Samsung Galaxy J6 Pil Sızıntıları Hızlıca Nasıl Onarılır

#Samsung #Galaxy # J6, bugün piyasada bulunan daha iyi performans gösteren orta sınıf Android akıllı telefon modellerinden biridir. Bu yıl piyasaya sürülen bu model, 18.5: 9 oranına sahip 5.6 inçlik Super AMOLED Infinity Display’e sahip. Kaputun altında, mevcut 4GB RAM ile eşleştirildiğinde telefonun uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırmasına izin veren çok yetenekli Exynos 7870 Octa çekirdek işlemci var. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy J6 pil boşalmaları sorununu hızlı bir şekilde çözeceğiz.

Samsung Galaxy J6 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Samsung Galaxy J6 Pil Sızıntıları Hızlıca Nasıl Onarılır

Sorun: Samsung J6 cihazım bir dakika deli gibi şarj oluyor% 50 var, sonra bir dakika sonra% 27 diyor ve sonra aniden% 3 ve son zamanlarda Samsung’um% 26’ya ulaştığında ve telefonumda bir şey yaptığımda donmak. Ana ekran düğmesi hala tepki veriyor, ancak ekran açılmıyor, bir dakika sonra ekran kararıyor ve ana sayfa düğmesine bastığımda titreşimi hala hissedebiliyorum ve bundan sonra tamamen ölüyor. Tepki yok, hiçbir şey yok ve bu süre boyunca telefonu kapatabilir, yumuşak bir sıfırlama veya hatta sert bir sıfırlama yapabilirim çünkü tepki vermez. Ayrıca telefonum şarj olurken sık sık uyarı işaretini gösteriyor (ünlem işaretli sarı).

Çözüm: Bu özel sorunu gidermeden önce, telefonunuzun en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmanız gerekir. Kullanılabilir bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin, ardından yükleyin ve telefonunuza indirin. Telefonunuz en son yazılım sürümünde zaten çalışıyorsa, aşağıda listelenen sorun giderme adımlarına devam etmelisiniz.

Galaxy J6’yı Güvenli Modda başlatın

Yapmanız gereken ilk şey, indirdiğiniz bir uygulamanın bu soruna neden olup olmadığını kontrol etmektir. Telefonu Güvenli Mod’da başlattığınızda, sorunun önceden indirilmiş bir uygulamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmeyi kolaylaştırmak için yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların çalışmasına izin verilir.

    Güç düğmesini basılı tutup ardından Kapat düğmesine dokunarak cihazınızı kapatın. Güç düğmesini basılı tutarak cihazınızı açın. Samsung Logosu açılır açılmaz, cihazınız yeniden başlatılıncaya kadar Sesi Kısma tuşunu basılı tutun. Artık ekranın sol alt köşesinde Güvenli Modu görebilirsiniz.

Bu modda sorunu yaşamamanız durumunda, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Galaxy J6’nın önbellek bölümünü silin

Bazen sistemin geçici verileri, özellikle bozuksa bu özel soruna neden olabilir. Bu olasılığı ortadan kaldırmak için telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silmeniz gerekir.

    Sesi Açma tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, yalnızca Güç tuşunu serbest bırakın Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ ‘, Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir).’ Önbellek bölümünü sil ‘seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Evet ‘i seçin ve seçmek için Güç tuşuna basın. Silme önbellek bölümü tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Galaxy J6’da fabrika ayarlarına sıfırlama yapın

Dikkate alınması gereken son bir sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, soruna neden olabilecek yazılımla ilgili aksaklıkları ortadan kaldırmanıza izin verecektir. Sıfırlama işlemini gerçekleştirmeden önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun; işlem sırasında silinecektir.

    “Ayarlar” a gidin “Ayarlar” a gidin “Bulut ve hesaplar” a gidin “Yedekle ve geri yükle” ye dokunun İsteğe bağlı olarak, “Verilerimi yedekle” ve “Geri yükle” ayarını açın veya kapatın “Ayarlar” a dönün ve “Genel Yönetim” e erişin “Sıfırla” ya dokunun – “Fabrika verilerine sıfırlama” “Cihazı sıfırla” ya dokunun Telefonunuz bir kilit ekranı ile korunuyorsa devam etmek için PIN’inizi / şifrenizi girin “Devam” – “Tümünü sil” e onaylayın

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve arızalı bir donanım bileşeninden kaynaklanabileceğinden kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.