Samsung Galaxy J7 Çözüldü Ağ Bağlantısı Yok Hatası

#Samsung #Galaxy # J7, premium bir cihaza benzeyen bir orta sınıf Android akıllı telefon. Telefon bir alüminyum gövdeyi kullanıyor ve parlak renkler üretmesini sağlayan 5.5 inçlik bir Süper AMOLED ekrana sahip. İçeride, telefonun sorunsuz çalışmasını sağlayan 3 GB RAM ile birleştirilmiş bir Exynos 7870 octa çekirdek işlemci var. Her ne kadar bu güçlü bir performans telefonu olsa da, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy J7 ağ bağlantısı hatası sorunu ve diğer ilgili sorunları çözeceğiz.

Bu konuda Samsung Galaxy J7 veya başka bir Android cihaza sahipseniz, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili herhangi bir endişeniz konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Bu, ip takılmadan sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serideki önceki bölümlere göz atmak istiyorsanız bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

J7 Ağ Bağlantısı Yok

Sorun: Kocamın Samsung Galaxy J7 cihazı aniden servis bağlantısını kaybetti. Verizon ön ödemeli bir plan üzerinde ve ne zaman bir arama veya metin yapmaya çalıştığında “Ağ bağlantısı yok” yazıyor. Birkaç kez düşürdü ve bir arkadaş ona sim kartın gevşeyebileceğini söyledi, bu yüzden çıkardı ve tekrar içeri soktu. Bunu yaptıktan sonra, bir süre daha çalıştı ve sonra sessiz kaldı. Tekrar denedi, ve bu sefer bir saniye daha bağladıktan sonra tekrar bağlantıyı kesti. Daha sonra çevrimiçi bulduğu birkaç “hack” denedi ama yine de hiçbir şey işe yaramadı. Lütfen yardım et!!!

Çözüm: Bu durumda ilk önce yapmanız gereken, sorunun ağ ile ilgili olmadığından emin olmaktır. İyi bir sinyal alımı için bilinen bir alanda olduğunuzdan emin olun. Farklı bir yere gitmeyi denemek ve sorunun hala devam edip etmediğini kontrol etmek en iyisidir. Sorunun bir ağ sorununa neden olmaması durumunda, aşağıda listelenen ek sorun giderme adımlarını yapmanız gerekecektir.

    Telefonu kapatın ve ardından SIM kartı çıkarın. Güç düğmesini en az bir dakika basılı tutun ve ardından SIM kartı tekrar takın. Telefonu açın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Telefonu Güvenli Modda başlatmayı deneyin. Sorun bu modda mı oluşuyor? Eğer değilse, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın. Telefon verilerinizi yedekleyin. Telefonu kurtarma modunda başlattıktan sonra cihazın önbellek bölümünü silin. Bunu fabrika ayarlarına sıfırlama ile izleyin. Telefonunuzda farklı bir SIM kart kullanmayı deneyin.

Yukarıdaki adımların sorunu çözmemesi durumunda, buna zaten hatalı bir donanım bileşeni neden olmuş olabilir. Şu an yapılacak en iyi şey, telefonu bir servis merkezine getirmek ve kontrol ettirmek.

J7 Ağdan Düşük Sinyal Almak

Sorun: AT&T Samsung J7 cihazım var ve evimdeki sinyal gücümde sadece 1 ila 2 bar var. Ayrıca 4 mil yarıçapındaki bir üçgen gibi 3 hücre kulesinin ortasındayım. AT & T’ye şikayet ettim ve hiçbir yere gelmedim. Eşim ve ben 3G telefonlarımız varken, her zaman her zaman tam 5 bar sinyal gücü elde ettik ve hiçbir zaman arama yapmadık. Hayır, evimizden 2 ila 3 mil uzaktayız ve daha önce hiç yapmadığımız bir yere bırakma çağrıları yapıyoruz, diğer alanlarda ise şimdi sadece 1 bar var. Daha iyi sinyal kalitesi elde etmek için Geliştirici’yi bir yerde ayarlayabileceğinizi duydum. bu doğru mu ? Öyleyse, nasıl ayarlayacağımı söyler misiniz… Ayrıca sayılardaki sinyal gücüm; -108 dbm 32 asu… İnternette 100’den daha az güçlüyse, mayının asla 100’ün altında olmadığını söylüyorlar… Yumuşak yeniden başlatmanızı denedim ve hiçbir şey değişmedi, her zaman bunu yaparım, artı telefonumu fabrika ayarlarına sıfırlamak zorunda kaldım geçen ay ve hala aynı, yaklaşık 3 yıldır bu şekilde olmuştur, daha iyi bir sinyal alımı elde etmeme yardımcı olabilir misiniz?

Çözüm: Bölgenizdeki aynı ağ üzerinde çalışan diğer mobil cihazlara erişiminiz var mı? Bu cihazların aldığı sinyali kontrol etmeye çalışın. Ayrıca düşük sinyal alıyorlarsa, bu ağla ilgili bir sorun olabilir.

Sorunun bir ağ sorunundan kaynaklanmadığı durumlarda, bunun bir yazılım sorunundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmeniz gerekir. Telefon verilerinizi yedekleyin ve fabrika ayarlarına sıfırlayın. Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuza henüz herhangi bir uygulama yüklemeyin. Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol etmeyi deneyin.

Yukarıdaki adımların sorunu çözmemesi durumunda, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve bunun zaten hatalı bir donanım bileşeninin neden olabileceğinden kontrol ettirmeniz gerekir.

J7 Hands Free Aktivasyon Etkinleştirilemiyor

Sorun: Merhaba, Samsung Galaxy J7 ile ilgili iki önemli sorunla karşılaşıyorum. Çözüm arayan birçok farklı Web Sitesini ve Forumları denedim ve test ettim ancak başarısız oldum. İlk sorun SIM ile ilgili. Cihazım SIM-CONTACTS ürününü göstermiyor veya desteklemiyor. Belirtilen Kişileri bulmak için herhangi bir Seçenek bulamadım. Yalnızca Kayıtlı Aygıt Kişileri ve Google Hesabı Tabanlı Kişileri gösterir. Bu nedenle Kişilerimi Kopyalayamıyorum. Kişileri Alma / Verme Seçeneklerini zaten denedim, ancak bu işe yaramadı. SIM Rehberini kullanma Seçeneklerine bile sahip değilsiniz. Lütfen Gerekli Çözümleri bulmak için Sorunu inceleyip Ur’u en iyi şekilde deneyin. İkinci Problem, Cihaz Aktivasyon Sorunu ile ilgilidir. Cihazlarım “Eller serbest” i ilgilendirir. En başından, Cihazımdaki Net / Wi-Fi özelliğini açtığımda, “Ses ve Veriler için Ur Cihazını Ayarlama, Lütfen Bekleyin” mesajı görüntüleniyor, ancak devam ediyor Otomatik olarak & hatta 5 Deneme alır, ancak gerçek Aktivasyon asla gerçekleşmez. İşlev Kendini İnternet bulduğu zaman Başlatır ve Kapatır. Bu konuyu tamamen bilmiyorum & U eğer Çalışılabilir Çözümler bulabilirse çok U olurdu.

Çözüm: Karşılaştığınız ilk sorun için, SIM kartı telefonunuzdan çıkarmanızı ve sonra başka bir cihaza takmanızı öneririz. Bu, SIM kartta kayıtlı rehberin olup olmadığını doğrulamak içindir. SIM kartta kayıtlı rehber varsa, tekrar telefonunuza takın. Açma ve kapatma düğmelerini en az 10 saniye basılı tutarak telefonunuzu yeniden başlatın. Telefon başladıktan sonra aşağıda listelenen adımlara ilerleyin.

    Bir Giriş ekranından Uygulamalar’a ve ardından Rehber’e gidin Menü simgesine dokununTap AyarlarıTap Kişileri Al / VerTap Al

İkinci sayı için, telefonun serbest konuşma aktivasyonu kullanıcı etkileşimi olmadan bile tamamlanmalıdır. Öyleyse, telefon verilerinizi yedeklemenizi öneririm, ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın. Sorun devam ederse, bu konuyla ilgili olarak operatörünüze başvurmanız gerekir.

Bizimle meşgul

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve problemlerinizi bize göndermekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazını destekliyoruz. Ve endişelenme, sorularınız için sizden tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı çabucak cevaplayacağımızı garanti etmiyoruz. Size yardım edebilseydik, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak bu sözcüğü yaymamıza yardımcı olun.