç çalışmıyor. Bence bu belki 2 şeyden biri olabilir. Çok nemli bir alanda bulundum ve telefonumu açtığımda içeride nem vardı, ancak telefon belleğim de tamamen tükendi ve bu yüzden bazen çok yavaştı? Telefonumu bir gün boyunca pirinç içine koymayı denedim ama işe yaramadı. Daha sonra kurtarma modunda önbelleği temizleyebileceğimi okudum, bu yüzden denedim ve tüm süreci geçtim ama bu yardımcı olmadı. Ayrıca sim kartımı birkaç dakika dışarı çıkarmayı denedim ama işe yaramadı. Mümkünse telefonumu tamamen sıfırlamaktan kaçınmak istiyorum çünkü her şey yedeklenmiyor. Telefonun kendisi çalışıyor gibi görünüyor çünkü ben yeni whatsapp mesajları vb. Görebilirsiniz. Lütfen hiç yardımcı olursanız çok mutlu olurum! Evden çok uzak bir ülkede yaşıyorum, bu yüzden gerçekten işe ihtiyacım var. Telefonumun hangi versiyonunu seçmemi istedin ama sadece bir Samsung galaxy J5 olduğunu biliyorum Teşekkür ederim

Çözüm: Şu anda yapılacak en iyi şey, sorunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmek için kurtarma modundan fabrika ayarlarına sıfırlama yapmaktır. Telefon verilerinize gelince, bu işlem sırasında silinecektir. Ancak, telefonu Smart Switch çalışırken bir bilgisayara bağlayarak telefon verilerinizi yedekleyip yedekleyemediğinizi kontrol edebilirsiniz. Bu yazılımı telefon verilerinizi yedeklemek için kullanabilirsiniz.

Bir sıfırlama yaptıktan sonra bile sorunun devam etmesi durumunda, bunun hatalı bir ekran veya çalışmayan başka bir dahili donanım bileşeninden kaynaklanması mümkündür. Ardından telefonunuzu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

J5 Şarj Etmiyor Açılmıyor

Sorun: Samsung galaxy j5 2016 kapanıyor ve şarj olmuyor. dün gece bir bildirim yazılım güncellemesi geldi ama yeterli depolama yoktu ve ben güncelleme yoktu ama bugün sabah uyandım ve telefon kapalı olduğunu gördüm. i açmak çalıştı ve ayrıca şarj etmeye çalıştı ama açmadı veya şarj etmedi. şarj cihazına koyduğumda ışık yanmıyor. biri bana yardım edebilir mi lütfen?

Çözüm: Bu özel durumda yapmanız gereken ilk şey, aşağıda listelenen adımları izleyerek pilin telefonu açmak için yeterli şarjının olduğundan emin olmaktır.

    Telefonun şarj bağlantı noktasını basınçlı hava kullanarak temizleyin. Bu bağlantı noktasında sıkışmış kir ve kalıntıların temizlendiğinden emin olun. Çıkarılabilir pilli bir modeliniz varsa, bunu telefondan çıkarın ve ardından güç düğmesini en az bir dakika basılı tutun. Bundan sonra pili tekrar takın. Çıkarılamayan pili olan bir modeliniz varsa, güç düğmesini ve ses kısma düğmelerini en az 10 saniye basılı tutun. Telefonunuzu en az 20 dakika şarj edin. Telefon şarj olmuyorsa farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı deneyin. Telefonun bilgisayarın USB bağlantı noktasından şarj olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.Telefonu açın.Çıkarılabilir bir pille modele sahipseniz, yeni bir pil kullanmayı deneyin.

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, bu zaten donanımla ilgili bir sorun olabilir, bu durumda telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

Bağlantı Noktasını Değiştirdikten Sonra J5 Kamera Başarısız Oldu

Sorun: Birkaç gün önce Samsung J5 cihazımdaki şarj bağlantı noktası değiştirildiyse, şimdi kamerada hata oluştu hatası alıyorum. Onu ona geri götürdüm ve şarj portunun değiştirilmesiyle ilgili bir yol olmadığını söyledi… fabrika ayarlarına sıfırlama yapmamı söyledi ama bu işe yaramadı, bunun ekranı alması gerektiğinden kaynaklanıyor olabilir mi? Bu işlem sırasında kameramı çalışmamasına neden olabilecek bir durum var mı?

Çözüm: Fabrika ayarlarına sıfırlama sorunu çözmezse, şarj bağlantı noktasının değiştirilmesi sırasında kamera modülünün etkilenmiş olması mümkündür. Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

J5 Yazılım Güncellemesinden Sonra Mobil Veri Ağına Bağlanmıyor

Sorun: Merhaba. Telefonumu güncelledikten sonra herhangi bir veri ağına bağlanamıyorum. Wi-Fi’ye bağlanabilirim. Ancak Wi-Fi alanında değilken, ağ sembolü döngüsünü ‘3G’, sonra h + veya e + ile görüyorum ve sonra düşüyor.

Çözüm: Yazılım güncellemesi sırasında değişmiş olabileceğinden, önce telefonunuzun APN ayarlarını kontrol etmelisiniz. Telefonunuzdaki ayarları operatörünüz tarafından kullanılan ayarlarla karşılaştırın. Gerekirse telefonunuzda gerekli değişiklikleri yapın.

Telefonunuz doğru APN ayarlarını kullanıyorsa ve etkin bir mobil veri aboneliğiniz olsa bile veri ağına bağlanamıyorsanız, şu anda yapılacak en iyi şey telefon verilerinizi yedeklemek ve fabrika ayarlarına sıfırlamaktır.

J5 Aşırı Isınıyor

Sorun: Samsung j5, pili çıkardım ve pili yeniden taksam bile yüksek voltajlı bir şarj cihazı kullandığımda hala aşırı ısınmasıyla aşırı ısınıyor.

Çözüm: Yüksek voltajlı bir şarj cihazı kullanmanın pile zarar vermesi olasılığı vardır. Bu durumda yapmak isteyeceğiniz şey, telefon verilerinizi yedeklemek ve fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuza henüz herhangi bir uygulama yüklemeyin. Önce sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeyi deneyin. Varsa, telefonunuzda bulunan pil zaten arızalı olabileceğinden yeni bir pil almalısınız.

J5 Titreşen Ekran

Sorun: Merhaba, J5’imde henüz titrek bir sorunla karşılaştım. Yumuşak pil sıfırlamayı denedim ve pili telefona geri takmadan ve başlatmaya başlamadan önce 10 dakika bekledim. Titreşen ekran hemen açılır ve Samsung logosu veya daha önce herhangi bir şey yoktur. Yapabileceğim bir şey var mı? Şimdiden teşekkür ederim,

Çözüm: Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefon verilerinizi yedeklemek ve fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Sıfırlama işlemi tamamlandığında, ekranın hala titreyip titremediğini kontrol edin. Eğer öyleyse, bu zaten donanımla ilgili bir sorun olabilir, bu durumda telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

J5 önyükleme Logo sıkışmış

Sorun: Bir galaksi J5’im var ve bir güncelleme yapmaya çalışıyor. Telefon yeniden başladı, AT&T logosu geldi ve bu şekilde dondu. Pili çekmeyi denedim ama tekrar geldiğinde AT&T logosuna ulaşıyor ve tekrar kilitleniyor.

İlgili Sorun: Merhaba Samsung Galaxy J5 telefonum, açtığımda tamamen açılmıyor, sadece başlangıçta kalıyor ve tamamen açılmıyor Yeniden başlatmak veya kapatmak için pili çıkardım, yanmayacak Tamamen yanıt vermiyor gibi davranıyor, telefonla ilgili başka ne olabilir?

Çözüm: Aşağıda, bu sorunla ilgili önerilen sorun giderme adımları listelenmiştir.

    Takılı bir telefonun microSD kartını çıkarın. Pili çıkarın, ardından güç düğmesini en az bir dakika basılı tutun. Bu, telefon devresini boşaltır ve RAM’ini temizler. Pili tekrar takın ve telefonu açın.Telefonu kurtarma modunda açmayı deneyin, ardından cihazın önbellek bölümünü silin.Telefonu kurtarma modunda açın ve fabrika ayarlarına sıfırlayın. Sıfırlamanın telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.