Samsung Galaxy J7 Pilin Şarj Aletine Bağlandığında Bile Boşaltılması Çözüldü

#Samsung #Galaxy # J7, premium bir cihaz gibi görünen uygun fiyatlı bir orta sınıf akıllı telefon. Bu telefon, S serisi akıllı telefonlarda kullanılan aynı ekran tipi olan 5.5 inçlik Süper AMOLED ekrana sahip ve cihazın parlak renkler üretmesine izin veriyor. Bu telefonun 2017 sürümü, cihazın uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırmasına izin veren 3GB RAM ile birlikte Exynos 7870 sekiz çekirdekli işlemciyi kullanıyor. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, şarj cihazı sorununa ve diğer ilgili sorunlara bağlı olsa bile Galaxy J7 pilin boşaltılmasıyla mücadele edeceğiz.

Bir Samsung Galaxy J7 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

J7 Batarya, Şarj Aletine Bağlandığında Bile Boşalıyor

Sorun: Merhaba. Ben bir galaksi j7 var ve benim sorunum wifi kullanırken im şarj cihazı bağlı olsa bile benim pil boşaltma olmasıdır. Ben pil% 27 var gibi sonra şarj ve wifi kullanarak im% 26 olacak sonra birkaç dakika sonra geri% 27 olacak. Wifi üzerinde kullanarak im bile önce hala dolu kadar şarj edecektir ama şimdi olmayacak. Bu pil veya şarj cihazının sorunu nedir? Cevap için teşekkür ederim.

Çözüm: Bu sorunu gidermek için, şarj cihazının telefonun şarj bağlantı noktasını temizleyerek ve ardından telefonu şarj etmek için farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanarak soruna neden olup olmadığını kontrol etmeyi deneyin. Sorun devam ederse, sonraki adım telefon verilerinizi yedeklemek ve fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Bu şekilde, sorunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sorun devam ederse, pilin arızalı olma olasılığı vardır. Telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve durumun böyle olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

J7 Yeniden Başlamaya Çalışıyor

Sorun: Galaxy J7, Galaxy J7 ekranını göstererek yeniden başlatmaya çalışıyor ancak başlatmayı bitirmiyor. Son zamanlarda pilin% 30-40’ı almaya başladığında bu olmaya başlıyor. Bunu yaparken, genellikle güç ve ses kısma tuşuna basarak telefonu yeniden başlatırdım, o zaman hepsi ayarlanmış olurdum. Yani, bu yeniden başlatma dün öğleden sonra sabit gibi görünüyor. Son zamanlarda Desteklenmeyen bir SD kart mesajı alıyorum, ancak yıllardır telefonda olan aynı SD kart. Bu sabah bazı düzeltmelerinizi okudum ve şimdiye kadar denediğim şey, devam eden işlevleri temizlemek için bir dakika boyunca güç düğmesini basılı tutmak ve sonra sd kartı çıkarmak. Bu noktada telefonu SD olmadan yeniden başlatın. Aynı sorun, yeniden başlatmayı denemeye devam ediyor. Bu noktada, talimatlarınızı izleyerek güvenli modu başlatmaya çalıştı, yine de sürekli olarak yeniden başlatmaya çalışıyor ve güvenli moda geçmeyecek

Çözüm: Telefonu kurtarma modunda başlatmayı ve ardından cihazın önbellek bölümünü silmeyi denemelisiniz. Bunu fabrika ayarlarına sıfırlama ile takip edin. Sıfırlamanın telefon verilerinizi sileceğini unutmayın, böylece telefon verilerinizi yedeklemenin bir yolu varsa sıfırlamadan önce yapmanızı öneririm.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonun pilinin arızalı olması muhtemeldir. Bunu bir servis merkezinde kontrol ettirmeniz gerekir.

J7 Başlangıç Ekranında Sıkıştı

Sorun: Samsung J7 cihazım son 2 haftadır çalışıyor (Hangi Android sürümü olduğundan emin değilim). İlk başta pil olduğunu düşündüm, ama bence sistem problem. Yakın zamanda yeni bir pil aldım çünkü önceki pilim yaklaşık 20 dakika içinde bitecekti. Pili aldıktan sonra telefonum rastgele ölüyor (% 25,% 45 ve hatta% 80’de) Kapatıldığında, yaklaşık bir gün boyunca bağladığımda ve sonra tekrar bağladığımda bile, açılmıyor % 0 ile% 100 arasında şarj olmaya başlar (tam olarak şarj olması yaklaşık 3 saat sürer). Pili aldıktan yaklaşık 3 gün sonra, birkaç dakika sonra saatlerce kullanıma kadar ölecektir. Şimdi tam olarak yaptığı şarj etmeye çalıştım ve sonra açtım ve çok yavaş ve laggy görünüyordu ve sonra kapandı. Kapatıldıktan sonra yumuşak bir sıfırlama yapmaya çalıştım ve açtım. Tekrar tekrar açılır ve kapanır. Sonra bana “İndirme kapanmıyor” mesajını gösterdi. Şu anda başlangıç ekranında sıkışmış.

Çözüm: Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonun microSD kartını (takılıysa) çıkarmak ve ardından cihazı kurtarma modunda başlatmaktır. Buradan telefonun önbellek bölümünü silmeniz ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir. Sıfırlamanın telefon verilerinizi sileceğini unutmayın. Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.