Samsung Galaxy J5 Ekran Rastgele Sorunu ve Diğer İlgili Sorunları Kapatıyor

#Samsung #Galaxy # J5, düşük maliyetli özelliklere sahip olmasına rağmen, sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunabilecek olan, şirketin bütçe tekliflerinden biridir. 2015 yılında pazarda ortaya çıkan bu model, o zamandan beri her yıl yenilendi. Bu telefonun 2017 sürümü HD çözünürlüğe sahip 5,2 inç Super AMOLED ekrana, 2GB RAM, 13MP kamera ve 3000 mAh pil ile birleştirilmiş bir octa çekirdekli işlemciye sahip. Bu, sağlam bir performans sergileyen cihaz olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy J5 ekranını rastgele sorunu ve diğer ilgili sorunları kapatacağız.

Bu konuda bir Samsung Galaxy J5 veya başka bir Android cihaza sahipseniz, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili herhangi bir endişeniz konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Bu, ip takılmadan sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serideki önceki bölümlere göz atmak istiyorsanız bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

J5 Ekranı Rasgele Kapatılıyor

Sorun: Neredeyse 2 yıldır bir J5 yaşadım ve WiFi bağlantıları ve aksaklık ekranları ile ilgili sorunlarım var. Ekim ayından itibaren, fonksiyonlarım hala çalışıyor olmasına rağmen telefon ekranım açılmıyor. Örneğin, sabah alarmlarım kapanacak, ancak ekranda beliren bir görsel yok, sadece alarmımın sesi çıkıyor. Ana ekran tuşu veya Güç düğmesiyle açmaya çalıştığımda ekranım yanıp sönecek ve Samsung yeniden başlatma ekranı yeniden görünene kadar pili birkaç kez çıkararak genellikle bunu çözüyorum. Bu sorun en çok ev Wifi’ime bağlı olduğumda ortaya çıkıyor ve özel Wifi’li evlerin altındayken veya yalnızca verilerle bağlandığımda bunun olmadığını fark ediyorum. Cep telefonu endüstrisinde çalışan bazı arkadaşlarla konuştum ve bana ya hatalı bir cihaz aldığımı ya da telefon ekranımı etkileyen Wifi radyo sinyali sorunları yaşadığımı söylediler. Kullanmam gerektiğinde telefonum sık sık hata veriyor ve pili çıkarıp tekrar açıp takmak yaklaşık 2 dakika sürüyor. Güvenli Numara Numarasını denedim, uygulama numaramı simge durumuna küçültdüm ve birden çok kez yeniden başlattım. Cihazı sadece 2 yıldan daha az bir süredir kullandım ve ciddi bir hasar görmedi. Bunun cep telefonu şebekesine özgü olup olmadığından emin değilim, ancak Verizon’um var ve bu yazdan beri telefonum herkese açık Wifi bağlantısına sahip olmayacak. Kütüphane, Starbucks, Havaalanı, sunulan herkese açık ve ücretsiz Wifi, telefonum tanıyacak ve bağlanmaya çalışacak ancak İnternet bağlantısı olmayacak. Bu, yaz boyunca seyahat ederken ciddi bir zorluğa neden oldu ve Internet’i gerektiren Google Haritalar gibi temel uygulamaları kullanamadı. Şimdi ana sorunum, beklenmedik bir şekilde arızalanan hatalı ve aksak bir ekran, ancak en çok WiFi bağlantısına bağlandığımda ortaya çıkıyor.

Çözüm: Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey telefon verilerinizi yedeklemek ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Bu, sorunun bir yazılım arızasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmenizi sağlar. Bunu yaptığınızda, telefonunuzun en son yazılım güncellemesinde çalıştığından emin olun. Sıfırlama tamamlandıktan sonra telefonunuza henüz herhangi bir uygulama yüklemeyin. Sorun devam ederse ilk önce kontrol etmeyi deneyin. Eğer öyleyse, bu zaten bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda sorun tetiklenmiş gibi gözüktüğü için muhtemelen hatalı bir Wi-Fi yongasının neden olduğu donanımla ilgili bir sorun olabilir. Bu durumda, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

J5 E-posta Yükleme İletileri Hatası

Sorun: Galaxy J5’imde daha yeni başlayan bir sorunum var. Gelen bir e-postayı yanıtlamaya gittiğimde, barındırılan bir Exchange sunucusuna bağlı Android e-postası kullanıldığında, öğe açılır ve sonra “yükleme mesajları” açılır ve telefondaki Geri düğmesine basmadığım sürece kaybolmaz. E-postayı daha sonra yazabilirim ancak gönderilmez. Tek geçici çözümüm taslak olarak kaydetmek, e-postayı kapatıp yeniden açıp ardından taslağı açmak ve ardından Tamam’ı göndermektir. Daha önce her zaman iyi çalıştı, bu yüzden bu soruna neyin değişmiş olabileceği konusunda şaşkına döndüm.

Çözüm: Sorunun e-posta uygulamasındaki bir aksaklıktan kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunu çözmek için e-posta uygulamasının önbelleğini ve verilerini uygulama yöneticisinden silmelisiniz. Bu yapıldıktan sonra, işlem sırasında silineceği için e-posta hesabınızı tekrar kurmanız gerekecektir.

Sorunun devam etmesi durumunda, aşağıda listelenen sorun giderme adımlarına devam edin.

    İndirdiğiniz bir uygulamanın telefonu Güvenli Modda başlatarak soruna neden olup olmadığını kontrol edin. Bu moda girdikten sonra, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların çalışmasına izin verilir. Sorun oluşmazsa, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın. Telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silmeyi deneyin. Telefon verilerinizi geri alın ve fabrika ayarlarına sıfırlayın.

J5 Ekranı Siyah Ama Yine Çalıyor

Sorun: merhaba ben bir samsung j5 var o iyi çalışıyordu sonra ekran karardı, telefon üzerinde hiçbir ışık çalışıyor ama telefon hala çalmaya ve güç ve ev düğmesini bir arada tutarken ekran görüntüleri alacak. pili çıkarmayı ve sonra tekrar açmayı ve hiçbir şey yapmamayı denedim. ayrıca ses düğmesini, ana anahtarı ve güç düğmesini bir arada tutmayı denedi. alarmlar hala bu sabah işe yaradı, ancak ben de bir gece hala hiçbir şey şarj bıraktım. deneyebileceğim başka bir şey var mı lütfen

Çözüm: Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, ekranın kurtarma modunda çalışıp çalışmadığını kontrol etmek ve eğer öyleyse, sorunun bir yazılım arızası nedeniyle ortaya çıkma olasılığı olduğunu kontrol etmektir. Buradan fabrika ayarlarına sıfırlama yapmanız gerekecektir. Sıfırlamanın telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Ekran kurtarma modunda bile çalışmıyorsa, arızalı olma ihtimali vardır. Bunun bir servis merkezinde kontrol edilmesini ve muhtemelen değiştirilmesini sağlamalısınız.

J5 Çağrısı Bağlantısı Kesildi

Sorun: Geçenlerde Galaxy J5 kullandım, kullanılıyor. Bir ayda 45 dolarlık bir AT&T planım var. Cihazda bir telefon görüşmesi yapamıyorum ve denemem bile, arama bile bitmeden arama bağlantısının kesildiğini söylüyor.

Çözüm: Bu kullanılan bir telefon olduğundan, fabrika ayarlarına sıfırlama yaparak bu yeni başlatmanızı tavsiye ederim. Telefonda kayıtlı herhangi bir veri varsa, sıfırlama sırasında silineceği için yedek bir kopyaya sahip olduğunuzdan emin olun. Ayrıca, sağlanan hizmetinizle iletişime geçmeniz ve hesabınızın etkin olup olmadığını sormanız ve telefon görüşmeleri yapabilmeniz gerekir.

Bir arama yapmadan önce, iyi bir sinyal alımının olduğundan emin olun; çünkü sinyal çok düşükse, arama yapamazsınız.

J5 Kişileri Güncellemede Sıkışmış

Sorun: Rehber listem “kişileri güncelle” diyor ve telefonumu yakın zamanda güncellemedi. Yazılım sıfırlamayı, senkronizasyonu kapatmayı, hesapları manuel olarak senkronize etmeyi ve önbelleği temizlemeyi zaten denedim. Kesinlikle hiçbir şey çalışmıyor ve başka ne yapacağımı bilmiyorum. Gruplarıma girdiğimde tüm irtibatlarımı orada görebiliyorum, ancak başka hiçbir yere ulaşamıyorum. Bu bugün rastgele gerçekleşmeye başladı, lütfen başka ne yapacağımı bilmiyorum.

Çözüm: Bu sorunu çözmek için önce telefonunuzun en son yazılım güncellemesinde çalıştığından emin olmanız gerekir. Bu yapıldıktan sonra aşağıda listelenen adımları uygulayın.

    Bildirim çubuğunu çekin ve senkronizasyon düğmesini kapalı konuma getirin. Telefonunuzu yeniden başlatın. Rehber uygulamasını açın. Güncelleştirilen kişi listesi görünmüyor

Sorun devam ederse, rehber ve rehber depolama servisi uygulamasının önbelleğini ve verilerini uygulama yöneticisinden temizlemeniz gerekir.

J5 Boot Logosunda Sıkışmış

Sorun: Logoya yapışmış olan ve daha fazla ileri gitmeyecek olan galaksim j5’i aldım. Ben tam silmek için zor sıfırlama oldu ama yine de aynı şey, lütfen sizden haber bekliyorum.

Çözüm: Telefona takılı bir microSD kartınız varsa, önce çıkarmayı deneyin, sonra telefonu kurtarma modunda başlatın ve aşağıda listelenen her iki adımı da gerçekleştirin.

    Telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silin. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapın.

Sorun devam ederse, bunun nedeni hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanmış olabilir; bu durumda telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle meşgul

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve problemlerinizi bize göndermekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazını destekliyoruz. Ve endişelenme, sorularınız için sizden tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı çabucak cevaplayacağımızı garanti etmiyoruz. Size yardım edebilseydik, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak bu sözcüğü yaymamıza yardımcı olun.