Samsung Galaxy J5’inizi şarj etmeyecek şekilde nasıl giderilir [Sorun Giderme Kılavuzu]

Şarj cihazını her taktığınızda Samsung Galaxy J5’inizin şarj olması önemlidir, çünkü güç olmadan, masanızdaki başka bir pahalı kağıt ağırlığıdır. Bununla birlikte, bir telefonun şarj etmeyi reddettiği zamanlar vardır ve şarj işlemi basit görünse de, hem yazılım hem de donanım dahil olduğu için aslında çok karmaşık bir süreçtir.

Bu yazıda, Galaxy J5’inizde herhangi bir nedenle ücret almayacak sorun giderme konusunda size yol göstereceğim. Sorunu çözmek için kullanabileceğimiz bir yöntemi formüle edebilmemiz için neden şarj olmadıklarını bilmemiz zorunludur. Telefonunuzda şarj olmama sorununu gidermeye çalışmak için aşağıda gerçekleştirebileceğiniz birkaç adım vardır. Bu sorun giderme kılavuzu, teknisyenlerimizin pille ilgili sorunları nasıl giderdiğimize dayanmaktadır, bu nedenle adımlardan biri sorularınıza cevap verebilir veya hatta sorunu çözebilir.

Ancak doğrudan sorun gidermemize geçmeden önce, telefonunuzla ilgili başka sorunlarınız varsa, bu cihazla ilgili birçok sorunu zaten ele aldığımız için sorun giderme sayfamıza düştüğünüzden emin olun. Sizinkine benzer sorunları bulmaya çalışın ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Sizin için çalışmazlarsa ve daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, Android sorunları anketimizi doldurarak bize ulaşın.

Şarj edilmeyen Galaxy J5’te sorun giderme

Bu sorun giderme kılavuzunun amacı, sorunun ne olduğunu ve sorunu çözmek için ne yapılması gerektiğini bilmemizdir. Cihaza zarar verebilecek prosedürler önermemize rağmen, sorun giderme sırasında yine de bir şeyler olabilir, bu yüzden lütfen dikkatli olun ve adımları kendi sorumluluğunuzda takip edin. Bununla birlikte, şarj edilmeyen J5’iniz hakkında yapmanız gerekenler:

Adım 1: Pili çıkarın ve pilin fiziksel durumunu kontrol edin

Galaxy J5’inizin çıkarılabilir bir pili var, bu yüzden gerçekten bir çeşit topak olup olmadığını veya sızıntı yapan bir şey olup olmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Sadece arka kapağı çıkarın ve pili çıkarın. Düz bir yüzeye yerleştirin ve serbestçe dönüp dönmediğini görmek için hafifçe vurmaya çalışın, çünkü durum buysa, genişlemiş olabilir ve artık bir şarj tutmamasının nedeni olabilir.

Arızalı pillerin, yalnızca cihaz için değil, kullanıcı için de tehlike oluşturduğu için derhal değiştirilmesi gerekir. Piller aşırı şarj edildiğinde, ısıtıldığında veya kısa devre yaptığında patlar.

Ancak, bir tarafı iyi ise, pilin diğer tarafına aynı şeyi yapmaya çalışın, bununla ilgili yanlış bir şey olmadığından emin olun. Sızıntıya gelince, sadece kenarlarda ıslak bir şey aramak zorunda olduğunuz için tespit etmek çok kolaydır. Sızıntı veya topak yoksa, pil sorunu olmayabilir, ancak sorun gidermeye devam etmemiz gerekir, bu nedenle bir sonraki adıma geçin.

2. Adım: Yazılım sıfırlama prosedürünü uygulayın ve açmaya çalışın

Telefonunuzun pilini fiziksel olarak kontrol ettikten sonra, hemen yerine yerleştirmeyin. Bunun yerine, kapasitörlerde ve diğer bileşenlerde depolanmış olabilecek elektriği boşaltmak için Güç tuşunu bir dakika basılı tutun. Bu şekilde, telefonun belleği yenilenir. Biz buna “yumuşak sıfırlama” diyoruz.

Yumuşak sıfırlamayı bitirdikten sonra pili tekrar yerleştirin ve arka kapakla sabitleyin. Doğru yerleştirdiğinizden emin olun. Bundan sonra, telefonu açmayı deneyin ve bu kez şarj olup olmadığını görmek için şarj cihazını bağlayın. Hâlâ hayırsa, bir sonraki adımı uygulayın.

3. Adım: Telefonu bilgisayara veya dizüstü bilgisayara bağlayın

Bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız, cihazınızı orijinal şarj cihazıyla aynı hızda şarj etmek için ideal akımı vermese de, USB bağlantı noktası yine de telefonunuzun ona cevap vermesi için yeterli 5 volt elektrik verir. Aslında bunu yaparak telefonunuzu şarj etmeye çalışmıyoruz, sorunun nedeninin kopuk bir kablo olma olasılığını ortadan kaldırmak için telefonun algılandığından emin olmaya çalışıyoruz.

Telefon bir bilgisayara, dizüstü bilgisayara veya güç bankasına bağlandığında yanıt vermiyorsa, telefonun şarj bağlantı noktasındaki konektörleri kontrol etmeye çalışın. Düzgün elektrik iletmesini engelleyebilecek tüy bırakmayan, döküntü veya bükülmüş pimler aramaya çalışın. Tüy ve kalıntılardan kurtulmak için telefonunuza basınçlı hava üfleyebilirsiniz, ancak pimleri bükmek için onları düzleştirmeyi deneyebilirsiniz, ancak kırmamaya çok dikkat edin.

Tüm bunları yaptıktan sonra sorun devam ederse, bir sonraki adıma geçin.

4. Adım: Farklı bir şarj cihazı ve USB kablosu kullanın

Sorun onlarla ilgili olabileceğinden farklı bir şarj cihazı ve USB kablosu kullanmayı deneyin. Bu şekilde, sorunun hatalı aksesuarlardan kaynaklanması olasılığını ortadan kaldırabiliriz. Diğer telefonların şarj cihazlarını kullanabilirsiniz ve orijinal şarj cihazıyla aynı amperi üretemese de, cihazın diğer şarj cihazlarına yanıt verip vermediğini görmeye çalışıyoruz, çünkü öyleyse sorunun şarj cihazında olduğu açıktır.

Bununla birlikte, sorun bundan sonra da devam ederse, orijinal şarj cihazını kullanmaya geri dönün ve sorun giderme işleminize devam edin.

5. Adım: Güvenli moddayken telefonu şarj etmeyi deneyin

Telefona güç vermek için hala pil kaldığını varsayarsak, bu noktada, sorunun cihazınızdan indirdiğiniz üçüncü taraf uygulamalarından biri veya bazılarından kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırmak için cihazınızı güvenli modda yeniden başlatmanızı öneririm. Play Store veya yan yüklenmiş olabilecekler. Telefonunuzu güvenli modda şu şekilde başlatırsınız:

    Galaxy J5’inizi kapatın. Hem Sesi Kısma düğmesini hem de Güç tuşunu basılı tutun. Samsung logosu görüntülendiğinde, Güç tuşunu bırakın ancak Sesi Kısma düğmesini basılı tutmaya devam edin. buton; Telefon ana ekrana ulaştığında ve ekranın sol alt köşesinde “Güvenli mod” seçeneğini gördüğünüzde başarılı olur. Aksi takdirde, üstten adımları tekrarlayın.

Alternatif olarak, özellikle yukarıdaki yöntemi kullanarak cihazınızı güvenli modda önyükleme yapamıyorsanız, bu basit adımları uygulayabilirsiniz:

    Ekranda güç seçeneklerini görüntülemek için Güç tuşuna basın. “Güvenli moda yeniden başlat” istemi görüntüleninceye kadar “Kapat” seçeneğine dokunun ve basılı tutun, ardından bırakın. Yeniden başlat öğesine dokunun. Yeniden başlatma işleminin tamamlanması 45 saniye kadar sürebilir. , Kilit açma / ana ekranın sol alt kısmında Güvenli mod görünür.

Bu moddayken, telefonunuzu şarj etmeye çalışın ve hala şarj olmuyorsa, üçüncü taraf uygulamalarınızın bununla hiçbir ilgisi olmadığını söylemek güvenlidir.

6. Adım: Kapalıyken telefonu şarj etmeyi deneyin

Telefonun güvenli modda bile şarj olmadığını varsayarsak, kapatın ve şarj cihazını yeniden takın. Kapalı olsa bile, ekranda şarj simgesi görüntülenmeye devam edecek ve ekranın üst kısmındaki LED göstergesini yakacaktır. Bu şeyler görünmüyorsa, tüm bileşenleri kapalı olsa bile telefon şarj olmuyor. Temel sorun giderme ile ilgili olarak, bir kullanıcının telefonun şarjını tekrar şarj etmek için yapabileceği her şeyi yaptınız. Yani, profesyonel yardım almanın zamanı geldi.

7. Adım: Telefonu kontrol edilecek bir mağazaya gönderin

Yerel bir mağazadaki bir teknolojiye başvurabilir veya cihazı tekrar mağazaya getirebilir ve servis sağlayıcınızın veya Samsung’un teknolojisinin sizin için kontrol etmesini sağlayabilirsiniz. Eminim sorularınıza cevap verebilir ve hatta sizin için sorunu çözebilirler.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.