Samsung Galaxy J6 Battery Drains Fast Nasıl Onarılır

#Samsung #Galaxy # J6, piyasada bulunan ve oldukça iyi performans gösteren orta seviye Android cihazlardan biridir. Bu telefon, ön tarafında 5.6 inç Super AMOLED ekrana sahip bir Alüminyum gövde kullanıyor. Kaputun altında, 4GB RAM ile birleştirildiğinde telefonun birden fazla uygulamayı sorunsuz bir şekilde çalıştırmasına izin veren bir Exynos 7870 işlemci var. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy J6 pil boşalmaları hızlı sorununu ele alacağız.

Bir Samsung Galaxy J6 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Samsung Galaxy J6 Battery Drains Fast Nasıl Onarılır

Sorun: Günler önce bir Galaxy J6 aldım. Kullandıktan sonra pilin anormal davrandığını fark ettim.% 100’e kadar şarj ettim. Çok hızlı bir şekilde% 35’ten% 20’ye düştüğünden daha hızlı. Pilimi kalibre ettim.% 100’den 0’a tamamen şarj ettim.% 100’den 0’a kadar daha hızlı bir şekilde boşalmaya başladı Diğer tüm şeyler devre dışı bırakıldığında LTE’de Facebook’u kullanarak 2 dakika içinde% 1 oranında tahliye olur. Değilse plz bana bazı çözüm önerir. Pili güvenli modda test ettim ama sonuç aynı.

Çözüm: Bu telefonda herhangi bir sorun giderme adımı gerçekleştirmeden önce, en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmak en iyisidir. Bir güncelleme varsa, önce indirip yüklemenizi öneririm.

Yazılımdan sıfırlama gerçekleştirme Çok sayıda servis çalışıyorsa telefon genellikle pilini çabucak boşaltır. Bu durumda yapılacak ilk şey, telefon yazılımını yumuşak bir sıfırlama yaparak yenilemektir.

    Güç düğmesini 3-5 saniye basılı tutun. Kapat seçeneğine dokunun Cihaz tamamen kapandığında, yaklaşık bir dakika bekleyin. Bu, önbellek ve geçici dosyaların cihazdan silindiğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır. Telefonu açın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Sorunun Güvenli Modda olup olmadığını kontrol edin

Yapılacak sonraki şey, indirdiğiniz bir uygulamanın soruna neden olup olmadığını kontrol etmektir. Bir uygulamanın telefonunuzda çalışacak şekilde optimize edilmediği ve daha fazla pil ömrüne sahip olduğu durumlar vardır. Bir uygulamanın bu soruna neden olup olmadığını kontrol etmek, telefonu yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden Güvenli Mod’da başlatmaktır.

    Cihazı kapatın.Güç tuşunu ekranın ötesinde cihaz adıyla basılı tutun. ‘SAMSUNG’ ekranda göründüğünde, Güç tuşunu bırakın.Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. ‘Güvenli Mod’ seçeneğini gördüğünüzde Sesi azaltma tuşunu serbest bırakın.

Pil boşaltma sorunu bu modda ortaya çıkmazsa, sorunun nedeni indirdiğiniz uygulamalardan biri olabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Telefonun önbellek bölümünü silin

Cihazınız, uygulamaların önbelleğe alınmış verilerini dahili depolama alanındaki özel bir bölümde saklar. Bu veriler daha iyi bir mobil deneyim için uygulamaların daha hızlı açılmasına yardımcı olur. Ancak bu önbelleğe alınan verilerin bozulabileceği ve cihazla ilgili sorunlara neden olabileceği durumlar vardır. Soruna neden olanın bu olup olmadığını kontrol etmek için telefonun önbellek bölümünü silmelisiniz.

    Sesi Açma tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, yalnızca Güç tuşunu serbest bırakın.Android logosu görüntülendiğinde tüm tuşları bırakın (‘Yükleme Sistem güncellemesi ‘, Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir).’ Önbellek bölümünü sil ‘seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. öğesini seçmek için Güç tuşuna basın. ‘evet’i vurgulayın ve seçmek için Güç tuşuna basın. Önbellek bölümünü sil tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol edin.

Pili kalibre edin

Bu sorunu çözmenin bir yolu telefonun pilini kalibre etmektir.

    Telefonunuzu kendi kendine kapanana kadar tamamen boşaltın. Tekrar açın ve kapanmasına izin verin.Telefonunuzu şarj cihazına takın ve açmadan, ekran veya LED göstergesi yüzde 100 diyene kadar şarj olmasını bekleyin. Telefonunuzu açın. Pil göstergesi muhtemelen yüzde 100 söylemeyecektir, bu yüzden takın (telefonunuzu bunun için açık bırakın) ve ekranda yüzde 100 yazana kadar şarj etmeye devam edin.Telefonunuzu fişten çekin ve yeniden başlatın. Yüzde 100 görüntülendiğinden emin olun. Değilse, şarj cihazını ekranda yüzde 100 gösterilinceye kadar tekrar takın. Yüzde 100 yazana kadar bu döngüyü tekrarlayın. ve Android sistem pil yüzdesini sıfırlamanız gerekir.

Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol edin.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse yapmanız gereken son sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, telefonu orijinal fabrika durumuna geri döndürür. Bu adımı uygulamadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

    Telefonun kapalı olduğundan emin olun. Sesi Açma tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, yalnızca Güç tuşunu bırakın Android logosu görüntülendiğinde tüm tuşları bırakın (‘ Sistem güncellemesi yüklendiğinde, Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye gösterilir). ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Öğesini seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ seçeneği vurgulanana kadar tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır.Ayrıca cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın. Telefonunuz tamamen başlatıldığında henüz telefonunuza uygulama yüklemeyin. Önce pilin çabuk bitip bitmediğini kontrol etmeye çalışın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, bu büyük olasılıkla arızalı bir donanım bileşeninden, muhtemelen pille ilgili bir sorundan kaynaklanır. Telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve durumun böyle olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuyoruz ancak hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.